Sarajevo, ljubavi moja
Festival posvećen savremenoj sarajevskoj kulturi i rokenrolu “Sarajevo, ljubavi moja” biće održan od 28. do 30. novembra u Mikser hausu u Beogradu, a obuhvata debate, filmske projekcije, izložbe, performanse, koncertne nasupe i degustaciju sarajevske kuhinje.
Festival “Sarajevo, ljubavi moja” okupiće više od 100 učesnika, a u fokusu će biti sanacija zgrade Beogradske zadruge u Savamali, poznatije kao Geozavod, i to na tragu obnove sarajevske Gradske vijećnice. Takođe, biće predstavljeno dinamično stvaralaštvo u oblasti filma i dizajna, čiji će glavni protagonisti ukrstiti iskustva dve vibrantne kulturne scene.
Festival počinje tribinom “Obnova i zaštita” o sudbini Gradske vijećnice i Beogradske zadruge kao dve ikonične zgrade dva grada. Uzroci njihovog razaranja su različiti, kao i put do rekonstrukcije, ali ono što ih povezuje jeste arhitektonski i društveni značaj za gradove u kojima se nalaze.
Razgovor je ujedno i početak inicijative za prikupljanje sredstava za obnovu krova zgrade nekadašnjeg Geozavoda, u saradnji sa Pravosudnom akademijom u Beogradu. Kao podršku Beograđanima, svoj honorar za nastup na Festivalu će donirati sarajevska grupa Dvadesetorica, čiji je član arhitekta Nedžad Mulaomerović (studio Urbing), autor projekta rekonstrukcije Gradske vijećnice.
Mulaomerović će biti moderator diskusije sa direktorom festivala Mikser Ivanom Lalićem, a među učesnicima su najavljeni i direktorka Inicijative mladih za ljudska Maja Mićić, koja organizuje Dane Sarajeva u Beogradu, direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić, koja je korisnik prostora zgrade Beogradske zadruge i pokretač inicijative za njenu sanaciju, te arhitekta Nebojša Glišić, autor studije izvodljivosti rekonstrukcije Beogradske zadruge (biro Modular) i arhitekta Aleksandra Šević iz Zavoda za zaštitu spomenika grada Beograda, koautorka projekta rekonstrukcije krova i fasade Beogradske zadruge.
Početak festivala “Sarajevo, ljubavi moja” biće i u znaku industrijskog i grafičkog dizajna 30 mladih autora iz BiH koji će se predstaviti izložbom sa “SOS dizajn festivala”, nakon čega će nastupiti beogradski Nedžad - Branislav Trifunović i sarajevski Branislav - Nedžad Mulaomerović, te Dvadesetorica i DJ/VJ dvojac Diskobajagi iz Dubioza kolektiva.
Tribinski program, nazvan “Čaršijske priče”, nakon Gradske vijećnice i Geozavoda, biće nastavljen 29. novembra temom “Dizajniraj mi stvarnost” o kretanjima na sarajevskoj sceni dizajna i poziciji industrijskog dizajna u odnosu na modnu i grafičku scenu. Biće predstavljeni i uspešni primeri preduzetništva u dizajnu, kao i moduli saradnje u regionu i potencijali zajedničkih internacionalnih nastupa.
Među učesnicima su najavljeni osnivačica SOS dizajn festivala Sanja Planinić, grafički dizajner Saša Škorić, industrijski dizajner Neira Sinanbašić, modni dizajner Emina Huskić, prof. Salih Teskeredžić, šef katedre za industrijski dizajn na Akademiji lepih umetnosti u Sarajevu, grafički dizajner Vedran Mujagić, koji je i član Dubioza kolektiva, osnivač dizajn inkubatora “Nova Iskra” u Beogradu Marko Radenković, profesorka Šumarskog fakulteta u Beogradu Jelena Matić, te beogradski grafički dizajner Slavimir Stojanović, osnivač brenda Futro.
Diskusiju će moderirati sarajevski grafički dizajner Bojan Hadžihalilović, osnivač agencije “Fabrika”, i arhitekta Maja Lalić, osnivač organizacije Mikser.
Sarajevska dizajn scena biće predstaljena i izložbom “Slikovni rečnik turcizama” autorke Iman Gavrankapetanović sa Akademije likovnih umetnosti u Sarajevu, koja se sastoji od 40 slikovnih prikaza turcizama prisutnih u svakodnevnom govoru. Među njima su ćeif, rahat, sevdah, aferim, akšam, a predstavljeni su na vizuelno atraktivan način.
Za završnicu tribinskog programa najavljen je razgovor na temu “Film ili smrt”, u saradnji sa Festivalom autorskog filma u Beogradu (FAF) i Akademijom scenskih umetnosti u Sarajevu, koji će istražiti tajne uspeha svetski priznate sarajevske filmske scene, odnos autorskog filma i velikih produkcija, te mehanizme razvoja regionalnog filma u vremenima krize.
Koja je uloga festivala i filmskih udruženja, kako do kulturne strategije i održivih mehanizama finasiranja - neka su od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici, a najavljeni su reditelj Srđan Vuletić, vizuelna umetnica Šejla Kamerić, predstavnik BiH u evropskom fondu Eurimaž Jovan Marjanović, osnivač Cinelink koprodukcijskog marketa Sarajevo Film Festivala Amra Bakšić Čamo, predsednica Udruženja filmskih radnika BiH, producent Adis Đapo, glumac Branislav Trifunović i reditelj Gorčin Stojanović. Diskusiju će, uz Vuletića, moderirati i nagrađivani srpski reditelj Srdan Golubović, jedan od osnivača i predsednik Saveta FAF-a.
Publika festivala “Sarajevo, ljubavi moja” imaće priliku da pogleda i filmove 16 mladih sarajevskih autora, koji će tokom sva tri dana biti prikazivani od 19 časova na glavnoj bini Mikser hausa. Reč je o nekim od najzapaženijih ostvarenja nove sarajevske filmske scene sa Akademije scenskih umetnosti iz Sarajeva, koje je odabrao Srđan Vuletić.
Muzički program nudi koncerte bendova Letu štuke, Bombaj štampa, DJ/VJ dvojca Diskobajagi, kao i društveno-angažovane muzičke atrakcije Dvadesetorica i grupe Skroz, koju su osnovali nekadašnji članovi Zabranjenog pušenja i Top liste nadrealista.
Posetioci festivala “Sarajevo, ljubavi moja” upoznaće se i sa sarajevskim modnim dizajnom kroz prodajnu festivalsku postavku u okviru prodavnice balkanskog dizajna u Mikser Hausu, a autorski brendovi među kojima su “Roza koza”, “Jare”, “she:you”, “Rukom”, “Molimao”, “Designgoods”, “Sasa design”, “Citoyenne K” i drudi, predstaviće se i modnim performansima i radionicom za decu i odrasle.
Na radionici “Grand Aroma kreativna radionica za decu i odrasle: Dare to Diy” dizajnerka Emina Huskić, autorka modnog brenda “Roza koza”, preneće 29. novembra svoje veštine unikatnog oslikavanja odeće, dok će 30. novembra biti održana kreativna radionica kolektiva RuKom.
Sajt Miksera je www.mikser.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)