• Search form

07.04.2014 | 14:10

Preminuo Miki Runi

Preminuo Miki Runi

Američki glumac Miki Runi (Mickey Rooney), koji je započeo karijeru još kao dečak i svojevremeno bio holivudska zvezda sa najvećom godišnjom zaradom, preminuo je u 93. godini.

Vest o Runijevoj smrti prvi je objavio “Varajeti”, navodeći da je već neko vreme bio bolestan. Umro je u svojoj kući u Holivudu, okružen porodicom.

Rođen u Bruklinu, Runi je započeo karijeru već kao jednoipogodišnjak u vodvilju svojih roditelja, a snimao je filmove sve do samog kraja života.

Tokom devetodecenijske filmske i muzičke karijere četiri puta je nominovan za Oskara, a dobio je dva specijalna za životni opus.

Do 1965. godine snimio je oko 200 filmova i zaradio više od tri milijarde dolara, a budući da se ženio osam puta, veći deo bogatstva potrošio je na alimentaciju, pa je početkom 60-ih proglasio i da je bankrotirao.

Prvi brak je sklopio sa holivudskom zvezdom Avom Gardner, a poslednji put se razveo 2012. godine od supruge Džen Čemberlin (Jan Chamberlin) sa kojom je bio u braku od 1978.

Upitan u jednom intervjuu da li bi se ponovo oženio svim svojim bivšim ženama, rekao je: “Apsolutno. Voleo sam ih sve”.

Runi je imao svega šest godina kada je dobio prvu filmsku ulogu, a proslavio se 1937. godine ulogom u filmu “Porodične stvari” Endija Hardija (Andy Hardy), u kojem je igrai sina lokalnog sudije. Film je postigao veliki uspeh na bioskopskim blagajnama, pa je usledio serijal narednih osam godina. Istovremeno je glumio i u mjuziklima, uključujući “Babes on Broadway” i “Strike Up the Band”, u kojima je glumila još jedna mlada zvezda – Džudi Garland (Judy). Rini se 1939. etablirao kao najisplatljiviji glumac te godine i postao je najmlađa osoba koja je nominovana za Oskara za najbolju mušku ulogu – za učešće u filmu “Babes on Broadway”.

Nominovan je za Oskara i za “The Human Comedy” (1943), “The Bold and the Brave” (1956) i “The Black Stallion” (1979).

Runi se 1943. pridružio američkoj vojsci, a najveći deo ostatka rata proveo je zabavljajući trupe.

Po povratku na scenu doživeo je svetsku slavu sa Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor) zahvaljujući ulozi u filmu “National Velvet” (1944).

Uprkos uspehu, Runi je priznao da ga je slava primorala da odraste prebrzo i da se, kada je imao 30, osećao kao da je star 100 godina.

Pojavio se i u četiri televizijske serije tokom karijere, uključujući “The Mickey Rooney Show” 50-ih.

Njegova slava počela je da vene, pa je umesto glavnih uloga počeo da dobija sporedne, kao u filmovima “Military Policeman” s Bobom Houpom (Hope) i “The Bridges at Toko-Ri”, u kojem su igrali i Vilijem Holden (William) i Grejs Keli (Grace Kelly).

Runijeva karijera dobila je novi uzlet filmom “Pete's Dragon” 1977, kao i predstavom “Sugar Babies” na Brodveju krajem 70-ih.

I dalje je, međutim, nastavio da radi i na filmu, i na televiziji, i u teatru.

Prema navodima holivudskih medija, uoči smrti radio je na filmu “The Strange Case of Dr Jekyll and Mr. Hyde”.

Ser Lorens Olivije (Laurence Olivier) svojevremeno ga je naveo kao najvećeg američkog glumca.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r