Aprilski susreti 2013.
Festival “Aprilski susreti” u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, zaslužan za uvođenje sintagme “prošireni mediji” 70-ih godina 20. veka na ovim prostorima, predstavlja od 2. do 5. aprila raznovrstan program izložbi, koncerata, video projekcija, performansa, tribina, promocija knjiga… a organizovan je u saradnji s kolegama iz Novog Sada, Niša i Kragujevca i Domom kulture Studentski grad.
Svečano otvaranje AS 2013 ispred ulaza u SKC u znaku je ambijentalnog performansa Nele Antonović i Teatra Mimart, koji će predstaviti susretanja umetnika i doprineti atmosferi sećanja na mnoge učesnike godinama unatrag, uz osvrt na buduće susrete. Mapiranje puteva umetnika, njihovih ukrštanja i zajedničkog putovanja, dovode do mesta susreta gde svi zajedno kreiraju slike koje se pamte, pokretne instalacije. Minimalistički pokreti i elementi flash mob aktivnosti simbolično će predstaviti vezu između njih, ali i vezu sa publikom u interaktivnoj završnici.
Aprilski susreti obuhvataju nekoliko izložbi, uključujući postavku plakata SKC-a Beograd u Galeriji Cirkus, posvećenu istorijatu te manifestacije koja je pokrenuta početkom 70-ih, a umesto očekivanog populističkog koncepta zadovoljavanja studentskih potreba za zabavom, označila je preokret u kulturnoj produkciji.
Reč u prostoru
Na istorijat će podsetiti i postavka plakata AS na stepeništu prema Srećnoj galeriji, kao i izložba fotografija redakcije Filmforum na stepenicama prema Maloj sali.
Galerija SKC-a predstavlja od 2. do 5. aprila izložbu Jelene Trajković „O kroju Čoveka i njegovom Matriksu“, koju čine digitalni print sa porukama, vertikalnim nizovima reči, komentarima publike kojima je galerijski prostor oblepljen i izmenjen, zidna instalaciju sa 50 crteža i slika na papiru uramljenih u ram kutije čime se oni oprostoruju, postajući trodimenzionalni objekti, te svetlosni crteži na kliritu.
Jelena Trajković
Novosadski SKC gostuje u isto vreme u Srećnoj galeriji dokumentarnom izložbom svog Festivala stripa „NS strip vikend (Stanje stvari)“, a u foajeu ispred Male sale izložbom printova „Ritam Evrope - To be punk“, posvećenom manifestaciji kojom se već sedam godina na novosadskom Trgu slobode obeležava 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope. Takođe, novosadski SKC predstavlja izložbu ilustracija Valentine Broštean iz knjige „Minut“ Vladimira Arsenijevića, koja će biti predstavljena 3. aprila, a sastoji se od 24 celine u kojima je autor opisao obilazak cele planete.
U Happy centru priređena je tradicionalna izložba „Reč u prostoru“, na zidu kod internet centra instalacija u prostoru Zorana Pantelića Pante i Dragomira Nikolića Čede „Kompresija promašaja, hronika propalog posla...“
Milimir Drašković
DKSG gostuje izložbom fotografija polaznika svoje škole Fotografija kao sredstvo komunikacije, a učestvuje i u programu video projekcija materijala svih SKC-ova i retrospektive Milimira Draškovića. Biće prikazani, između ostalog, vdeo materijali, nemontirani arhivski snimci, dokumentarni filmovi, spotovi, filmovi u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG-a o Bijenalu studentske grafike 2012, vizuelno-muzičkom događaju Iritacije i festivalima „Balkanima“ i „Alternative Film/Video“.
U produkciji AFC-a, biće prikazan i dokumentarni film iz dva dela “Iritacije”, u režiji Dragomira Zupanca, o projektu vizuleno-muzičkih dogаđаjа inspirisаnih аvаngаrdnim delom francuskog kompozitora Erikа Sаtijа, pre svega njegovom kompozicijom “Vexations”. Projekat “Iritacije” bavio se, takođe, kreiranjem prostora u kojem bi se vizuelni i muzički autori susreli na istom zadatku i ostvarili saradnju. Osnovna pitanja ticala su se istraživanja načina na koji muzička i vizuelna dela u procesu nastanka utiču jedna na druge, načina na koji interakcija izaziva skretanja i modifikacije u odnosu na početnu ideju, odnosno, kako komunikacija deluje na kreaciju.
Iritacije
DKSG učestvuje i radionicom etnografskog i arheološkog filma „Pametnik“, uz projekciju izabranih ostvarenja od 2008. do 2011. godine, kao i prezentacijom radionice pozorišta senki „Nulta dimenzija“.
