• Search form

14.07.2014 | 19:16

Evropski život

Evropski život

Festival evropskog filma Palić predstaviće u glavnom Takmičarskom programu od 19. do 25. jula presek aktuelne evropske filmske produkcije koji će suočiti publiku sa emotivnim, društvenim, porodičnim, političkim i drugim fenomenima koji čine život danas.

Takmičarski program 21. FEF Palić nudi 13 filmova, od kojih je 12 u trci za Zlatni i Palićki toranj i nagradu “Sejfi Teoman”.

Van konkurencije je “Zimski sanNurija Bilge Džejlena, dobitnika Zlatne palme u Kanu, koji će biti prikazan na zatvaranju.

Takmičarski program počinje filmom “Beli BogKornela Mundruca (Kornél Mundruczó), inspirativnom pričom o odnosu pasa i ljudi. U situaciji u kojoj država visoko oporezuje vlasnike pasa mešanaca, koji onda masovno napuštaju svoje ljubimce – pas prestaje da bude čovekov najbolji prijatelj... Junakinja filma, 13-godišnja devojčica, učiniće sve da svog prijatelja zadrži i napravi kompromis između zakona, ljubavi i odanosti.

      Beli Bog

Domaću premijeru imaće film “Varvari”, debitansko ostvaranje talentovanog reditelja i scenariste mlađe generacije Ivana Ikića, koji je upravo dobio specijalno priznanje žirija 49. Filmskog festivala u Karlovim Varima, u okviru programa “Istočno od zapada” u kojem je doživeo svetsku premijeru. Palićki festival prikazaće i domaći film “Čudna šumaSabolča Tolnaija (Szabolcs Tolnai), koji je imala priliku da vidi i publika festivala Cinema City u Novom Sadu.

      Varvari

Prema rečima selektora Petra Mitrića, dva domaća filma pokazuju snagu srpske kinematografije uprkos izuzetno teškom stanju produkcije.

Tolnaijeva “Čudna šuma” uvodi publiku u lavirint razrušenog srpskog društva u sred kojeg vreba mitski Minotaur, dok film “Varvari” bez pardona otvara problem nasilja koje je zahvatilo mladu populaciju u Srbiji u vrtlogu ratova, politike i fudbalskih utakmica.

     Čudna šuma

Grčku kinematografiju predstavlja Janis Ekonomides (Yannis Economides) filmom “Stratos” koji bi, prema rečima Mitrića, donekle mogao da se nazove žanrovskim filmom da ne nosi jak autorski pečat i svesnost bolnih tačaka savremenog društva.

       Stanice krsta

Ditrih Brugeman (Dietrich Brüggemann) donosi možda svoj najzreliji film “Stanice krsta”, koji istražuje duboku veru i strah od boga u životu 14-godišnje devojčice. Na Paliću posle višegodišnje pauze ponovo će biti islandski film, i to komedija, prvenac Benedikta Erlingsona (Benedikt Erlingšon) “O konjima i ljudima” koji predstavlja život stanovnika sela na Islandu i njihovu čudnu povezanost sa konjima.

       O konjima i ljudima

Gruzijsku kinematografiju, koja je u fokusu 21. Palića, predstavlja u takmičarskom programu novi film Levana Koguašvilija (Koguashvili), nagrađenog u programu “Paralele i sudari” pre tri godine. Njegovo ostvarenje “Sastanci na slepo” je komedija o krizi srednjeg doba i ljubavnim jadima 40-godišnjeg Sandra.

Italijanka Alis Rorvašer (Alice Rohrwacher) je osvojila kritiku i publiku u Kanu filmom “Čuda”, pričom o čudnoj porodici koja se oprašta od gužve savremene metropole kako bi započela život na organskoj farmi gde uzgaja med. Magične čari potrošačkog društva uporno zaokupljaju maštu njihovih kćeri.

      Čuda

Još jedan debitantski film “Bez motivacije” rediteljke Talije Lavi (Talya Lavie) dolazi iz Izraela i na duhovit način predstavlja vojnički život devojaka tokom dvogodišnjeg služenja armije.

Francuska kinematografija zastupljena je snažnim i žestokim filmom “Grizi svoje kosti” (Jean-Charles Hue) čija dinamika pleni konstantnim uzlaznim tempom do samog vrhunca i katarzičnog kraja. “TuristaRubena Ostlunda (Ruben Östlund) karakterističnim diskretnim skandinavskim humorom priča priču o porodičnom vrtlogu u sredini u kojoj integritet muškosti biva poljuljana.

       Turista

Jedan od starih znanaca Palića je i Rus Andrej Zvjagincev (Andrey Zvyagintsev) čiji je “Levijatan” inspirisan istoimenim političko-filozofskim tekstom Tomasa Hobsa i biblijskom knjigom o Jovu putem koje razotkriva boljke savremenog društva, kako Rusije, tako i ostatka sveta.

Prema rečima selektora Mitrića, ova godina je jedna od najboljih za evropsku kinematografiju u poslednjih nekoliko godina.

“Iz tog razloga smo se potrudili da prikažemo publici zaista najkvalitetnije filmove Starog kontinenta na Letnjoj pozornici, možda najlepšem mestu za filmske projekcije u ovom delu sveta. Palićku publiku je gotovo nemoguće prevariti zbog 21-godišnjeg iskustva koje se sticalo upornim sedenjem na ne tako udobnim klupama, projekcijama koje su trajale do duboko u noć, kišnim i vrelim danima, sa ili bez komaraca, sve iz jedne iskrene i čiste ljubavi prema filmu. Evropskom filmu”, naveo je Mitrić, dodajući da FEF Palić i ove godine ostvaruje ideju o festivalu posvećenom odnosu autor - film – publika.

       Levijatan

Festivalski program čine i selekcije Paralele i sudari, Novi gruzijski film, Mladi duh Evrope, Omaž program dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka”, Omaž program posvećen dobitniku nagrade “Underground Spirit”, Novi mađarski film, Eko dokumentarci, Klasici na trgu i Veliki rat na filmu.

Selekcije “Veliki rat na filmu” i “Klasici na trgu” već su prikazane u okviru predfestivalskog programa, a 14. jula počinje i omaž dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka” srpskoj glumici Miri Banjac i francuskom reditelju Klodu Lelušu.

Pored filmskog programa, 21. FEF Palić nudi i izložbu “Srbija i Srbi na filmu u Prvom svetskom ratu”, kao i izložbu i panel diskusiju “MOnuMENTI i promenljivo lice sećanja”, te naučni skup “Ekološke i zdravstvene posledice NATO bombardovanja”.

Strateški partner 21. FEF Palić je kompanija Turkish Airlines, a pomogli su ga Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, pokrajinske vlasti Vojvodine i gradske vlasti Subotice.

Festivalski sajt je www.palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Narodna bibl Stefan Prvovencani Kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r