• Search form

09.01.2009 | 15:09

Gradski otkup u Magacinu

Izložba umetničkih radova u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, koja su otkupile beogradske vlasti u 2008. godini, u ukupnom iznosu od više od 13,5 miliona dinara, biće otvorena 9. januara u Magacinu u Kraljevića Marka, a predstaviće dela autora različitih generacija, među kojima su i neki od njihovih najpoznatijih radova.

U 2008. godini ukupno je predloženo za otkup 69 umetničkih dela 53 autora, u vrednosti od 13 miliona 572.850 dinara (bruto).

Gradski otkup u Magacinu

Izložba umetničkih radova u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, koja su otkupile beogradske vlasti u 2008. godini, u ukupnom iznosu od više od 13,5 miliona dinara, biće otvorena 9. januara u Magacinu u Kraljevića Marka, a predstaviće dela autora različitih generacija, među kojima su i neki od njihovih najpoznatijih radova.

U 2008. godini ukupno je predloženo za otkup 69 umetničkih dela 53 autora, u vrednosti od 13 miliona 572.850 dinara (bruto).

Komisija za otkup je u prvoj polovini prošle godine predložila 24 dela 12 autora ukupne vrednosti 3,7 miliona - prema obrazloženim zahtevima Muzeja savremene umetnosti i Muzeja pozorišnih umetnosti, kao i na osnovu kriterijuma za otkup radova sa izložbi održanih krajem 2007. i u prvoj polovini 2008. godine, te radova preminulih umetnika, koja su ponudili vlasnici ili nasledinici.

Među radovima predloženim za otkup u prvoj polovini godine su dela Miluna Vidića (Prostorna kompozicija III, 1981), Rade Selaković (Na dnu), Ane Bešlić (Rob, 1959. i Bez naziva, 1962), Zore Petrović (Portret generala), Mihaila Bate Protića, Jugoslava Vlahovića (Crteži iz ciklusa Juga drvo / Yugo wood), Žolta Kovača (Čitanje), Milana Blanuše (Šta se dogodilo sa Rudi Dučkeom), Valerija Berrutija (Devojčica i drvo) i Bogdana Kršića.

Na zahtev MSU, otkupljena je video instalacija Mattsa Leiderstama “Muzej (iznutra i spolja)”, za koji je izdvojeno 547.600 dinara, dok su na zahtev Muzeja pozorišne umetnosti predloženi za otkup portreti Vjekoslava Afrića, u ukupnoj vrednosti od oko 200.000 dinara.

Na osnovu javnog konkursa gradskog Sekretarijata za kulturu, na koji se prijavilo 407 umetnika sa 1.111 umetničkih dela, Komisija je u drugoj polovini 2008. predložila za otkup 34 umetnička dela 31 autora, u ukupnoj vrednosti od oko 4,8 miliona dinara. Prema posebno obrazloženim zahtevima institucija kulture ili muzeja (Muzeja savremene umetnosti, Narodni muzej, Muzej grada Beograda), predložila je za otkup još 11 dela 10 umetnika, ukupne vrednosti oko pet miliona dinara bruto.

Na osnovu konkursa su predloženi za otkup radovi Ratka Čupića, Saše Pančića, Ivane Batalo Savić, Gordana Nikolića, Margarete Jelić, Aleksandra Mladenovića, Ane Nedeljković, Zorana Grebenarovića, Srđana Vukajlovića, Milice Milićević, Dimitrija Pecića, Vladimira Veljaševića, Aleksandra Jestrovića, Nine Todorović, Dragana Srdića, Novaka Kolomana, Marije Bogdanović, Milana Tepavca, Lane Vasiljević, Marka Stojanovića, Dragana Rajšića, Ivane Kostić, Vladimira Perića, Dušana Petričića, Nadežde Kubičela, Ivana Zupanca, Slavice Lazić Dundaš, Predraga Lojanice, Mihaila Stanisavca, Snežane Vujović Nikolić i Srđana Markovića.

Na zahtev institucija kulture ili muzeja, za otkup su predloženi radovi grupe “Cho Delat?” (Perestroika - Songspier. Victory over the Coup, video opera, 525.810 dinara), Darinke Pop Matić (Kolekcija Pejzaži, prostorna instalacija, 412.400), Milice Tomić (video film Portret moje majke, 824.800) i Dušana Otaševića (O ruk, tuš na prepariranom papiru, 1967, 87.635 dinara).

Predloženi su za otkup i radovi Tafila Musovića “Promised Paradise II” (ulje na platnu, 556.740 dinara) i “For no Reason X” (miksmedija na papiru, 82.480), kao i crtež “Bol” (Slavko Timotijević / Marina Abramović, 1991), za koji je izdvojeno 443.330 dinara.

Među otkupljenim radovima je i crno - beli film Zorana Popovića “Struggle in New York / Borba u Njujorku”, za koji je izdvojeno 1,06 miliona dinara. Taj film snimljen je u oktobru i novembru 1976. godine u Njujorku, a fotografije kadrova i scena na snimanju mogu se videti i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.

Otkupljena je i instalacija “Made in China” Živka Grozdanića (556.653), kao i fotografije Aleksandrije Ajduković “Trigrice” (61.860) i čuveni rad Tanje Ostojić “Bez naslova / prema Kurbeu: Poreklo Sveta”, poster na LKW plastici koji je izazvao veliku pažnju javnosti kada se pojavio na bilbordima u Beču. Za taj rad izdvojeno je 412.400 dinara bruto.

Komisija za otkup umetničkih dela je u drugoj polovini 2008. godine predložila za otkup ukupno 45 umetničkih dela 41 autora, za šta je izdvojeno 9,8 miliona dinara.

Prošle godine je za otkup, na osnovu konkursa i prema zahtevima muzeja, predloženo za otkup ukupno 83 umetničkih dela 55 autora, ukupne vrednosti 15,2 miliona dinara, a po okončanju og postupka, Komisija je predložila i raspodelu tih radova po institucijama kulture kojima se ustupaju na trajno korišćenje.

Gradski otkup zasnovan je 2003. godine na oceni da savremena umetnička scena i produkcija u zemlji počivaju na nedefinisanom tržištu kada je prodaja dela u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti u pitanju. Sekretarijat za kulturu ustanovio je od 2003. godine ponovni otkup umetničkih dela radi popunjavanja zbirki muzejskih ustanova delima savremene produkcije, kao i stimulacije rada umetnika.

Izvršni odbor Skupštine grada Beograda formirao je Komisiju za otkup umetničkih dela u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti sa zadatkom da prati umetničku produkciju u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, da utvrdi kriterijume za otkup umetničkih dela, da predloži otkup umetničkih dela u oblasti likovnih i primenjenih umetnosti, kao i da predloži raspodelu otkupljenih umetničkih dela po ustanovama kulture kojima se ona ustupaju na trajno korišćenje.

Komisija je od 2003. do 2005. godine radila u sastavu: Anđelka Bojović (predsednik), Miodrag Tabački, Lidija Merenik, Kosta Bogdanović i Bojana Burić, dok su je od 2005. do 2007. činili Marija Dragojlović (predsednik), Zdravko Joksimović, Gordana Stanišić, Ljiljana Slijepčević i Miroljub Dramićanin. Članovi komisije obrazovane 2007. su Vesna Lakićević Pavićević (predsednik), Danijela Purešević, Marina Martić, Saša Janjić i Nikola Šuica.

Izložba otkupljenih radova u 2008. godini biće otvorena u Magacinu do 24. januara.

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r