• Search form

27.09.2013 | 20:03

Ništa od Parade ponosa

Ništa od Parade ponosa

Parada ponosa u Beogradu neće biti održana 28. septembra, a kao i proteklih nekoliko godina, zabranjeni su i skupovi najavljeni protiv Parade - ishod je sednice Biroa za koordinaciju službi bezbednosti, koji je analizirao bezbednosnu situaciju.

Premijer Ivica Dačić izjavio je 27. septembra RTS-u da je odlučeno da ne bude Parade ponosa, kao ni skupova protiv nje.

Posle sednice Biroa za koordinaciju službi bezbednosti, održane gotovo u isto vreme kada je pokret Dveri organizovao u centru grada prvu protestnu šetnju povodom najavljene Parade, Dačić je rekao da se razmatralo da li Parada ponosa može da se održi bez posledica, a procenjeno je da ne može.

Prema njegovim rečima, doneta odluka je bez ikakvih političkih konotacija.

Dačić je rekao i da država nije kapitulirala pred huliganima, ali da još nije vreme za održavanje Parade ponosa.

“Voleo bih da kažem da nema nikave zabune - niko nije kapitulirao pred huliganima, nije reč o tome, policija može da se suoči sa njima, ali da li je održavanje skupa dovoljno visoka cena da se stvara atmosfera kao pre nekoliko godina”, rekao je Dačić, koji je na sednicu Biroa naknadno dosao, prekinuvsi zvaničnu posetu Grčkoj.

Iako očekuje da će početkom pregovora o članstvu Srbije u EU i te teme doći na dnevni red, Dačić je rekao da je trenutno najvažnija bezbednost građana - kako učesnika Parade ponosa, tako i onih protiv nje, ali i policije koja bi to morala da obezbeđuje.

Dačić je rekao i da nije dobro što se pitanje Parade ponosa vezuje za datume koji su bitni za proces evropske integracije Srbije, jer to ispada kao ucena.

Na sajtu Parade ponosa objavljeno je rešenje policijske stanice Savski venac o zabrani Parade ponosa, jer je, prema Zakonu o okupljanju građana, utvrđeno da su se stekli razlozi da "na skupu može doći do ometanja javnog saobraćaja, ugrožavanja zdravlja i javnog morala i bezbednosti ljudi i imovine".

Ranije je bilo najavljeno da će Paradu ponosa, ukoliko bezbednosna procena bude pozitivna, obezbeđivati 6.500 policajaca, što bi bio najveći broj pripadnika MUP-a koji su angažovani za neki skup u Beogradu.

Jake policijske snage raspoređene su bile u centru Beograda već 27. septembra, posebno u okolini vlade i manješkog parka, odakle je trebalo da krene Parada ponosa.

Proteklih par dana u centru grada pojavili su se i novi grafiti protiv Parade ponosa.

Organizatori Beograd Prajda saopštili su samo dan ranije da su, uprkos odsustvu bezbedosne procene, optimisti u pogledu održavanja same šetnje i da je za nju sve spremno. Ipak, nisu isključili mogućnost da u poslednjem trenutku bude zabranjena zbog, kako su procenili, političke volje.

Uz pokret Dveri, skupove protiv Parade ponosa najavili su bili i “Srbski Obraz”, organizacija SNP “Naši”, Sabor “Zavetnici” i još nekoliko organizacija.

Nekadašnji vođa zabranjenog pokreta “Obraz”, a sada novoosnovanog “Srpskog obraza”, Mladen Obradović, koji je prvostepeno osuđen na osam meseci zatvora zbog širenja diskriminacije prema LGBT populaciji, ocenio je da “ne postoji nijedan razlog da vlast dozvoli održavanje takozvane Parade ponosa, a da zabrani ostale skupove”.

U međuvremenu se i patrijarh srpski Irinej izjasnio protiv Parade ponosa, navodeći za list “Nedeljnik” da na nju “gleda crno da crnje ne može od toga biti”.

Pripadnicima LGBT zajednice poručio je: “Čega se pametan stidi, budala se ponosi”.

Parada ponosa najavljena je proteklih dana programom Nedelje ponosa, uz filmove, izložbe, predstave, performanse i debate,  centralni događaj bio je nastup švedske pop senzacije Army of Lovers u Mikser hausu.

Parada ponosa održana je u Beogradu prvi put u oktobru 2010. godine - u manješkom parku i okolini, ali je širi centar grada demoliran posle višesatnih sukoba protivnika te manifestacije sa jakim snagama policije, u kojima je povređeno oko sto osoba i  naneta ogromna materijalna šteta.

Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka.

Proteklih godina, 2011. i 2012, Parada ponosa održana je “u četiri zida”, jer su vlasti iz bezbednosnih razloga zabranile i taj skup i okupljanje protivnika.

Prošle, 2012. godine, organizatori Parade ponosa uspeli su da demonstriraju simbolični izlazak “iz četiri zida” - na plato ispred Medija centra na Terazijama, koji su obezbeđivale jake snage policije. Prethodno je u Medija centru - umesto šetnje parkom Manjež, koja je zabranjena, održan “Prajd u 4 zida”. Kulminacija Nedelje ponosa 2012. bilo je otvaranje izložbe fotografija “Ecce Homo švedske autorke Elizabet Olson Valin u Centru za kulturnu dekontaminaciju, koje je proteklo u znaku dotad neviđeno brojnog prisustva policije angažovane za obezbeđenje neke izložbe.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.