Proslava pod senkom spora
Atelje 212 obeležilo je 12. novembra svoj dan dodelom nagrada, koje je dobitnicima uručio dosadašnji upravnik Kokan Mladenović, razrešen nakon ostavke koju je podneo posle višemesečnog insistiranja većine glumačkog ansambla.
Svečanosti se nije pridružila Katarina Žutić, dobitnica nagrade za najbolju glumicu u protekloj sezoni 2011/12.
Mladenović nije želeo da komentariše njen nedolazak, osim što je, kako je preneo “Blic”, rekao da misli da je sjajna glumica i da zaslužuje stoga nagradu.
Katarina Žutić nagrađena je za uloge Stojanove majke, Komšinice 1, Stojanove žene i Stojanove ćerke u predstavi “Pošto pašteta?” Tanje Šljivar, u režiji Snežane Trišić, koja je odigrana uoči dodele nagrada.
Tim ulogama je, kako je istaknuto, ostvarila kompleksnu, upečatljivu i angažovanu kritiku “nezrelog i neodgovornog društva u kojem su promene samo puki privid, u kojem vreme prolazi, a sve ostaje isto”.
Nagradu za najboljeg glumca dobio je Zijah Sokolović za ulogu mesara Stojana u predstavi “Pošto pašteta?”, kojom je “uspeo da na najbolji mogući način otkrije smešno jezive krajnosti egzistencije i bizarnosti našeg identiteta”.
Za najbolje umetničko ostvarenje spoljnog saradnika nagrađen je reditelj Oliver Frljić iz Hrvatske, za autorski koncept i režiju predstave “Zoran Đinđić”.
Frljić predstavom “Zoran Đinđić”, kako je istaknuto u obrazloženju, “bezrezervno postavlja najvažnija društveno-politička pitanja u Srbiji, hrabro i angažovano uspeva da konfrontira društvo sa kolektivnim traumama i da uspostavi dramski sukob između scene i publike”.
Kao jedan od najzapaženijih pozorišnih stvaralaca u okvirima nekadašnje Jugoslavije, koji u svakoj sredini u kojoj radi uspeva da protrese uspavanu kritičku javnost i privuče pažnju društva ka važnim problemima, Frljić je za dosadašnji rad već nagrađivan na najuglednijim pozorišnim festivalima širom bivše Jugoslavije, a dobitnik je i nagrade “Biljana Kovačević Vučo” i Mihizove nagrade za 2012. godinu.
Specijalnu godišnju nagradu dobio je ansambl predstave “Zoran Đinđić” (Feđa Stojanović, Branislav trifunović, Ivan Jevtović, Vladislav Mihailović, Tanja Petrović, Milan Marić, Miloš Timotijević i Tamara Krcunović) - za “smelu igru, lični angažman i požrtvovanost da se beskompromisno sa pozornice obračunaju sa svim javnim tajnama, politikom povezanom sa zločinima, ali i građanskim kukavičlukom”.
Specijalne godišnje nagrade dobili su i gradska televizija Studio B, odnosno direktor i glavni i odgovorni urednik Aleksandar Timofejev - za učešće u humanitarnim akcijama, te Gloria Europapress i glavna i odgovorna urednica Sanja Purić, za saradnju u okviru akcije “Naš grad - naše pozorište”, organizovanu pod pokroviteljstvom Skupštine Grada Beograda i gradonačelnika Dragana Đilasa. Tom akcijom omogućeno je da penzioneri mogu da gledaju predstave Ateljea 212 po ceni od 212 dinara.
Nagradu za izuzetno zalaganje i postignute rezultate u ostvarivanju delatnosti pozorišta u opštem i umetničkom sektoru dobila je Jasna Novakov, umetnički sekretar Ateljea 212,
Nagradu za izuzetno zalaganje i postignute rezultate u ostvarivanju delatnosti pozorišta u tehničkom sektoru dobio je menadžer tehnike i informacionih tehnologija Goran Mirković - za unapređenje i tehnološku modernizaciju sveukupnog rada pozorišta.
Atelje 212 je u protekloj sezoni, kako je istaknuto, imalo rekordnih 120.000 gledalaca, odigralo je 560 predstava, 88 puta je bilo na gostovanjima i osvojilo 30 nagrada na najznačajnijim pozorišnim festivalima u zemlji i regionu. Proglašeno je najboljim pozorištem srednje Evrope na festivalu MESS u Sarajevu, a zbog izuzetnih rezultata, na predlog pozorišta “Gavella” iz Zagreba i SNG iz Maribora, postalo je član Evropske teatarske konvencije, koja okuplja 44 najuspešnije evropske teatarske kuće.
Atelje 212 obeležava svoj rođendan na dan kada je pre 56 godina u maloj sali “Borbe” izveden prva predstava tog pozorišta - Geteov “Faust” u režiji Mire Trailović.
Marija Crnobori, Ljubiša Jovanović, Mata Milošević i Viktor Starčić nastupili su pred predstavnicima tadašnje kulturne javnosti, koji su sedeli na 212 stolica u nevelikoj sali.
Skupština grada Beograda razrešila je nedavno Mladenovića, na njegov zahtev, a za v.d. direktora je imenovala dramaturga Ivanu Dimić. Mladenović je razrešen dan nakon što je saopštio da podnosi ostavku, posle višemesečnog spora sa gotovo celim glumačkim ansamblom.
Povodom razrešenja Mladenovića, gradonacelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da mu je žao, jer je bio dobar direktor, ali je napravio grešku što se bavio i umetničkim radom, što ubuduće neće biti moguće. Najavio je i da će ubuduće direktor pozorišta morati da završi menadžment u kulturi i da pokazuje znanje i angažovanje na poslu direktora, dok će o umetničkom programu morati da vode brigu umetnički direktori.
Đilas je rekao i da više neće biti moguće odbijanje uloga u velikom broju, kao ni to da glumci po deset godina ne odigraju nijednu predstavu u svom pozorištu, a primaju fiksnu platu, dok u drugim pozorištima glume na ugovor.
(SEEcult.org)