• Search form

28.08.2013 | 21:31

Tasovac novi ministar kulture

Tasovac novi ministar kulture

Direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac prihvatio je ponudu da postane ministar kulture i informisanja u rekonstruisanoj Vladi Srbije, na predlog socijalista, prenela je RTS.

Da je Tasovac kandidat za ministra kulture potvrdili su 28. avgusta i on sam, i premijer Ivica Dačić, koji mu je i predložio da se prihvati te funkcije.

Od kada je Srpska napredna stranka (SNS) obznanila tokom proteklog vikenda da prepušta kulturu i informisanje socijalistima, Tasovac je pominjan kao najizgledniji kandidat.

To što nije član SPS-a navodno je, prema navodima medija, smetalo pojedinim socijalistima, ali su poručili da će poštovati odluku lidera Dačića.

Visoka funkcionerka i poslanica SNS Maja Gojković prva je objavila na Tviteru da je Tasovac definitivani kandidat SPS-a za ministra kulture.

“I Tasovac je definitivno novi ministar kulture. Srećno”, napisala je Maja Gojković, koja je Tasovcu preko Tvitera i čestitala na odluci.

I Tasovac je na svom Tviteru profilu komentarisao nedavno rekonstrukciju vlade, ocenivši da će se posle nje odgovorne majke "poradjati u foteljama kako bi na pravi način osigurale budućnost svoje dece".

Na čelu Ministarstva kulture i informisanja do sada je bio Bratislav Petković iz SNS, koji odlazi sa te funkcije odlukom stranačkog vrha. Vučić je krajem jula na sednici GO SNS rekao za Petkovića da je “divan i vredan čovek”, ali su “objektivne okolnosti bile takve i mnoge stvari su bile protiv njega”.

SNS je 25. avgusta objavila na sednici Glavnog odbora da prepušta kulturu i informisanje koalcionim partnerima, a SPS je istog dana potvrdila da će ponuditi funkciju Tasovcu.

Tasovac je nestranačka ličnost, a na čelu Beogradske filharmonije je od marta 2001. godine.

U februaru 2009. ponudio je ostavku na mesto direktora BGF, obrazloživši je moralnim razlozima zbog teške finansijske situacije te kuće. Tada je poručio nadležnima da ekonomska kriza "ne može biti opravdanje i izgovor za odsustvo kriterijuma u određivanju nacionalnih prioriteta, a samim tim i raspodele budžeta u kulturi". Ministarstvo kulture prihvatilo je ostavku Tasovca, navodeći da žali zbog toga, ali da nije u mogućnosti da ispuni njegov zahtev za povećanje plata u BGF za sto odsto. Vlada je kasnije odbila ostavku Tasovca, koja je izazvala burne reakcije, pa je i čuveni dirigent Zubin Mehta pozvao tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića da utiče na nadležne da povećaju godišnja finansijska sredstva za rad BGF.

Naredna sezona BGF nazvana je “U inat svima i uprkos svemu”.

Tasovac je u martu 2010. podneo ostavku na članstvo i na mesto predsednika u Savetu za promociju Srbije pri Ministarstvu trgovine i turizma, navodechi da je rad tog tela očigledno suvišan, jer je zahtevalo od vlade podatke o tome koje se sve načine, u kojoj meri i u kojim ministarstvima i agencijama, troši novac za promociju zemlje, ali nikada nije dobilo taj izveštaj.

Rođen 1966. godine, Tasovac je diplomirao i magistrirao na konzervatorijumu “Petar Iljič Čajkovski” u Moskvi, u klasi profesora Sergeja Dorenjskog. Kao pijanista je debitovao u 12. godini sa orkestrima Beogradske i Zagrebačke filharmonije, a nastupao je kao solista i sa orkestrima u Italiji, Švajcarskoj, Španiji, Irskoj, SAD, Rusiji, Belgiji i bivšoj Jugoslaviji.

Umetničku karijeru zamenio je menadžerskom, a od BGF, koja je u junu proslavila 90 godina, uspeo je da stvori prepoznatljiv brend.

Iako još nema sopstvenu dvoranu, pa gostuje u Kolarčevoj zadužbini, BGF se od većine ostalih ustanova kulture izdvojila uspehom u obezbeđivanju donatorstva i sponzorstva, između ostalog i zahvaljujući saradnji sa slavnim Zubinom Mehtom, koji je na čelu Fondacije BGF.

Početkom juna - gala koncertom sa Mehtom i donatorskom večerom, BGF je prikupila oko pola miliona dolara, što je trećina novca potrebnog za prvu američku turneju tog orkestra, planiranu za 2014.

Već nekoliko godina BGF uspeva i da rasproda sezonu, a uz gostovanja cenjenih muzičara, njen rad je obeležio i regionalni projekat saradnje sa kolegama iz Zagreba i Ljubljane “Pika-Točka-Tačka”.

BGF je, nakon ubistva premijera Zorana Đinđića, uvela i redovan koncert koji izvodi u njegovu čast.

Takođe, BGF je izazvala veliku pažnju javnosti i provokativnim promotivnim kampanjama, poput “Hvala što ne dolazite”, ali i akcijama kao što je sviranje članova orkestra na prometnim ulicama ili raspisivanje tendera za izbor dirigenta BGF, što je bila reakcija na Zakon o javnim nabavkama i njegovu problematičnu primenu u oblasti kulture.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r