Dva (pisma) odjednom
Multimedijalni centar “Led art”, odnosno Šok zadruga (ex Art klinika) u Novom Sadu, jedan od najznačajnijih umetničkih kolektiva i galerijskih prostora u Srbiji, zatražio je odgovor od Ministarstva kulture i informisanja i komisije za (su)finansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva o razlozima za izostanak bilo kakve podrške na proteklom konkursu za 2017. godinu. Ujedno, tim Šok zadruge obratio se i novosadskim gradskim čelnicima povodom polugodišnjeg izostanka bilo kakve reakcije na vandalsko rušenje ulične galerije Šok koridor 22, pozivajući ih na “popravni ispit” na ponovnom postavljanju izložbe fotografija Srđana Veljovića, posvećenih 25-godišnjici “oslobađanja” Vukovara.
Otvoreno pismo javnosti, koje je u formi “Dva odjednom” poslato ministru kulture i informisanja Srbije Vladanu Vukosavljeviću, članovima komisije za likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajn i arhitekturu Dejanu Đoriću, Gabrielu Glidu i Đorđu Arnautu, savetniku za savremenu vizuelnu umetnost u Ministarstvu kulture Dimitriju Tadiću, te gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću, članu Gradskog veća za kulturu Daliboru Rožiću, Asocijaciji Nezavisna kulturna scena Srbije i medijima, objavljujemo u nastavku u celini:
Poštovana gospodo:
Gabriele Glide, Đorđe Arnaute, Dejane Đoriću, poštovani ministre Vukosavljeviću, dragi zaduženici za kulturu Srbije, Beograda, Novog Sada....
Molili bismo vas da udovoljite našoj znatiželji i odgovorite iz kojih razloga programi Multimedijalnog centra “Led art” (ex Art klinika), odnosno Šok zadruge, na Konkursu za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti savremenog stvaralaštva Ministarstva kulture i informisanja Srbije, ove godine nisu zaslužili čak ni simboličnu podršku koju smo dobijali tokom proteklih petnaestak godina?
Da li su razlozi ideološke prirode, recimo, zbog naše saradnje sa Ženama u crnom?
Ili zbog toga što pokušavamo da opstanemo našim “pijačnim” aktivnostima, prodajom umetničkih dela na pijacama, na ulici?
Ili smatrate da nama novac i ne treba – kada sa minimalnim sredstvima realizujemo programe tokom cele godine, onda možemo i bez pomoći Ministarstva kulture?
Ili procenjujete da više nema ni umetničkih, ni društvenih, ni političkih razloga za dalje postojanje nezavisne kulturne i umetničke scene, u čijem delovanju i formulisanju Art klinika učestvuje od 2000. godine (ili kao Led Art od 1993)?
Drugo, davne 1972. u Beogradu su organizovane “Perspektive”, izbor mladih, perspektivnih umetnika koji su netom završili Fakultet likovnih umetnosti, a projekat se u jednom momentu ugasio. Počev od 2002, MMC “Led art” nastavio je praksu organizovanja izložbe “Perspektive”. Projekat se održao 16 puta, u prvo vreme izbor i izložbe održavale su se u Novom Sadu, da bi se od 2010. uključio i beogradski Fakultet likovnih umetnosti, pa su izložbe organizovane i u Novom Sadu i u Beogradu. Ministarstvo kulture sporadično je podržavalo ovaj projekat. Godine 2016. u Beogradu se pojavila nova inicijativa “Perspektive”. Vidimo da ste ove godine odlučili da podržite “nove Perspektive”, a naš projekat nije podržan. To bismo i mogli da prihvatimo kao odluku, ali ipak mislimo da smo zaslužili bar neki vid objašnjenja zašto ste “ugasili” nas, a u korist druge “ekipe”?
Bilo kakvo objašnjenje je dobrodošlo i bićemo zahvalni ukoliko biste našli volje i snage da odgovorite na naša pitanja.
