• Search form

12.11.2013 | 10:14

Duh džeza u Pančevu

Duh džeza u Pančevu

Američki pijanista Antonio Farao i pevačica Kristal Voren (Krystle Warren) oduševili su publiku 16. Pančevačkog džez festivala, koji se završava 12. novembra nastupom još jednog američkog muzičara - čuvenog basiste Kristijana Mekbrajda (Christian McBride) i domaćeg Vasil Hadžimanov benda.

U krcatom Kulturnom centru Pančeva, koji je i organizator Festivala, Faraov kvartet održao je 11. novembra rasprodati koncert, ispraćen ovacijama publike koja je potvrdila svojevremenu ocenu slavnog Herbija Henkoka da je za Faraoa “malo reći da je dobar pijanista”.

Vrhunskom nastupu Faraoa, dobitnika niza nagrada i priznanja, doprneli su i članovi njegovog kvarteta - tenor saksofon (Chicko Freeman), bas (Darryl Hall) i bubanj (Gene Calderazzo).

Posebnu atmosferu na Pančevačkom džez festivalu priredila je Kristal Voren, pevačica izuzetnog vokala, koja je osvojila publiku šarmom, neposrednošću i iskrenošću, a ponudila je potpuno drugačiji repertoar od Faraoa - kombinaciju pop balada i soula, zaključno sa obradom pesme “Jealous GuyDžona Lenona (John Lennon), koju je izvela na bis.

Neobavezno obučena, pevačica dečačkog imidža ispričala je da je sticajem okolnosti propustila let i ostala bez prtljaga koji se zagubio, a iako joj je dan počeo loše, završava ga srećna. Na tome je zahvalila publici na srpskom jeziku.

Kristal Voren nastupila je na akustičnoj gitari u pratnji basistkinje, bubnjara i pijaniste (električni klavir i klavijature), a neposrednost koju je izgradila svirajući svojevremeno i na ulicama Njujorka i Pariza, pokazala je i ulaskom u publiku i komunikacijom sa okupljenima.

Zvezda druge, završne večeri 16. Pančevačkog džez festivala je američki basista Kristijan Mekbrajd, kompozitor, aranžer, predavač, selektor i menadžer, koji već 20 godina predstavlja jedno od najznačajnijih imena u svetu džeza.

Poreklom iz Filadelfije, Mekbrajd se 1989. preselio u Njujork da bi nastavio studije klasične muzike na Džulijardu.
Kao džezer je svirao sa nekim od najpoznatijih imena džez muzike, a u svetu ritam i bluza pravio je aranžmane za Ajzaka Hejsa, Čaku Kan, Natali Kol, Lejlu Hetvej, kao i za kralja soula Džejmsa Brauna. Sarađivao je i sa Stingom, Karlijem Sajmonom, Donom Henlijem i Brusom Hornsbijem, sastavom Ruts, muzičarima D'Angelo i Kvin Latifa, legendom opere Ketlin Bitl, bas virtuozom Edgarom Mejerom, i sastavima kao što su Šangaj kvartet i Sonus kvartet.

Mekbrajd je 2000. imenovan za umetničkog direktora festivala "The Jazz Aspen Snowmass Summer Sessions", a 2005. za kodirektora Nacionalnog džez muzeja u Harlemu. Iste godine imenovan je za drugog umetničkog direktora džeza Losanđeleske filharmonije.

Mekbrajd je 1998. komponovao “The Movement, Revisited” - svitu u četiri stava posvećenu najznačajnijim ljudima Pokreta za ljudska prava – Rozi Parks, Malkomu Eksu, Muhamedu Aliju i Martinu Luteru Kingu Džunioru. Taj komad su 1998. izveli Mekbrajdov kvartet i 30-člani gospel hor predvođen Džej Di Stilom.

Deset godina kasnije "The Movement, Revisited" je proširen, dorađen, prepravljen i ponovo izveden u Koncertnoj dvorani Volta Diznija u Los Anđelesu, a “Los Anđeles Tajms” ga je okarakterisao kao “delo kome se treba diviti, kako zbog muzičkog sadržaja, tako i zbog same njegove poruke”.

