Posveta pobede Gezi parku
Turski film “Čistilište” proglašen je najboljim na šestom Festivalu mediteranskog filma u Splitu (FMFS), a rediteljka Ješim Ustaoglu (Yesim) posvetila je nagradu demonstrantima u Istanbulu, ističući da se bore za slobodu odlučivanja, poštovanje i uvažavanje.
Šesti FMFS svečano je završen 15. juna dodelom nagrada “Udica” u rasprodatom letnjem bioskopu “Bačvice”, a najbolje filmove proglasio je žiri koji su činile rediteljke Maja Miloš iz Srbije i Željka Sukova iz Hrvatske, kao i Elma Tataragić, selektorka takmičarskog programa Sarajevo Film Festivala.
Ješim Ustaoglu, primajući nagradu za najbolji film, rekla je da su je sugrađani u Istanbulu iznenadili, jer su otvorili vrata promena i jer pokazuju jedinstvo, humor i solidarnost.
“Upravo njima koji su na ulicama zbog svoje budućnosti posvećujem ovu nagradu”, kazala je Ješim Ustaoglu za demonstrante koji su se pobunili protiv preuređenja Gezi parka u Istanbulu i inicirali talas antirežimskih protesta širom Turske koje vlasi pokušavaju da ugase brutalnom upotrebom sile.
Ješim Ustaoglu, nagrađivana i na Berlinalu i San Sebastijanu, i sama živi pored parka Gezi i učestvovala je na protestima, kao i u širenju vesti o događajima u Istanbulu.
Njen film “Čistilište” proputovao je dosta zemalja i već je nagrađivan, ali uvek je, kako je rekla, lepo iznova čuti da je prepoznat i dobro primljen.
Članice žirija navele su u obrazloženju nagrade filmu “Čistilište” da se Ješim Ustaoglu na delikatan način bavi porodičnim problemima, ali je njen istovremeno i društveno angažovan, ističe se sofisticiranim vizuelnim jezikom, snažnom pričom i preciznom režijom koja se ipak ne libi od emocija.
Žiri u sastavu: Ivan Kelava, Maja Radošević i Nives Zemba, proglasio je najboljim hrvatskim kratkim filmom “Balavicu” Igora Mirkovića.
“Nagradili smo film o odnosima prepoznatljivim ‘samo’ onima koji su nekada u životu imali 11 ili 15 godina. Taj odnos glumljen je uverljivo, snimljen nežno, napisan autentično. Splitski autentično”, navedeno je u obrazloženju.
Publika je najboljim kratkim filmom u međunarodnoj konkurenciji ocenila španski “Ne mogu sada” rediteljke Roser Aguilar koja se okupljenima obratila video porukom, jer je u poodmakloj trudnoći.
Šesto izdanje FMFS-a završeno je velikim partijem koji je potrajao do ranih jutarnjih sati.
Organizatori su izrazili zadovoljstvom ovogodišnjim izdanjem FMFS-a u svim segmentima, a posebno odzivom publike.
Direktor FMFS-a Alen Munitić zahvalio je i svim gostima na dolasku, ali i partnerima, sponzorima, Hrvatskom audiovizuelnom centru i gradskim vlastima Splita na podršci i saradnji.
“Rekordna posećenost daje nam najviše energije da dogodine pripremimo sedmi veličanstveni festival”, poručio je Munitić, najavljujući turneju filmova FMFS-a od sledeće nedelje po Dalmaciji.
Turneja FMFS-a "Kino Mediteran" realizovana je 2012. godine kao pilot projekat u 12 gradova. Time su otvorena vrata mnogih bioskopa koji su već godinama napušteni, a filmovi su privukli oko 6.000 posetilaca.
(SEEcult.org)