Omaž slobodarskom duhu
Studijska izložba Biblioteke grada Beograda i Pravnog fakulteta u Beogradu o Dragoljubu Jovanoviću, profesoru, političaru, publicisti i velikom borcu za slobodu, gostuje početkom avgusta na Zlatiboru.
Izložba “Dragoljub Jovanović - profesor, političar i opozicionar” biće otvorena od 1. do 11. avgusta u galeriji Specijalne bolnice “Čigota”, a osmislili su je profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Jovica Trkulja i bibliotekarka BGB Olga Krasić-Marjanović.
Izložba prati čitav životni put i stvaralaštvo Jovanovića (Pirot, 1895 - Beograd, 1977), a obuhvata i tribinu, projekciju dokumentarne TV serije i promociju Sabranih dela Jovanovića.
Posetioci će na otvaranju moći da prisustvuju tribini “Dragoljub Jovanović - život za slobodu bez straha”, kao i projekciji dokumentarne TV emisije RTS-a “Sloboda od staha”. Potom će biti predstavljena Sabrana dela Jovanovića u 16 knjiga (Političke uspomene i Medaljoni), u izdanju Službenog glasnika i Pravnog fakulteta u Beogradu (2009).
Jovanović je osnovnu školu završio u Pirotu, a gimnaziju u Beogradu. Doktorske studije zavrio je u Parizu 1923. godine sa dve disertacije „Les rendements optimums du travail ouvrier“ i „Les stimulants du travail ouvier“.
Na Pravnom fakultetu u Beogradu izabran je 1924. godine za docenta, a 1926. godine za vanrednog profesora za ekonomske nauke.
Zalagao se za socijalnu pravdu i rešenje seljačkog pitanja.
Zbog svojih političkih ubeđenja 1932. godine osuđen je na izdržavanje zatvorske kazne i otpušten sa univerziteta.
Jedan je od osnivača Grupe za socijalnu i kulturnu akciju.
Bio je na čelu levice Zemljoradničke stranke, a 1940. godine je osnovao Narodnu seljačku stranku.
Aktivno se angažovao u borbi protiv fašizma i u osnivanju Antifašističkog fronta. Vreme okupacije proveo je u Beogradu. Posle oslobođenja zemlje 1945. godine ponovo je postao profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Nastavio je da se bavi politikom i bio je sekretar Narodnog fronta Narodne Republike Srbije i poslanik u Skupštini Srbije.
Zalagao se za parlamentarnu demokratiju i višepartijski sistem.
Bio je odlučni protivnik komunističke diktature i kolektivizacije seoskog poseda. Zbog toga je udaljen sa Pravnog fakulteta u julu 1946. godine, a u oktobru 1947. godine osuđen je na devet godina robije. Nakon izlaska iz zatvora živeo je u izolaciji, posvećen pisanju uspomena na svoj politički život i oslikavanju portreta ljudi sa kojima se tokom decenija susretao na političkoj sceni.
Ostavio je veliki naučni i memoarski opus: Agrarna politika, Novi Antej, Učitelji energije, Vedrina, Političke uspomene, Medaljoni i dr.
“Službeni glasnik” je 2009. godine, uz podršku Arhiva Jugoslavije, KIZ Kultura, Pravnog fakulteta, izdavačke kuće “Filip Višnjić” i porodice Dragoljuba Jovanovića, uspeo da pripremi za štampu i objavi njegova Sabrana dela. Na taj način memoarski zapisi Jovanovića i portreti njegovih savremenika postali su dostupni stručnoj i široj javnosti.
(SEEcult.org)