Mekbrajd od 2000. nastupa kao vođa benda čiji su članovi: saksofonista Ron Blejk, klavijaturista Džefri Kizer i bubnjar Tirion Gali. Nakon CD-ova "Vertical Vision" i "Live at Tonic" 2002. godine, pisac i muzički producent Alan Lids je Mekbrajdov bend okarakterisao kao “jedan od najinspirativnijih bendova današnje scene”.

Mekbrajd je 2009. objavio CD sa kvintetom Christian McBride & Inside Straight za detroitsku izdavačku kuću Mack Avenue Records, kojim se vratio konvencionalnim korenima, sarađujući sa alt-sopran saksofonistom Stivom Vilsonom, vibrafonistom Vorenom Vulfom, pijanistom Erikom Ridom i bubnjarem Karlom Alenom. Njegovo drugo izdanje "Conversations with Christian", za istu muzičku kuću, ostalo je upamćeno po duetima sa prijateljima i mentorima (Džordž Djuk, Henk Džons, Ron Blejk, Bili Tejlor, Čik Koria…).

Novu prekretnicu u uspešnoj karijeri ostvario je 2011. godine, kada je objavio izdanje “The Good Feeling”. Na albumu “Out Here”, petom izdanju za “Mack Avenue Records", kao mentor i lider benda sarađivao je sa dvojicom mlađih muzičara pijanistom Kristijanom Sendsom i bubnjarem Uliksom Ovensom.

Zvezda završnice 16. Pančevačkog festivala je i domaći muzičar Vasil Hadžimanov, koji će nastupiti sa svojim bendom sa kojim trenutno promoviše peti album “Can you dig it?” To izdanje je u DD formatu objavila kuća “OverJazz Records” u Hamburgu, dok je CD izašao za kuću “Zmex” iz Beograda.

Vasil Hadžimanov Bend je 2001. objavio prvi album “11 razloga za…”, pod etiketom PGP-RTS, drugi CD “Kafanki” objavili su 2003, takođe za PGP-RTS, kao i treći “3” (Sega Mu e Majkata), a usledio je album “Života mi” (2009).

Hadžimanov i njegov bend su 2002. sarađivali sa filmskim rediteljem Goranom Paskaljevićem na dokumentarnom filmu o Beogradu. Takođe, muzika Hadžimanova može se čuti u filmu “011 Belgrade” austrijskog režisera Majkla Fajfenbergera, kao i u filmovima "Kad porastem biću kengur" Raše Andrića i “Stvar srcaMike Aleksića.

Hadžimanov i njegovi muzičari nastupali su proteklih 15 godina na koncertima i džez festivalima širom Srbije, kao i u inostranstvu. Hadžimanov je, između ostalog, poznat publici i po saradnji sa beogradskim rok bendom Darkwood Dub.

U okviru pratećeg programa 16. Pančevačkog džez festivala, u foajeu Kulturnog centra Pančeva otvorena je izložba fotografija Čedomira Milosavljevića, koju je moguće obići do 17. novembra.

Pančevački džez festival, pokrenut 1998. godine, predstavio je mnoge renomirane svetske izvođače i najcenjenije džez umetnike domaće scene, među kojima su Mike Stern, Dejv Vekl, Keni Geret, Stejsi Kent, Viktor Bejli, Lin Erijel, Bojan Zulfikarpasić, Hubert Tabs i drugi… Festival tradicionalno daje prostor i muzičarima poniklim u Pančevu, koje decenijama ima svoju džez publiku i izvođače.

Ovogodišnji festival podržan je od Grada Pančeva, Ministarstva kulture i informisanja Srbije, NIS-a, Erste banke, Ambasade SAD, Dunav osiguranja i Pašage Grupe.

Sajt KC Pančeva je www.kulturnicentarpanceva.rs, a festivalski program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Foto: Zoran Ilijić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r