• Search form

27.08.2014 | 11:01

Vrt uživanja u KCB-u

Vrt uživanja u KCB-u

Nagrađivani banjalučki umetnik mlađe generacije Mladen Miljanović prvi put izlaže samostalno u Beogradu – u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, u kojoj od 28. avgusta predstavlja multimedijalni angažovani projekat “Vrt uživanja” koji je izlagao i na 55. Bijenalu u Veneciji 2013. godine, kao predstavnik Bosne i Hercegovine.

Izložba “Vrt uživanja” prilika je i razgovor sa Miljanovićem 29. avgusta u 13 sati o tom projektu, zasnovanom na ideji da su neobuzdane ljudske želje i lične istine potčinjene kolektivnom apsurdu savremenosti, što je tipično za Bosnu i Hercegovinu, u kojoj je umetnik rođen.

Izložba je realizovana u konceptualnom okviru kao reminiscencija na triptih “Vrt zemaljskih uživanja” (oko 1500. godine) čuvenog renesansnog slikara Hijeronimusa Boša. Taj mističan i provokativan rad holandskog umetnika bio je Miljanoviću inspiracija da stvori društveno angažovano umetničko delo koje tеži višеdimеnziоnаlnој istоriјskој pеrspеktivi, sа јаkim kоnоtаciјаmа kоје zаlаzе u sоciјаlnо-pоlitički, еtički, еkоnоmski i kulturni kоntеkst istоčnоеvrоpskоg društvа iz kојеg dоlаzi.

Izložbu u KCB-u čini originalna postavka Pavilјona BiH od tri uzajamno povezane celine: mermerni triptih “Vrt uživanja”, prostorna instalacija “Vrt kamena” i video rad “Dopadlјiva simfonija apsurda”, kao i obimna  dokumentacija koja prikazuje sve aspekte organizacije i produkcije tog projekta.

     Vrt uživanja, instalacija, metalna konstrukcija, gravirani crteži na granitu, 2013.

Miljanović je koristio tehniku graviranja na nadgrobnim spomenicima, što je vrlo tipično za Balkan, da bi na granitnim pločama na hiperrealističan način predstavio splet univerzalnih ljudskih želja i stremljenja. Artikulacija tih motiva je nosilac klјučnih artefakata za realizaciju dela, koju čini rekonstrukcija kolektivne memorije. Ukomponovana ideja pogrebne reprezentacije, izražene kroz estetiku redimejda, preuzeta je iz popularnog životnog konteksta, sa izraženim devijantnim, sociološkim, etnološkim, ritualnim i obrednim karakteristikama.

U video radu “Dopadlјiva simfonija apsurda” snimljeni su članovi Banjalučke filharmonije koji sviraju, svako za sebe, omiljene kompozicije, odražavajući na taj način heterogenost i kulturnu dinamičnost BiH.

      Dopadljiva simfonija apsurda, HD video, 5’ 48’’, 2013.

U okviru projekta “Vrt uživanja”, Miljanović je pozicioniran kao aktivista čiја sе umеtničkа prаksа nа sаsvim оdrеđеn nаčin pоstаvlја i kао mоdеl kојi оmоgućаvа dеlоvаnjе iz lоkаlnе srеdinе. Nјеgоvо аktuеlnо, rеlеvаntnо, glоbаlnо sаznаnjе, prоmišlјеnо krоz lоkаlni kоntеkst, stvаrа nоvu i јаsnu umеtničku spоznајu, kоја је bitаn оznаčitеlј cеlоg rаdа, navedeno je u tekstu za katalog izložbe koju KCB realizuje u partnerskoj saradnji sa Muzejem savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) iz Banjaluke, kao producentom i organizatorom učešća BiH na 55. Bijenalu u Veneciji.

Komesari/kustosi izložbe u Paviljonu BiH bili su dr Sarita Vujković i dr Irfan Hošić, a nakon veoma uspešne šestomesečne postavke u Palati Malipiero, izložba je bila postavlјena i u MSURS u decembru 2013. godine, a zatim i u Umetničkoj galeriji BiH u Sarajevu, dok je triptih “Vrt uživanja” bio izložen u Grand Paleu u Parizu, u okviru 25. “Art Paris Art Fair u martu ove godine.

     Performans na otvaranju Paviljona BiH na 55. Bijenalu u Veneciji, foto: SEEcult.org

MSURS predstavlјanjem “Vrta uživanja” u Beogradu, kako je saopštio, još jednom podseća na taj značajan projekat MSURS-a, kao i na činjenicu da je neophodno da se uspostavi kontinuitet učešća BiH na Bijenalu u Veneciji i uspešno nastavi usvojeni model prezentovanja bosanskohercegovačkog pavilјona na prestižnim svetskim manifestacijama savremene umetnosti.

Miljanović nije nepoznat beogradskoj publici, budući da su njegovi radovi mogli da se vide na izložbama “Korkoran” u Salonu MSUB (2007), “Međuprostor” u KCB-u (2008), te na 49. i 53. Oktobarskom salonu u Beogradu 2008. i 2011. godine.

Rođen u Zenici 1981. godine, Miljanović je nakon srednje škole upisao Školu za rezervne oficire i dobio čin vodnika. Nakon završetka vojne škole, upisao je Akademiju umetnosti u Banjaluci, Odsek slikarstvo, gde je diplomirao i magistrirao.

Dobitnik je nagrade Zvono za najboljeg mladog umetnika u BiH 2007. godine, kao i Henkel Art.Award za 2009. godinu, na osnovu koje je 2010. izlagao u bečkom MUMOK-u. Imao je niz značajnih samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu i učestvovao na mnogim međunarodnim izložbama.

Izložba u KCB-u realizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, a biće otvorena do 20. septembra.

Uporedo sa izložbom Miljanovića, u KCB-u će 28. avgusta biti otvorene i izložbe “Ka idealu klasične lepote: dva pogledaVladimira Tatarevića i Saše Preradovića u galeriji Artget, te “RukrajzeGorana Dragaša u Podroomu, a sve će biti moguće pogledati do 20. septembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r