Biće prikazan i omnibus kratkih filmova Zlаtka Vićentijevića „Jabuka na sto načina“, inspirisan pričama Rejmona Kenoa iz zbirke „Stilske vežbe".
Književni program obuhvata javno čitanje i predstavljanje projekta „Nova poezija“ DKSG-a, uz promociju istoimenog zbornika mladih autora, koji je dizajnirala grupa Škart.
Biće predstavljena i knjiga Jovana Ćirilova „Sa rukama u džepovima“, zbirka tekstova, mini eseja i kolumni od kraja 1999. do aprila 2011. godine, objavljena u izdanju novosadskog SKC-a.
Minja Bogavac
DKSG će predstaviti zbornik iz edicije „Treći milenijum“, a kragujevački SKC ediciju „Prvenac“, čije ovogodišnje, 11. kolo donosi tri pesničke knjige Beograđanki Anje Marković, Ane Marije Grbić i Mine Gligorić. Uz video projekciju, biće predstavljena i knjiga Damira Nedića iz Kragujevca „Nešto si zaboravio“.
Niški SKC predstaviće knjigu „Ekonomija Srbija - godine opasnog življenja“ Ivane Božić-Miljković, dugogodišnje glavne i odgovorne urednice stručnog časopisa studenata „Naučni podmladak“ i članice redakcije studentskog lista „Presing“. Knjiga je zbirka tekstova koje je objavljivala u „Presingu“ u proteklih deset godina, istražujući srpsku ekonomsku stvarnost.
Za 4. april najavljeno je slem veče Minje Bogavac „Moj slem je duži od tvog“, uz predstavljanje knjige slem poezije i DJ performans.
Zovem se Amanda
Scenski program AS, izmedju ostalog, obuhvata duo dramu SKC-a Kragujevac „Korteo“ - književno-scenski prikaz istoimene pripovetke Marka Leštanina.
DKSG će predstaviti „Novi studio“, odnosno radionicu savremenog plesa „Linijom zatvorenosti kruga“, u okviru koje su se polaznici bavili pitanjem i uticajima različitih socijalnih krugova.
Najavljen je i performans Jelene Stojanović „Not available in your country“, omažni i eksperimentalni čin u kojem umetnik pokušava da se suoči se medijskim filterima i cenzurama, i često oskudnim produkcijskim limitima. Uz otežane tehničke uslove, pokušava da posredstvom atrakcije i afektacije ispituje problem.
Niški SKC izvešće predstavu „Zovem se Amanda“ reditelja Ninoslava Đorđevića, nastalu prema tekstu koji je napisao sa glumcima, oslanjajući se na dela nepoznatih autora, kao i Ežena Joneska i „Alisu u zemlji čuda“ Luis Kerol. Ta društveno-angažovana predstava obradjuje temu Fejsbuka, ukazujući i upozoravajući na fenomen „umreženog otuđivanja“, a trijumfovala je na 15. Festivalu akademskih pozorišta Srbije u Novom Sadu krajem 2012.
E-play
Muzički program Aprilskih susreta obuhvata, između ostalog, nastup beogradskog benda Klot prve večeri u Velikoj sali, multimedijalni koncert Andrije Sagića “Nebeski ison“ 3. aprila u Cirkusu, koncert grupe Fish in oil iste večeri u Velikoj sali, gde će u završnici AS nastupiti 5. apila Decokvaritelji iz Niša, Ragman iz Novog Sada, te beogradski bendovi Xanax, Teleport, Kamikaze i E-Play, koji trenutno promoviše novi singl „Iluzija“ sa novog, četvrtog studijskog albuma.
Aprilski susreti pokrenuti su početkom 70-ih godina u SKC-u kao Festival proširenih medija, a označili su prekretnicu u domaćoj kulturnoj produkciji i načinu predstavljanja savremene umetnosti.
Festival je prvi put održan od 4. do 11. aprila 1972. godine, godinu dana nakon otvaranja SKC-a, odnosno dodeljivanja bivše zgrade tajne komunističke policije (UDBA) Savezu studenata.
Umesto očekivanog populističkog koncepta zadovoljavanja osnovnih studentskih potreba za zabavom, SKC je ustanovio radikalno nov i savremen pristup kulturnoj produkciji, u okviru kojeg je definisana i sintagma "prošireni mediji", kao jedan od najvažnijih segmenata “Aprilskih susreta”, pored gostovanja umetnika po pozivu i javnih debata.
Posle prekida od dve i po decenije, “Aprilski susreti” obnovljeni su 2002. godine.
Saj SKC-a je www.skc.org.rs, a program Aprilskih susreta, na koje je ulaz besplatan, nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno U PRILOGU
(SEEcult.org)