Pozorište između politike i političnosti
Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu organizuje od 23. do 25. marta međunarodnu konferenciju “Pozorište između politike i političnosti: novi izazovi”, čiji je cilj da analizom dinamičnog odnosa politike i pozorišta omogući teorijsko i praktično promišljanje savremenih teatarskih izraza iz različitih uglova i perspektiva.
Ta važna tema za savremeni teatarski kontekst ima nameru da doprinese razvoju dijaloga o izazovima savremene pozorišne prakse, saopštio je FDU.
Osnovne teme konferencije raspoređene su u nekoliko celina među kojima su: Značenje političnosti pozorišta danas, Novi pozorišni produkcioni oblici i strategije, Javne poltike i savremene teatarske forme, Političnost pozorišta i društveni procesi, Pozorište i zajednica…
Sa više od 80 prijavljenih učesnika, koji su autori tematski i metodološki raznolikih radova, konferencija će centralnim i pratećim programom doprineti razumevanju različitih kulturnih i geopolitičkih pitanja.
Učesnici konferencije su neki od najprominentnijih svetskih, evropskih, regionalnih i domaćih teatrologa i istraživača u oblasti studija pozorišta i izvođaštva.
Konferencija će okupiti i učesnike iz pozorišne prakse, što stvara mogućnost susreta najaktuelnije pozorišne teorije i praktičnog rasa.
S obzirom da istraživači dolaze i van evropskog kontinenta, konferencija će pokušati da prevaziđe manjkavosti evrocentričnih perspektiva, otvarajući mogućnost za promišljanje globalnih obrazaca u kojima pozorište deluje.
Među uvodničirama konferencije, kojom predsedava prof. dr Milena Dragićević Šešić, najavljen je profesor Roehempton Univerziteta u Londonu i autor knjige “Pozorište i politika” dr Džo Keleher (Joe Kelleher), koji će održati plenarno predavanje.
Konferenciju će otvoriti rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu Zoran Erić, a početak skupa obeležiće i govor reditelja Kokana Mladenovića.
Između ostalog, na tematskim istraživačkim sesijama biće reči o društveno angažovanom teatru; javnim politikama i pozorišnim formama; pozorištu i obrazovanju; otporu, umetničkom radu i prekarijatu; dramskom tekstu u različitom društvenom kontekstu; Balkanu 90-ih; pozorištu i zajednici; pozorištu i politici; pozorištu i migraciji; javnim politikama i repertoaru; značenju pozorišne političnosti; društvenom aktivizmu i pozorišnoj praksi; upravljanju pozorištem i obrazovnim politikama; pozorištu i cenzuri; politikama nesaglasnosti – od elitizma do populizma, pozorištu i fenomenu drugog…
Najavljen je i panel o slučaju “Olimp”, maratonskoj predstavi Jana Fabra koja je obeležila 51. Bitef (Una Bauer, Agata Juniku, Goran Pavlić, Jasna Jasna Žmak), kao i o ratnim narativima i politikama sećanja u pozorištu (Jana Dolečki, Senad Halibašić, Darija Davidović), te rediteljski panel kao zaključno razmatranje teme.
Svečano otvaranje i uvodno predavanje konferencije zakazano je za 23. mart na sceni “Mata Milošević” na FDU, dok će istraživačke sesije biti održane 24. i 25. marta u Jugoslovenskoj kinoteci.
Konferencija je otvorena za publiku, a detaljan program nalazi se ovde, odnosno u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)