• Search form

22.04.2012 | 14:40

Slobodno digitalno društvo

Slobodno digitalno društvo

Pitanja digitalne inkluzije, uključujući digitalni nadzor, cenzuru, slobodni softver, internet servise i autorska prava u sajber prostoru, teme su predavanja koje će 23. aprila u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu održati Richard Stallman, inicijator Pokreta za slobodni softver 1983 .

Stallman će se fokusirati na aktivnosti usmerene na “uključivanje” više ljudi u korišćenje digitalne tehnologije koje počivaju na pretpostavci da je inkluzija svakako dobra stvar. Tako se to barem čini kada se na inkluziju gleda iz perspektive neposrednih praktičnih učinaka. Međutim, ako se gleda iz perspektive ljudskih prava, pitanje da li je digitalna inkluzija dobra ili loša stvar zavisi od toga kakav je digitalni svet na koji se odnosi.

Stallman je 1984. otpočeo razvoj GNU operativnog sistema, slobodnog softvera čiji vlasnici imaju slobodu kopiranja i redistribuiranja, sa ili bez promena. GNU/Linux sistem, u osnovi GNU operativni sistem uz dodatak Linuxa, danas se koristi na desetnama miliona kompjutera.

Stallman je dobitnik nagrade ACM Grace Hopper, stipendije MacArthur fondacije, Pioneer Award Electronic Frountier fondacije, Takeda Award za socijalno-ekonomski boljitak, kao i nekoliko počasnih doktorata.

Podrobnije o predavanju i predavaču u nastavku.

Predavanje “Slobodno digitalno društvo” (A Free Digital Society) organizuju Multimedijalni institut i MSU Zagreb, a ulaz je besplatan.

Predavanje je realizovano u sklopu projekta “Digitalizacija ideja”, u kojem je MSU Zagreb partner sa još nekoliko muzeja savremene umetnosti u regionu. Projekat je podržan od Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba, Ministarstva kulture Hrvatske, program Kultura 2007-2013 Evropske unije i Erste fondacije.

(SEEcult.org)

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r