• Search form

08.06.2017 | 20:44

Nemačka supkultura 80-ih

Nemačka supkultura 80-ih

Izložba “Genijalni diletanti” (Geniale Dilletanten), dosad najsveobuhvatniji prikaz nemačke supkulture 80-ih godina, biće otvorena od 9. do 17. juna u Staroj ciglani u  Beogradu, a uz fotografije, filmove i tekstove o muzičkoj sceni, mestima izlaska, modi, dizajnu i umetnosti, nudi i zanimljiv prateći program u kojem učestvuju i post-kraut sastav Kreideler, Koja iz beogradske grupe Disciplin A Kitschme i Schorsch Kamerun, frontmen kultnog politički angažovanog benda iz Hamburga Die Goldenen Zitronen.

Putujuća izložba “Genijalni diletanti”, koja je ranije ove godine izazvala veliko interesovanje u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu, predstavlja umetničku scenu u podeljenoj Nemačkoj početkom 80-ih godina, nudeći uvid u raznolikost mreža i istovremeni preokret u umetnosti, filmu, modi i dizajnu.

Izložba se sastoji od specijalno produciranog intervjua-filma, videa i fotografskih materijala, zvučnih zapisa, časopisa, plakata i drugih eksponata, a u Beogradu gostuje u okviru 3. festivala Dev9t.

Geniale Dilletanten” je namerno pogrešno napisan naziv koncerta održanog 1981. godine u berlinskom Tempodromu, koji je postao sinonim za kratku eru umetničkog procvata u Nemačkoj, tokom kojeg su i mnogi strani umetnici došli u Berlin (David Bowie, Iggy Pop, Nick Cave, Lou Reed…). Pojačana kulturna aktivnost tog perioda izuzetno se razvijala u i oko umetničkih škola i bila je obeležena međužanrovskim eksperimentisanjem i upotrebom novih elektronskih uređaja. Osnivanje diskografskih kuća, časopisa, galerija i klubova, kao i mnoštvo nezavisnih produkcija ploča, kaseta i koncerata, ukazuje na vreme pojačanog samoorganizovanja i do-it-yourself pristupa. Umesto engleskog, etabliran je nemački jezik u tekstovima pesama i imenima bendova, čime su se protagonisti scene ogradili od mejnstrima i naglasili nameru da sprovedu radikalan rez. Glasnim protestom i ciljanom provokacijom, umetnička alternativna scena privukla je međunarodnu pažnju i stekla priznanje.


  Blixa

U fokusu izložbe je sedam 7 bendova - Einstürzende Neubauten, Die Tödliche Doris, Der Plan, Freiwillige Selbstkontrolle (F.S.K.), Palais Schaumburg, Ornament und Verbrechen i Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.), te umetnici, filmski stvaraoci i dizajneri iz Zapadne i Istočne Nemačke koji su glasnim protestom i provokacijama uticali da nemačka alternativna umetnička scena dobije i međunarodnu pažnju i priznanje.

Bend Einstürzende Neubauten, na čelu sa Blixom Bargeldom, bivši članom The Bad Seeds, projekat je koji je istraživao granice muzike i buke uz upotrebu instrumenata napravljenih od metalnog otpada i upotrebnih predmeta. Die Tödliche Doris eksperimentiše sa različitim umetničkim formama, poput muzike, filma, fotografije, objektne umetnosti i slikarstva. Der Plan, nastao iz umetničke galerije, nastupao je u nadrealnim kostimima, sa ironično-sarkastičnim tekstovima pesama. Freiwillige Selbstkontrolle (F.S.K.) osnovali su članovi redakcije andergraund časopisa Mode & Verzweiflung (Moda i očaj) koji je imao fokus na disparitetu kultura i odbijao ideju autentičnosti. Jedan od njihovih najpoznatijih slogana bio je “Danas disko, sutra prevrat, prekosutra izlet. To nazivamo dobrovoljnom autocenzurom”  (1980). Muzika benda Palais Schaumburg dobila je poseban karakter kombinacijom sintisajzera i semplera, dopunjenom trubama i bizarnim atonalnim vokalima koji recituju. Bez obzira na otežane uslove, umetnici i muzičari iz Istočnog Berlina angažovali su se u avangardnom bend projektu Ornament und Verbrechen, koji je bio pod uticajem džeza, industrijske i elektronske muzike. Zapadnonemački duo Deutsch-Amerikanische Freundschaft (D.A.F.) kombinovao je provokativne tekstove sa jakim bubnjarskim ritmovima, uz dodatak efekata sintisajzera i pozorišnog šoua koji je bio između ekstaze i nereda.

Izložba “Genijalni diletanti”, čija je kustoskinja Matilde Ve, sastoji se i iz programa kratkih eksperimentalnih filmova koje je priredio Florian Vist, a nude uvid u široko polje umetničkog rada sa formatom Super 8 i videom 80-ih godina.

U okviru pratećeg programa, 9. juna od 23 sata, u okviru programa Dis-patch Throwback u klubu Drugstore, nastupiće Kreideler, post-kraut sastav iz Diseldorfa, koji je nedavno objavio album “European Song”. Pridružiće im se lokalni muzičari i producenti koji su na različite načine doprineli aktivnostima Dispatch festivala tokom proteklih godina.

Za 11. jun u 20 sati najavljen je razgovor sa Kojom i Schorschom Kamerunom, koji je poslednjih godina aktivan i kao reditelj pozorišnih komada u širom Nemačke, Austrije i Švajcarske.

Razgovor će moderirati Branko Rosić, a potom će Koja i Schorsch imati DJ setove koji će, kako je najavljeno, biti daleko od nostalgije za 80-im, ali će pokazati da tadašnji bunt nije eksponat bolje prošlosti, već je aktuelan i danas.

Publika će 15. juna imati priliku da pogleda dva filma – najpre “Keine Atempause Düsseldorf, der Ratinger Hof und die neue Musik” reditelja Olivera Švabea koji tim povodom dolazi u Beograd. U pitanju je dokumentarac koji objedinjuje brojne dosad neobjavljene arhivske snimke, muziku i intervjue o “zvuku” Diseldorfa koji i dan danas ima ogroman uticaj na nemačku muzičku scenu. Nakon filma sledi razgovor sa rediteljem filma koji će moderirati Stefan Arsenijević.

Biće prikazan i dokumentarni film “B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989” o muzici, umetnosti i haosu u Zapadnom Berlinu, koji je bio mesto okupljanja supkulturne i popkulturne scene, "genijalnih diletanata" i svetskih zvezda.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dragana Saric i Goran Vejvoda, 1981.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r