• Search form

13.05.2013 | 13:19

Saradnja Srbije i Kine u kulturi

Saradnja Srbije i Kine u kulturi

Srbija i Kina predvidele su opširan program saradnje u kulturi i umetnosti, koji važi do 2016. godine, a potpisali su ga 13. maja u Pekingu resorni ministri Bratislav Petković i Cai Vu.

U skladu sa potpisanim Programom, Kina će biti počasni gost na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu 2014.

Program obuhvata saradnju u vidu organizovanja festivala kulture u drugoj zemlji i razmene informacija o međunarodnim festivalima i drugim kulturnim manifestacijama; razvijanje saradnje u oblasti pozorišta, opere, baleta i muzike kroz razmenu kulturnih sadržaja, umetnika i stručnjaka; unapređenje saradnje u oblasti arheologije, restauracije i zaštite kulturnog nasleđa, kao i uspostavljanje direktnih kontakata specijalizovanih ustanova zaštite kulturnog nasleđa, te podsticanja direktne saradnje muzeja radi razmene publikacija, informativnih materijala.

Takođe, podrazumeva podršku neposrednoj saradnji i razmeni pisaca i književnih prevodilaca, kao i saradnji izdavačkih kuća i učešća izdavača na međunarodnim sajmovima knjiga; podsticanje uspostavljanja direktne saradnje nacionalnih biblioteka potpisivanjem pojedinačnih sporazuma, razmenom informativnih publikacija, posetama stručnjaka u cilju razmene iskustava, kao i učešćem na konferencijama i seminarima.

Obe strane će, kako je saopštilo Ministarstvo kulture, podržati saradnju reprezentativnih udruženja i društava koja okupljaju umetnike, kao i saradnju arhiva dveju zemalja.

Takođe, podsticaće neposrednu saradnju radio i televizijskih organizacija dveju zemalja i saradnju u oblasti kinematografije.

Ministar kulture Srbije će u nastavku posete Kini učestvovati na prvom ministarskom forumu kulturne saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, a posetiće i ustanove kulture u Pekingu i Šenženu, gde će prisustvovati otvaranju devetog Sajma međunarodne kulturne industrije.

Prethodni Program saradnje Srbije i Kine u oblasti kulture važio je od 2008. do 2012. godine, a na neki način je istorijski, jer je bio prvi koji je država Srbija zaključila u oblasti kulture sa nekom zemljom, a istovremeno i prvi između ministarstava kulture Srbije i Kine.

Saradnja Srbije i Kine u kulturi izazvala je ovih dana pažnju javnosti i povodom najavljenih Dana srpskog filma u Kini, na kojima krajem juna neće učestvovati nijedan od autora odabranih ostvarenja, a u delegaciji će, kako su preneli mediji, biti savetnik predsednika Srbije za kulturu Radoslav Lale Pavlović, producent Miroslav Mogorović, predsednik UO Filmskog centra Srbije Dejan Karaklajić i Tamara Dragićević iz Ministarstva kulture.

Na Danima srpskog filma, po izboru domaćina iz Kine, biće prikazano od 17. do 22. juna pet filmova - “Kad svane danGorana Paskaljevića, “Beogradski fantomJovana Todorovića, “O GringoDarka Bajića, “Šešir profesora Koste VujićaZdravka Šotre i “Miris kiše na BalkanuLjubiše Samardžića.

U Beogradu su 2012. godine, na Danima kineskog filma, boravili i kineski autori, kao što su 2010. godine u Kini boravili Goran Marković, reditelj „Turneje“, koji je bio i specijalni savetnik tadašnjeg ministra Nebojše Bradića, te Aleksa Gajić, reditelj filma „Edit i ja“, i tadašnji direktor FCS-a Miroljub Vučković.

Paskaljević je izjavio „Blicu“ da mu je iskreno žao što Ministarstvo nije pozvalo nijednog autora da predstavi svoj film u Kini. Da je dobio poziv, Paskaljević ne bi mogao da putuje, jer mu predstoji učešće na festivalu u Sankt Peterburgu, a potom odlazi u Španiju povodom dogovora o retrospektivi sa španskom kinotekom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r