Kolarčeva edukacija
Kolarčeva zadužbina u Beogradu najavila je za narednu sezonu niz predavanja koja će obuhvatiti teme od astronomije preko crnih rupa i izumiranja dinosaurusa, pa do obrade zvuka i slike u fizičkim procesima, kao i drugih tema iz oblasti društveno humanističkih nauka, koje se tiču aktuelnih pitanja razvoja modernog društva.
Posebna pažnja, kako najavljuju u Kolarčevoj zadužbini, biće posvećena mladima i promociji njihovih naučno-istraživačkih radova i kreativnih ideja, u okviru ciklusa “Od mališana do velikana”.
Ciklus “Likovni umetnici iz ateljea Kolarčeve zadužbine” biće posveta Mladenu Josiću, Ljubici Cuci Sokić, Petru Dobroviću, Nedeljku Gvozdenoviću, Božidaru Prodanoviću, Zuku Džumhuru i Ružici Bebi Pavlović i njihovom životu i umetničkom radu na Kolarcu.
Planirani su i ciklusi iz arhitekture, predstavljanje graditeljskog nasleđa u Srbiji, najnovijih otkrića u arheologiji i druga predavanja i prezentacije iz filozofije, sociologije i istorije srpske filologije.
Katedra za astronomiju i astronautiku priprema ciklus “Gravitacija: astrofizički pogled”, u okviru kojeg će biti reči o budućnosti svemira, dvojnim crnim rupama i gravitaciji u blizini crnih rupa.
Ciklus “Nove teme u filozofiji fizike” baviće se interpretacijom kvantne mehanike, “strelama vremena”, problemom zasnivanja fizike čestica… U okviru ciklusa “Sudarne katastrofe u Sunčevom sistemu” biće reči o izumiranju dinosaurusa, kometi SL-9 i sudaru sa Jupiterom 1994.
Ljubitelji astronomije moći će da u okviru ciklusa “Velike astronomske revolucije” prate predavanja o kopernikanskoj revoluciji, strukturi Mlečnog puta, širenju svemira i ekstrasolarnim planetama.
“Metode kompjuterske fizike” jedan je od ciklusa koji organizuje Katedra za fiziku, u okviru kojeg će biti reči o metodama modeliranja i numeričkog rešavanja jednačina u fizici, simulacijama u fizici i obradi zvuka i slike u fizičkim procesima. Nanonauka i nanotehnologija, kao i dosadašnja saradnja Srbije sa CERN-om, biće teme o kojima će govoriti stručnjaci.
Pitanje nuklearne energije i razlozima za i protiv takođe će biti reči u narednoj sezoni Kolarčeve zadužbine.
Savremene akustika je jedna od tema u okviru koje će biti reči o akustičnom dizajnu prostorija, zvučnoj izolaciji, istorijskim operskim salama i velikim sportskim halama i akustičnim istraživanjima.
Niz predavanja organizuje Katedra za hemiju i fizičku hemiju, a obuhvatiće hemiju vode, hemiju i biotehnologiju, hemijsku tehnologiju, kao i cikluse “Molekuli u tajnama života i svetu oko nas” i “Energetika budućnosti”.
Kolarac će i u narednoj sezoni nastaviti ciklus “Naši velikani nauke”, u okviru kojeg je do sada predstavljeno 20 srpskih naučnika. U nastavku tog ciklusa naglasak će biti na naučnicima čiji rad nije valjano valorizovan, niti dovoljno poznat čak ni stručnoj, a posebno ne široj javnosti.
Takođe, biće nastavljena predavanja domaćih naučnika koji danas rade na najprestižnijim naučnim institutima i na univerzitetima širom sveta, a najavljena su i gostovanja svetskih naučnika koji će domaćoj publici predstaviti najsavremenija naučna dostignuća.
Predavanja na Kolarcu namenjena su širokoj populaciji različitog uzrasta, a naredna sezona, kako navode u Centru za predavačku delatnost Kolarčeve zadužbine, još jedna je potvrda značaja dopunskog i dodatnog obrazovanja na svim poljima prirodnih i društvenih nauka.
(SEEcult.org)