Legat Olge Jančić
Izložba skulptura i reljefa Olge Jančić (1929-2012), koja predstavlja izbor najznačajnijih dela iz bogate zbirke te umetnice, biće otvorena 27. aprila u Kući legata, kojoj je i predata na staranje 2017.
Zbirka broji ukupno 83 dela, nastala između 1945. i 1992. godine.
U okviru izložbe “Legat Olge Jančić” posetioci će imati mogućnost da sagledaju tok i razvoj modernističke skulptoralne misli te eminentne umetnice koja je svojim delom obeležila jugoslovensku i srpsku umetnost druge polovine XX veka. Ukupno 60 skulptura, zajedno sa reljefima, ilustrovaće delikatnu likovnost, snagu uskovitlale tektonike masa, senzualnost oblika, smela plastička rešenja i besprekorno tehničko umeće izrade koje se ogleda u suverenom vladanju planovima, proporcijom i fakturom, naveo je autor izložbe Dejan Vučetić.
Olga Jančić je od najranijih ostvarenja, poput Portreta Oca iz 1945, pa sve do ciklusa reljefa U okruženju, nastalih početkom 90-ih godina 20. veka, gradila vitalistički skulpturalni jezik i prepoznatljiv rukopis koji je stvorio izvanredna dela iz ciklusa: Bremenite forme, Glave, Materinstvo, Žrtva, Osamljena, Ljubav oblika, Preobražaj, Blizanci, Plastična površina, Raspuklina, Plod, Jezgro oblika, Trinom, Sklop, Klijanje, Van težišta, Odilaženje oblika, U okruženju...
Izložbu će pratiti projekcija dokumentarnih filmova o životu i radu Olge Jančić, te katalog sa stručnim tekstovima Dejana Vučetića, Dine Pavić i Katarine Kostandinović, najavila je Kuća legata.
Olga Jančić, aktivna na domaćoj i međunarodnoj sceni još od kraja 50-ih godina 20. veka, preminula je 2012. u Beogradu u 84. godini.
Rođena 1. februara 1929. godine u Bitolju, Olga Jančić ubrzo se s porodicom preselila u Beograd. Vajarstvo je naizmenično studirala u klasama profesora Lojza Dolinara i Tome Rosandića, kod koga je bila i na petogodišnjoj specijalizaciji, na osnovu konkursa za njegovu Majstorsku radionicu. Radionicu je posetio 1955. i čuveni Henri Mur (Henry Moore), koji je boravio u Beogradu povodom svoje izložbe u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić”. Četiri godine kasnije, Olga Jančić je i sama bila u poseti kod Mura, u okviru stipendije za boravak u Parizu i Londonu.
U Parizu je 1959. dobila i nagradu na prvom Bijenalu mladih, a iste godine imala je i prvu samostalnu izložbu u Beogradu, a zatim i u Rijeci i Ljubljani.
Bila je jedan od osnivača grupe Prostor 8, koja je prvi put u Beogradu, u Tašmajdanskom parku, priredila izložbu u slobodnom prostoru 1957. godine.
Početkom 60-ih izlagala je i dobila nagrade na prvom Trijenalu likovnih umetnosti u Beogradu i Mediteranskom bijenalu u Aleksandriji, a 1962. učestvovala je na 21. Bijenalu u Veneciji. Sredinom 70-ih pozvana je na Međunarodni simpozijum u Vankuveru, gde je realizovala skulpturu “Plod Via”, postavljenu u slobodni prostor Botaničkog vrta Van Dusen u Vankuveru. Posle samostalne izložbe u Torontu, kraće je boravila i u Njujorku, a potom priredila samostalnu izložbu u Umetnickoj galeriji u Kragujevcu, rezimirajući dotadašnji rad.
Te godine dobila je i nagradu “Politike” iz Fonda “Vladislav Ribnikar”.
Početkom 80-ih izlagala je u Labinu, Puli, Karari, Beogradu, Zagrebu, Ljubljani.., a 1984. dobila je nagradu za skulpturu na 25. Oktobarskom salonu u Beogradu. Tri godine kasnije dobila je Oktobarsku nagradu grada Beograda.
Prvu retrospektivu u Beogradu imala je 1987. u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, a obuhvatila je njena dela od 1947. do 1985.
Na retrospektivi 2005. godine u Muzeju “25. maj” predstavila je oko 130 radova, uključujući skulpture iz ranog perioda, figurativne tendencije, rane reljefe, trinome, dok su velike skulpture predstavljene fotografijama.
Olga Jančić je 1993. godine predala Skupštini Beograda legat od 90 skulptura iz svog opusa, a godinu dana kasnije imala je izložbu u tadašnjem Jugoslovenskom kulturnom centru u Parizu.
Monografija o Olgi Jančić, čija je autorka Irina Subotić, objavljena je 1997. godine, u izdanju kuće “Klio”.
(SEEcult.org)