• Search form

22.05.2017 | 23:27

DeMaterijalizacija kao publikacija

DeMaterijalizacija kao publikacija

Portal DeMaterijalizacija umetnosti, posvećen kritici, analizi i promišljanju savremene umetničke teorije i prakse, objavio je arhivsko elektronsko izdanje tekstova publikovanih od 2014. do 2016. godine.

Arhivsko izdanje onlajn platforme DeMaterijalizacija umetnosti, objavljeno na više od 400 strana, može se preuzeti sa sajta issuu.com

Autori tekstova u protekle dve godine su: Bernard Koludrović, Bojana Piškur, Danilo Prnjat, Dragan Đorđević, Eleni F, Isidora Ilić, Ivana Momčilović, Izidor Barši, Jelena Vesić, Jovan Jović, Jože Barši, Miklavž Komelj, Minna L. Henriksson, Miran Mohar, Mirko Nikolić, Nebojša Milenković, Nebojša Milikić, Nikola Dedić, Rena Rädle, Sezgin Boynik, Slavko Timotijević, Slobodan Karamanić, Srđan Tunić, Suzana Milevska, Suzana Vuksanović, Svebor Midžić, Svetlana Subašić, Vladan Jeremić, Vladimir Bjeličić, Vladimir Jerić Vlidi i Čedomir Janičić.

Redakcija DeMaterijalizacije umetnosti, koju čine Danilo Prnjat, Svetlana Subašić i Vladan Jeremić, ujedno poziva zainteresovane autore da pošalju predloge tekstova za objavljivanje tokom 2017/2018. godine na adresu dematerijalizacijaumetnosti@gmail.com

Portal DeMaterijalizacija umetnosti pokrenut je 2014. godine u uverenju da na lokalnoj sceni postoje umetnost i kulturalne prakse koje deluju aktivistički kao agensi političke promene, ali da ne postoji adekvatan institucionalni, ni vaninstitucionalni prostor koji je potreban za njihovu problematizaciju, sagledavanje i analizu.

Naziv portala referiše na delovanje koje je “dematerijalizovano” u smislu “bezinteresnog” i društveno-emancipatorskog pristupa polju umetnosti, ali “materijalizovano” u smislu neodvojivosti od materijalnih socio-ekonomskih procesa i političkih promena. U tom pogledu, svrha portala je da u lokalnom kontekstu pruži podršku tendencijama koje kritički preispituju dominantni neoliberalni diskurs u kulturi i umetnosti.

Rad portala je baziran na entuzijazmu i proizilazi iz zajedničke potrebe i dobrovoljnog zalaganja zainteresovanih umetnika, teoretičara i istoričara umetnosti. Platforma nije deo nekog specifičnog doniranog projekta ili programa u kulturi u kontekstu tržista umetnosti ili kreativnih industrija, već je upravo obrnuto – prostor za moguću kritičku intervenciju u ovom polju.

Savet portala, čija je uloga neformalno konsultantska u cilju doprinosa kvalitetnijem radu, čine: Bojana Piškur, Ivana Momčilović, Jelena Stojanović, Sezgin Boynik, Slobodan Karamanić, Suzana Milevska i Vesna Vuković.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r