Slikari kontinuiteta
Slikarski radovi članova Beogradske grupe, koji su doprineli na polju afirmacije slikarstva posleratnog srpskog modernizma, predstavljeni su u Galeriji savremene likovne umetnosti u Nišu, nakon nedavne izložbe u Kruševcu. Izložba “Slikari kontinuiteta - slikarstvo Beogradske grupe”, otvorena 7. jula, predstavlja radove iz Zbirke slikarstva Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Slikarski radovi članova Beogradske grupe, koji su doprineli na polju afirmacije slikarstva posleratnog srpskog modernizma, predstavljeni su u Galeriji savremene likovne umetnosti u Nišu, nakon nedavne izložbe u Kruševcu.
Izložba “Slikari kontinuiteta - slikarstvo Beogradske grupe”, otvorena 7. jula, predstavlja radove iz Zbirke slikarstva Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Beogradska grupa je osnovana 1958. godine, a činili su je, pored slikara Đorđa Bošana, Ksenije Divjak, Olivere Kangrge, Majde Kurnik, Mаrklena Моsjenka, Maria Maskarelija, i vajari Nikola Janković, Аngelina Gatalica, Slavoljub Vava Stanković i Matija Vuković.
Formiranje grupe inicirali su Maskareli i Stanković, mada je ideja o predstavljala spontanu posledicu dugogodišnjeg poznavanja i druženja umetnika slične poetske opredeljenosti.
Prema navodima autorke koncepcije izložbe Svetlane Jovanović, više kustoskinje MSUB, figurativnost koju je negovala Beogradska grupa ima postulate u rečniku poetskog realizma i kruga intimističkog slikarstva 30-ih godina prošlog veka. U pojedinačnim razradama članova Beogradske grupe, poslužila je kao matrica za razvijanje različitih sadržaja, često skrivenih, kriptičnih značenja, ponekad i potpuno hermetičnih.
Opredeljenost za tu vrstu likovnog koncepta udaljila je rad tih umetnika od centralne linije razvoja posleratnog modernizma i smestila ih na bočnu poziciju u kasnijem razmatranju razvoja jugoslovenskog slikarstva 60-ih.
Bez obzira na poziciju koju su slikari Beogradske grupe zauzimali u tom vremenu, svojim delovanjem i neposrednim učešćem na likovnoj sceni Beograda ukazali su na razvoj slikarstva i izvan dominantnog modela socijalističkog estetizma, pa samim tim doprineli i boljem sagledavanju složenosti vremena u kojem su delovali.
*Foto: Mario Maskareli, Ktitor (detalj), 1956.
(SEEcult.org)