Pozdrav!
Nikola Džafo, izabran u “Perspektivama VII”, 1979.
i saradnici Šok zadruge
Poštovani gospodine Vučeviću, poštovani gospodine Rožiću,
Pre 144 dana, 6. decembra 2016, biće tome skoro pola godine, neidentifikovano lice/lica uništili su našu galeriju “Šok koridor 22” u pasažu Zmaj Jovine 22, poznatom i kao Prolaz Milana Mladenovića. Povod za uništavanje izložbenog prostora bila je izložba fotografija Srđana Veljovića, posvećena dvadesetpetogodišnjici “oslobađanja” Vukovara.
Iako su fotografije pažljivo birane tako da ni jedna ne prikazuje ništa sporno, iako same fotografije nisu direktno donosile ništa od užasa besmislenog razaranja jednog grada, sam povod bio je dovoljno provokativan da (kao i uvek) neidentifikovani počinilac/počinioci, tokom noći razbiju izloge i pocepaju fotografije. S obzirom da je pasaž pod video nadzorom, da se tokom noći zaključavaju obe ulazne kapije i da izloge nije bilo moguće razbiti rukom, imamo povoda da posumnjamo u spontanost akcije, no, to je druga priča.
Vandalski čin naišao je na jednoglasnu osudu svih medija, kako državnih, tako i nezavisnih, čak i onih “pištoljaških”, pa stoga verujemo, s pravom se nadamo, da i gradska Uprava za kulturu osuđuje taj čin, iako se tom prilikom niko iz gradske uprave nije oglasio.
Zato imamo nameru da organizujemo popravni ispit – za nas, za vas, za Novi Sad. Namerni smo da izložbu ponovo postavimo, te da vas pozovemo da izložbu i otvorite, ili bar da prisustvujete njenom otvaranju i tako, makar simbolično, osudite njeno ranije uništavanje.
To bi bilo sasvim u skladu sa proklamovanim programom za EPK 2021. koji neguje pomirenje i uspostavljanje dijaloga. Smatramo da grad koji će ovu tutulu opravdano poneti, svakako ne može biti isti grad u kojem se tokom noći razbijaju galerije ili nestaju umetnička dela, bez ikakve reakcije nadležnih i bez sankcija za počinioce.
Na kraju krajeva, to bi bilo sasvim u skladu i sa delom Milana Mladenovića, čijim ste imenom krstili ovaj prolaz, a koji je ostavio snažan trag početkom devedesetih godina upravo svojim antiratnim delovanjem.
O datumu se možemo dogovoriti u skladu sa vašim obavezama.
Predlažemo da to bude sredinom juna meseca.
Iskreno vaši,
Dežurni tim: Nikola Džafo, Silvia Dražić, Jovana Budošan, Andrea Palašti, Milica Dukić, Nora Mesaroš, Filip Markovinović, Željko Grulović, Slobodan Stošić, Vladimir Ilić, Dušan Zaklan, Milan Nešić, Bojan Dojkić, Dejan Savin, Gojko Dutina…
MMC Led Art/Šok Zadruga,
Zmaj Jovina 22
Prolaz Milana Mladenovića
Novi Sad
*Ovo pismo je upućeno:
Vladanu Vukosavljeviću, ministru za kulturu i informisnje Srbije, Milošu Vučeviću, gradonačelniku Novog Sada, Daliboru Rožiću, članu Gradskog veća za kulturu Novog Sada, Dimitriju Tadiću, savetniku-koordinatoru za savremenu vizuelnu umetnost i multimedije i članovima komisije za oblast likovne, primenjene i vizuelne umetnosti, dizajn i arhitekturu Đoriću Dejanu, Gabrielu Glidu, Đorđu Arnautu, Asocijaciji Nezavisna kulturna scena Srbije, Portalu za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult, devnim i nedeljnim glasilima (Politika, Danas, Blic, Kurir, Dnevnik, Beta, Tanjug...)