• Search form

01.04.2017 | 23:16

Preminuo Džejms Rozenkvist

Preminuo Džejms Rozenkvist

Američki umetnik Džejms Rozenkvist (James Rosenquist), jedan od ključnih aktera pop arta, preminuo je u 84. godini u Njujorku.

Galerista Nik Akvavela, koji je godinama zastupao Rozenkvista, saopštio je da je pionir pop-arta preminuo 31. marta okružen porodicom, posle duge bolesti.

Jedan od pionira i najznačajnijih predstavnika američkog pop-arta, uz Endija Vorhola i Roja Lihtenštajna, Rozenkvist je započeo je karijeru kao slikar reklamnih bilborda, a jezik advertajzinga i pop kulture prilagodio je kasnije sadržaju klasične slikarske umetnosti. Radio je i grafike, crteze i kolaže velikih razmera, a izlagao je u svim poznatim muzejima savremene umetnosti u Americi i Evropi i izvršio veliki uticaj na mlađe geracije umetnika.

Rođen 1933. godine u Grand Forksu u Severnoj Dakoti, Rozenkvist je sredinom 50-ih došao u Njujork, a nakon studija je počeo da slika reklamne simbole, a estetiku advertajzinga zadržao je i u umetnosti. Na njegovim slikama mogli su se videti političari, bombone i karmini, oružje ili pladnjevi špageta…

Jedna od njegovih najpoznatijih slika “F-111” je dugačka američka fantazmagorija koja se sastoji od 23 panela sa američkim bombarderom, oblakom dima od bombe u obliku pečurke, suncobranom, nasmejanom devojčicom sa haubom za sušenje kose, sijalicom, gumama za kola… Prvi put je prikazana u galeriji Leo Kasteli 1965. godine – usred rata u Vijetnamu i bila je senzacija na njujorškoj umetničkoj sceni. Ubrzo je prodata za 60.000 dolara kolekcionarima Robertu i Edit Skul, koji su je prodali 1986. na aukciji u Sotebiju za 2,1 miliona dolara, što je gotovo stostruko više nego što je Rozenkvist dobio za to delo (tvrdio je da je dobio 22,500 dolara). Danas je ta slika u stalnoj kolekciji Muzeja moderne umetnosti u Njujorku.

Rozenkvist je 2009. objavio autobiografiju (sa Dejvidom Daltonom) “Painting Below Zero: Notes on a Life in Art” u kojoj evocira sećanje i na svoj “dvostruki život” 50-ih, dok je slikao bilborde i dizajnirao reklame za Bonvit Teler, Tifani, Blumingdejl… dok je istovremeno, noću, pravio svoju umetnost ili se družio sa drugim umetnicima, poput Viljem de Kuninga.

Radovi Rozenkvista nalaze se u najprestižnijim muzejima savremene umetnosti, kao sto su Tejt Modern, MoMa, Metropoliten, Muzej savremene umetnosti u Los Anđelesu…

*Foto: F-111, MoMA

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r