• Search form

21.10.2013 | 23:21

Osuda cenzure, poziv na bojkot

Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) pridružio se osudi cenzure jednog studentskog rada na izložbi koja je trebalo da bude otvorena nedavno u galeriji Kulturnog centra u Novom Sadu, a pozvao je i na bojkot svih aktivnosti i programa KCNS-a.

Osuda cenzure, poziv na bojkot

Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) pridružio se osudi cenzure jednog studentskog rada na izložbi koja je trebalo da bude otvorena nedavno u galeriji Kulturnog centra u Novom Sadu, a pozvao je i na bojkot svih aktivnosti i programa KCNS-a.

SULUV je pozvao sve umetnike i građane da stanu u odbranu slobode izražavanja bojkotom KCNS-a i podrškom umetnicima koji su već povukli svoje izložbe iz galerijskih prostora tog centra, preneo je Artmagazin.

Kao reprezentativno udruženje sa 475 članova, SULUV je istakao da se protivi svakoj vrsti cenzurisanja, represije i ograničavanja slobode mišljenja i umetničkog izražavanja koja su garantovana Ustavom Srbije.

Povodom zabrane izlaganja rada studentkinje Danijele Tasić, koji prikazuje Isusa sa svežnjem novca u rukama, SULUV je ocenio da direktor KCNS-a Andrej Fajgelj nestručnosću i pogubnim delovanjem na čelu jedne važne gradske institucije za kulturu vrši višestuki prekršaj koji uključuje zloupotebu javnog položaja kroz autokratsku represiju, kao i direktno kršenje člana 46 Ustava Srbije koji jemči slobodu mišljenja i izražavanja, kao i slobodu da se govorom, pisanjem, slikom ili na drugi način traže, primaju i šire obaveštenja i ideje.

SULUV je ocenio i da Fajgelj na taj način dovodi do apsurda kandidaturu grada Novog Sada za titulu evropske prestonice kulture, u kojoj i sam učestvuje kao predsednik Organizacionog odbora.

Povodom cenzure rada mlade umetnice, zbog koje nije ni otvorena studentska izložba, pokrenuta je i onlajn peticija za smenu Fajgelja, koju je za četiri dana potpisalo više od hiljadu ljudi.

Na Fejsbuku je otvorena i posebna strana Novosadsko Ubrojčavanje koja okuplja internet zajednicu svih koji ne žele da Novi Sad postane evropska prestonica cenzure. “Ubrojčavanje” je, inače, pobedničko rešenje na nedavnom konkursu KCNS-a i JKP “Informatika” za novu reč za pojmove “digitalizacija” i “digitalno”.

Povodom zabrane studentskog rada, izložbe iz KCNS-a povukli su u znak solidarnosti i mladi umetnik Dušan Vukotić i Borislav Šuput, pofesor Akademije umetnosti koji je uklonio svoje skulpture iz Likovnog salona u Katoličkoj porti.

"Solidarišem se sa kolegama umetnicima, čvrsto držim da je za umetničko izražavanje neophodna sloboda delanja, dok se u našoj zemlji sprovode političko-verske represije, što je nedopustivo. Smatram da bi se nakon povlačenja tri umetničke izložbe iz galerija Kulturnog centra, moralo nešto učiniti da se stvari više nikada ne ponove na ovaj način, te da se u kulturi počnu uvoditi promene toliko neophodne", rekao je Šuput za Radio 021.

Cenzuru studentskog rada među prvima je najoštrije osudila Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), zahtevajući od nadležnih da hitno omoguće slobodu umetničkog izražavanja, na šta su obavezni i prema Ustavu Srbije. Asocijacija NKSS takođe je apelovala na stručnu i najširu javnost da takođe osude svaki vid cenzure i ustanu u odbranu slobode izražavanja.

“Neprihvatljiva je ocena direktora KCNS-a Andreja Fajgelja o potrebi razlikovanja cenzure i uređivanja, jer umetnička sloboda ne sme biti bilo čime ograničena”, poručila je NKSS, koja okuplja više od 90 organizacija i inicijativa iz gradova širom Srbije.

Fajgelj je saopštio da je odluku u vezi sa radom Danijele Tasić doneo kako bi sprečio rizik da "većina građana bude uvređena i obespravljena i da još mora da plati za to", jer "ta ista većina, koja se izjašnjava da veruje u Isusa, je i glavni izvor finansija KCNS-a”.

Odluku direktora KCNS-a pozdravio je episkop bački Irinej, koji je Fajgelju i zahvalio za “osećanje javne odgovornosti i hrabrost" pred "lako predvidivom reakcijom tobožnjih Evropejaca, a realnih totalitaraca".

Prema oceni episkop bačkog, "umetnik jeste slobodan da izrazi sebe i svoj doživljaj sveta i života, ali nije slobodan da koristi izraz koji vređa, ponižava, dezavuiše i diskriminiše sugrađane, u prvom redu hrišćane - pravoslavne, rimokatolike i protestante".

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r