Štrajk glumaca Ateljea 212
Glumci Ateljea 212 stupaju u štrajk upozorenja 17. septembra, a ukoliko do kraja meseca ne bude ispunjen njihov zahtev za smenu upravnika Kokana Mladenovića, najavili su obustavu rada od 1. oktobra.
Predstavnici Štrajkačkog odbora Ateljea 212 još jednom su naglasili 17. septembra na konferenciji za novinare da zahtev glumačkog ansambla za smenu Mladenovića, koji je javno upućen gradskim vlastima krajem prošle sezone, nema nikakve veze sa politikom.
Glumica Gorica Popović, zamenica predsednika ŠO, rekla je da nikakav odgovor gradskih vlasti još nije stigao na zahtev za smenu Mladenovića, koji je u junu potpisalo 25 od ukupno 33 glumaca Ateljea 212.
“Svesni društvene situacije u kojoj se i mi nalazimo, ipak želimo da budemo ljudi od reči. Zato nastavljamo svoj protest”, rekla je Gorica Popović, navodeći da je situacija u pozorištu veoma neprijatna.
“Obećali smo da nećemo početi novu sezonu sa našim upravnikom, jer mi sa njim ne govorimo, a rad u pzoorištu podrazumeva slogu, komunikaciju i ljubav”, dodala je Gorica Popović.
ŠO je jednoglasno odlučio 14. septembra o stupanju u štrajk, a traži smenu Mladenovića zbog: poremećenih međuljudskih odnosa, ugrožavanja ličnog i umetničkog integriteta, negativnog nalaza budžetske inspekcije koja je utvrdila određene nepravilnosti i prekršaje u radu Ateljea 212, kao i zbog sklapanja ugovora sa samim sobom, bez saglasnosti UO.
UO Ateljea 212, inače, podržao je zahtev o smeni Mladenovića.
Štrajk upozorenja biće održan 17. septembra od 20 do 21 sat u donjem foajeu i na velikoj sceni Ateljea 212, na kojoj je na rasporedu “Ratna kuhinja” Stevana Koprivice, u režiji Milana Karadžića.
U slučaju da zahtevi ŠO ne budu ispunjeni do 30. septembra, najavljena je obustava rada od 1. oktobra.
Odluka o stupanju u štrajk upućena je i Mladenoviću, kao i predsedniku UO ATeljea 212, Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda i gradonačelniku Draganu Đilasu, a pročitao ju je glumac Nenad Ćirić, predsednik Sindikata.
Predsednik ŠO Nebojša Ilić pročitao je potom pismo glumaca kojim, pored svih razloga za smenu, pridružuju i, kako je navedeno, javno blaćenje i omalovažavanje sopstvenog ansambla u intervjuima (Slobodna Dalmacija, Peščanik), skandal na poslednjoj predstavi “Čekaonica” i izveštaj o nepravilnostima u poslovanju Ateljea 212 koji je izašao na sajtu Pištaljka.
“Ovo nije politička akcija i ograđujemo se od svih zloupotreba”, rekao je Branimir Brstina, član ŠO, koji je istakao da reč samo o zahtevu da se uvaži glumačka profesija.
Glumci Ateljea 212 odbacili su kao apsolutno neosnovane optužbe da su aktivnosti za smenu Mladenovića preduzeli zbog predstave “Zoran Đinđić”, a te navode upravnika nazvali su "opasnim podmetanjem”.
Navodeći da su zahteve za smenu Mladenovića počeli pre gotovo dve godine, te da je među njima i jedan od učesnika u predstavi “Zoran Đinđić” - Vladislav Mihajlović, glumci su poručili da ne dozvoljavaju da se Mladenović krije iza te predstave i da se prikazuje kao nekakav lažni disident koji tobože brani slobodu govora od glumaca.
“Taj lažni alibi služi da se prikrije sva bahatost i činjenica da je potpisao ugovor sa samim sobom. Činjenica da je za našu koleginicu na sastanku UO rekao da je ‘anonimna glumica koja kad bi urmla bez lične karte uzubima ne bi znali koga da sahranjuju!’ Činjenica i da je, nezadovoljan odlukom žirija, vodeći pozorišni festioval Sterijino pozorje nazvao sramotom koju treba ukinuti, zapretivši da Atelje tamo više neće učestvovati. Činjenica da su nas zbog ovakve situacije napustila već dva predsednika UO, a to će uraditi i treći ako ostane Mladenovć”, naveli su glumci u pismu koje je pročitao predsednik ŠO Nebojša Ilić.
Ilić je zahvalio i svim ostalim zaposlenima u Ateljeu 212 koji nisu potpisnici zahteva za smenu Mladenovića, kao i kolegama koje su prisustvom dale podršku zahtevu, te svim umetnicima iz Srbije koji su potpisima stali uz većinu glumačkog ansambla Ateljea 212.
U ŠO su, inače, u ime zaposlenih, i Gordan Kičić, Anita Mančić i Marinko Madžgalj.
Glumački ansambl Ateljea 212 dobio je u međuvremenu i javnu podršku više od 90 dramskih umetnika i drugih pozorišnih profesionalaca, koji su naveli da u njihovom zahtevu prepoznaju “iskrenu želju da Atelje 212 ponovo postane pozorište u kojem će se poštovati umetnici, pozorišna etika, specifičnost umetničkog stvaranja, a suspendovati autoritarnost i modeli ponašanja koji su duboko neumetnički, retrogradni”.
Među potpisnicima pisma podrške su Mirjana Karanović, Slobodan Beštić, Goran Jevtić, Tanja Mandić Rigonat, Marko Bacović, Danijela Štajnfeld, Bane Vidaković, Dušanka Glid Stojanović, Nebojša Glogovac, Vladica Milosavljević, Božo Koprivica, Ivan Medenica, Boris Komnenić, Marko Janketić, Tanja Bošković, Milena Marković, Nada Šargin, Nikola Đuričko, Oleg Novković, Milica Kralj, Žanko Tomić, Pavle Pekić, Milena Pavlović, Vojin Ćetković, Ljubomir Bandović, Branislav Lečić, Đurđa Tešić, Zoran Erić, Ljiljana Todorović, Katarina Gojković, Anja Dorđević, Srđan Timarov, Sena Đorović, Jelica Sretenović, Nataša Ninković, Zoran Cvijanović, Svetlana Ceca Bojković, Dragan Bjelogrlić, Nikola Zavišić, Ljubinka Klarić, Danijel Sič, Dejan Matić, Slobodan Ćustić, Paulina Manov, Danijela Vranješ...
Upravnik Ateljea 212 Kokan Mladenović porucio je najpre u junu da ne namerava da podnese ostavku i da je za saradnju, a potom je u julu, optužio većinu glumačkog ansambla da vodi hajku protiv njega. Tada je negirao i tvrdnje da je predstava “Čekaonica” jedva izvedena do kraja zbog buke sa koktela koji je upriličio povodom stotog izvođenja mjuzikla “Kosa”.
Mladenović je tada optužio većinu glumačkog ansambla da je, "zarad zaštite svojih ličnih interesa, ugodnih i dobro plaćenih pozicija stalno zaposlenih glumaca, spremna da, konstantnom hajkom koju vodi protiv upravnika kuće, postupa protivno svim etičkim i moralnim načelima koje bi trebalo da krase jednu instituciju kulture”.
(SEEcult.org)