Preminula Silvana Seissel
Donatorka i pejzažni arhitekta Silvana Seissel, koja je poklonila svojevremeno Zagrebu vrednu kolekciju od više od 3.000 radova svog supruga Josipa Seissela, preminula je u Zagrebu u 98. godini. Zagrebački Muzej savremene umetnosti, koji upravlja donacijom Silvane Seissel, saopštio je da je bila predivna osoba,velika prijateljica i da će nedostajati njena srdačnost, humor i iskustvo.
Donatorka i pejzažni arhitekta Silvana Seissel, koja je poklonila svojevremeno Zagrebu vrednu kolekciju od više od 3.000 radova svog supruga Josipa Seissela, preminula je u Zagrebu u 98. godini.
Zagrebački Muzej savremene umetnosti, koji upravlja donacijom Silvane Seissel, saopštio je da je bila predivna osoba,velika prijateljica i da će nedostajati njena srdačnost, humor i iskustvo.
Donacija Silvane Seissel čuva se u MSU, stručno obrađuje i prezentuje javnosti, a poklonjena je Zagrebu na osnovu izrazite želje Josipa Seissela, poznatog i pod pseudomnimom Jo Klek (1904-1987), arhitekte i avangardnog umetnika. Seišel je izrazio želju pre smrti da se njegova zaostavština preda MSU u kojem su se od ranije nalazili njegovi otkupljeni avangardni, zenitistički radovi.
Donacija sadrži 2.654 likovnih dela Seissela, najvećim delom nadrealističkih radova iz perioda od 1921. do 1987. godine, od kojih posebno mesto zauzima ciklus od 19 verbo-vizuelnih radova 3C i tričarije, koji su izloženi u stalnoj postavci MSU.
U donaciji je i 545 Seisselovih urbanističkih i arhitektonskih radova koji potiču iz razdoblja od 1930. do 1985. godine.
MSU je priredio 1997. veliku izložbu donacije, uz koju je objavljena i opsežna monografija “Josip Seissel: Nadrealističko razdoblje” autora i kustosa izložbe Marijana Susovskog.
Silvana Seissel (1912, Zagreb), rođena Plavšić, kćerka je Dušana Plavšića, mecene i kolekcionara, koji je značajno promovisao hrvatsku kulturu.
Po profesiji pejzažni arhitekta, učestvovala je u hortikulturnom oblikovanju parkova i zelenih površina oko objekata koje je projektovao njen suprug, kao što su groblje Miroševac, groblje u Novom Sadu i spomen-park Dotrščina u Zagrebu.
Samostalno je uredila desetak parkova i zelenih površina u Osijeku, prostor ispred Gradskog poglavarstva Zagreba, park Vile Zagorje - današnjih Predsjedničkih dvora (1964. sa A. Rotkvić), te površine parkova oko majstorskih radionica Antuna Augustinčića, Vanje Radauša, Krste Hegedušića i Drage Iblera.
Dobitnica je nagrade za životno delo “Vladimir Nazor” u oblasti arhitekture i urbanizma 2000.
(SEEcult.org)