• Search form

15.09.2013 | 11:52

Zapaljivi Manu Chao

Zapaljivi Manu Chao

Manu Chao napunio je 14. septembra Halu sportova u Beogradu, održavši dvoipočasovni energični koncert jakog emotivnog naboja, uz antiratne i antiglobalističke poruke - prvi posle premijernog, nezaboravnog nastupa pred beogradskom publikom 2002. godine.

Jedan od omiljenih izvođača među publikom različitih generacija na ovim prostorima, Manu Chao je starim i novijim hitovima na više jezika uputio snažne i vesele poruke ljubavi, ali i borbe za socijalnu pravdu i slobodu. Kritiku današnjeg sveta nastavio je i kroz jednostavan animirani video sa dominirajućim likom bivšeg američkog predsednika Džordža Buša, predstavljenog kao klovn, i avionima koji bacaju bombe.

Manu Chao se gotovo pola sata opraštao od oduševljene publike u Hali sportova, koja je želela da ga zadrži još, uprkos vrućini i zagušljivosti zbog gužve i neodgovarajuće ventilacije.

Hala sportova odabrana je, inače, kao alternativno rešenje organizatora iz AAA produkcije, jer je Manu Chao odbio da svira u prvobitno planiranoj Hali “Pionir” zbog velikih bolborda raznih korporativnih kompanija - sponzora sportskih događaja, protiv kojih se bori i svojim pesmama.

Počev od pesme "Mr. Bobby", kojom je započeo koncert tačno na vreme (oko 21.45), a posvećena je legendi rege muzike Bobu Marliju, Manu Chao i La Ventura (gitarista Madjid Fahem, bubnjar Philippe Teboul i bas gitarista Gambeat), držali su publiku sve do 15 minuta posle ponoći na nogama, uz horsko pevanje poznatih refrena, skandiranje, skakanje i dugotrajne aplauze posle svake numere. I sam Manu Chao često je aplaudirao publici, pokazujući joj svoje srce.

Ujedinjeni u svojevrsnom revolucionarnom zanosu i mešavini različitih muzičkih stilova - u rasponu od latino, preko roka, ska i panka do regea, muzičari i posetioci stvorili su nesvakidašnje energičnu i prisnu atmosferu, po kojoj je zapamćen i prvi koncert koji je Manu Chao održao u Beogradu 2002. godine na stadionu Tašmajdan.

Sa posebnim oduševljenjem dočekani su hitovi “Clandestino", "Bongo bong", "Me Gustas Tu", "Welcome to Tijuana", "King Kong Five" i "Mala Vida", kao i špansko-srpska verzija pesme "La Vida Tombola" (Život je lutrija), koju su Manu Chao i njegov bend izveli sa novosadskim muzičarem Branimirom Rosićem, sa kojim su zajednički prvi put spontano nastupili 2011. u Novom Sadu. Upoznali su se u klubu Fabrika, u kojem je Rosić imao koncert, a potom ga je Manu Chao pozvao i na koncert u Spensu, gde je gostovao u okviru turneje “La Ventura”. Rosić je kasnije snimio i EP “Život je tombola” (Life’s Lottery), čiji je producent Đani Pervan, poznat i po saradnji sa bendom Letu Štuke i Darkom Rundekom.

Atmosferu u uzavreloj Hali sportova podgrejali su pre izlaska glavnih zvezda na binu domaći ska-pank sastav Samostalni referenti i najpoznatiji rege muzičar sa ovih prostora  Horsnsman Coyote.

Kao i dva dana ranije u Zagrebu, gde je deo prihoda od majica i ostalih suvenira donirao Klinici za dečje bolesti, Manu Chao je i u Beogradu odlučio da pomogne Domu za decu bez roditelja u Zvečanskoj.

U okviru balkanske turneje, nakon nastupa u Budimpešti, Ljubljani, Zagrebu i Beogradu, Manu Chao i La Ventura nastupiće i 16. septembra u Sofiji, a 21. septembra u Skoplju. Na skopskom koncertu, u organizaciji Password produkcije, kao predgrupe će nastupiti makedonski sastavi Conquering Lion i Baildsa.

Manu Chao (José-Manuel Thomas Arthur Chao) započeo je karijeru sredinom 80-ih, kada je u Parizu osnovao grupu Mano Negra, nazvanu prema andaluzijskoj anarhističkoj organizaciji.

Među prvima je počeo da kombinuje elemente latinske muzike i panka.

Uprkos velikom uspehu u Evropi i Južnoj Americi, grupa Mano Negra raspala se sredinom 90-ih, nakon čega je Manu Chao nastavio solo karijeru, sarađujući povremeno s grupom Radio Bemba Sound System u kojoj su bili i neki članovi grupe Mano Negra.

Manu Chao sarađuje i sa različitim evropskim i latinoameričkim levičarskim pokretima i organizacijama, a blizak je meksičkim zapatistima i antiglobalističkoj organizaciji ATTAC.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r