• Search form

07.10.2013 | 21:42

Isleđivanje islednika

Isleđivanje islednika

Projekat “Saslušanja” nagrađivanog fotografa Donalda Vebera (Weber), posvećen postsovjetskoj Ukrajini i Rusiji, biće predstavljen od 10. oktobra u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda u nastavku “Raw sezone”.

Veber je u periodu od 2004. do 2011. godine putovao po Rusiji i Ukrajini i fotografisao “fizičke i emocionalne ruševine koje je za sobom ostavila nezaustavljiva oluja koju zovemo istorija”.

Upoznajući obične ljude koji su preživeli mnogo toga - od rata i konflikta, preko Černobilja, do pada Sovjetskog Saveza - i živeći sa njima, Veber je počeo, kako sam navodi, da posmatra modernu državu kao primitivan, krvav, žrtveni ritual neimenovane i nekontrolisane moći.

Projekat “Saslušanja” rezultat je ličnog traganja za otkrivanjem skrivenog značenja krvavog XX veka, kroz lične susrete sa moći države.

“Svakom slikom sam pokušao da jednostavno prikažem policijsko saslušanje, ali istovremeno i kompleksan odnos istine i moći. Jer, istina je u ovom kontekstu stvar saučešništva, međusobnog razumevanja, ma koliko kratkotrajnog, između onih koji imaju moć i onih koji joj se moraju pokoriti. Ovaj rad isleđuje islednike”, naveo je Veber u katalogu izložbe.

Saslušanja” su projekat o “mestu gde se pravda, milost, nada i očaj proizvode, kupuju, trampe i prodaju; zvučno izolovana fabrika u kojoj je istina i konačni proizvod i jedina stvar koja nikada ne napušta prostoriju”.

Prema rečima Vebera, više od 90 posto optužnica u ruskom sudstvu završava se priznavanjem krivice, a samo iskusni kriminalci ili visokoobrazovani optuženici imaju neke šanse u jednom takvom sistemu. Taj sistem ne nudi pošteno suđenje svima. Iza zatvorenih vrata i daleko od očiju javnosti još je veoma prisutan feudalistički sistem suđenja po božjem sudu. Da nije priznanja krivice, sudovi bi svuda začas prestali da rade.

Saslušanja” su, kako je naveo, više od dokumenta policijskih praksi jednog konkretnog vremena i mesta. Reč je o razmišljanju o tome što ove sobe za saslušanja, sa sve ljudima koji u njih ulaze i iz njih izlaze, predstavljaju.

“To su mladi i stari, muškarci i žene, slabi nesrećnici i očvrsli kriminalci, svi zajedno siročad tajnih istorija i skrivenih drama koje sama savremena Država piše i igra”, naveo je Veber, koji se školovao za arhitektu, a pre nego što je počeo da se bavi fotografijom radio je u studiju uticajnog holandskog arhitekte i teoretičara Rema Kolhasa (Koolhaas) u Amsterdamu.

Donald Veber je radio kao frilenser za svetske medije u Africi, Istočnoj Evropi, Rusiji i Južnoj Americi, sarađujući i sa Lekarima bez granica, Memorijalnim muzejem holokausta i drugim institucijama i organizacijama.

Dobitnik je mnogih nagrada za fotografske projekte, uključujući dve nagrade World Press Photo.

Izložba “Saslušanja” biće otvorena do 23. oktobra u nastavku izlagačke sezone Galerije Artget, koju uređuje kolektiv Belgrade Raw.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.