• Search form

08.11.2013 | 11:02

Kako prevazići prostor i vreme

Kako prevazići prostor i vreme

Internacionalna izložba “8 načina da se prevaziđu prostor i vreme”, koja će biti otvorena 8. novembra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, predstavlja radove osmoro umetnika iz šest zemalja kojima je zajednička polazna tema - traganje za načinima da se prevaziđu različita ograničenja, ovoga puta prostorna i vremenska.

Na izložbi učestvuju Igor Eškinja iz Hrvatske, Karolina Freino i Agnješka Kurant (Agnieszka Kurant) iz Poljske, Nemanja Lađić i Stevan Živadinović - Vane Bor iz Srbije, Klara Lidén iz Švedske, islandski umetnik Egil Sajbjernson (Egill Sæbjörnšon) i Fiete Štolte (Stolte) iz Nemačke.

Izložba je deo zajedničkog projekta MSUB-a i galerije Kuenstlerhaus u Bremenu koji, objedinjen nazivom “Ways to overcome/Načini da se prevaziđu...”, podrazumeva organizaciju dve različite izložbe na kojima se predstavljaju različiti umetnici.

Autorke izložbe i celokupnog projekta su kustoskinja MSUB Una Popović i Stefani Bether (Stefanie Böttcher) iz Kuenstlerhausa Bremen, u čijoj je galeriji u septembru bila otvorena izložba “7 načina da se prevaziđu ograničenja, na kojoj su se predstavili: Ulf Aminde, Libia Kastro (Castro) i Olafur Olafson (Ólafsson), Marlene Haring, Eva Kotakova, Mladen Miljanović, Ivana Smiljanić i Saša Tkačenko.

Reč je o dve koncepcijski različite izložbe koje predstavljaju savremene umetnike srednje generacije koji rade i stvaraju u različitim medijima - od crteža, instalacija, videa, do fotografije. Dok je izložba u Kuenstlerhaus u Bremenu imala za cilj da preispita i pokaže moguće nivoe prevazilaženja ograničenja (mentalnih, psihičkih i fizičkih), izložba u Salonu MSUB predočava stanovišta o prevazilaženju vremena i prostora.

Celokupan projekat “Ways to overcome/Načini da se prevaziđu...” posvećen je jednoj od najosnovnijih i uvek aktuelnih tema u umetnosti: umetničkom poduhvatu iznalaženja načina za prevazilaženje nametnutih granica i barijera ili bekstvo od neminovnog.

Prema navodima autorki, zapravo se sam proces stvaranja umetnosti može analizirati kao suočavanje, ali i kao hrabro prevazilaženje ili strategija otpora raznih nametnutih okvira, sistema i predrasuda. Odabrani radovi i inicijative govore upravo o velikom potencijalu i želji umetnika da se bez obzira na okolnosti ispolji i neguje kreativnost, upravo kao jedino moguće rešenje na zadatu situaciju, kao polje alternativnog i autonomnog delovanja.

Nametnute kontrole bile one prirodne, umetničke, individualne ili društvene predstavljaju oblasti trvenja i stoga su zanimljiv predmet za razmatranje, kao podstrek kritičkoj misli i delovanju, naročito u okolnostima kojima su svojstvena pravila, prinude ili ograničenja. Umetnikova svakodnevna borba sa zabranama otpora u preovlađujućem sistemu takođe je pokretačka sila. Umesto da se povinuje, umetnik se usredsređuje na prevazilaženje prepreka i neumitno širenje svog manevarskog prostora.

Imajući u vidu da projekat “Ways to overcome/Načini da se prevaziđu...” podrazumeva saradnju dve socijalno i ekonomski potpuno različite zemlje, Srbiju i Nemačku, i sam je predstavljao test i izazov u prevazilaženju, kako vremena i prostora koji utiču na saradnju te dve zemlje, tako i okolnosti sa kojima se suočavaju umetnici i kustosi kao pojedinci u datom sistemu, navele su autorke izložbe.

Vremenom i prostorom bavi se i savremeni američki naučnik, matematičar i filozof Rudi Raker, ukazujući na njihove suprotnosti i na beskonačnost.

“Da nije vremena, mogao bih da živim zauvek. Da nije prostora, mogao bih da budem svugde”, piše Raker u knjizi “Četvrta dimenzija”.

Činioci prostora i vremena, prema Rakeru, oblikuju ljudski prostor za manevrisanje, šta možemo da radimo i kako to radimo, šta je nemoguće izbeći. Baš tu, umetnik iznalazi izuzetnu snagu sa ciljem da prevaziđe upravo te vidove stvarnosti.

Izložba u Salonu MSUB biće otvorena do 23. decembra, au okviru pratećeg programa, 9. novembra u 17 sati biće održana prezentacija radova i razgovor sa umetnicima Sajbjernsonom i Stolteom, koji će moderirati kokustoskinja Stefani Bether.

Izložbu su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, IFA (Institut für Auslandsbeziehungen) u Štutgartu, Gete institut i ambasada Nemačke u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r