• Search form

18.09.2012 | 10:05

Žabe u vreloj vodi

Žabe u vreloj vodi

Predstava “Žabe u vreloj vodi”, priča o mladim ljudima iz Berlina i Beograda i drastičnim razlikama u njihovim životima 1999. godine, premijerno će biti izvedena 18. septembra u RK “Beograđanka” u pratećem programu 46. BITEF-a, a prva je nemačko-srpska koprodukcija pozorišne trupe Spreeagenten i Kulturnog centra Rex.

Kako su mladi u Beogradu preživeli žurke, a u Beogradu bombe, i šta se u međuvremenu dogodilo sa njihovim planovima - siže je predstave “Žabe u vreloj vodi”, koja će biti reprizno izvođena od 19. do 23. septembra, uz razgovor u kojem će 20. septembra učestvovati glumački ansambl i umetnički tim.

U režiji nemačke autorke i režiserke Susanne Chrudina, predstava je nastala u saradnji sa nemačkom autorkom Charlotte Roos i srpskim piscem Filipom Vujoševićem, na osnovu razgovora koji su u proleće 2012. godine vođeni u Beogradu i Berlinu sa osobama u srednjim 30-im.

Sagovornici u tim intervjuima, koji su sada “u najboljim godinama”, sećaju se proleća 1999. godine, skicirajući svakodnevni život u Berlinu i Beogradu neposredno pre smene milenijuma i svedočeći o suprotnostima pri kovanju planova za budućnost, noćnog života, euforije i dilema nastalih pod dijametralno različitim uslovima. Odnos prema životu te generacije u jednom gradu je bio uslovljen zamorom od dobrih životnih uslova, a u drugom NATO bombardovanjima.

Ovaj večiti rat. U nekom trenutku izgubio sam želju da razumem ko se uopšte bori protiv koga” (Berlin); “Imaš samo 25 godina i tvoj život se odjednom zaustavio kao pritiskom na ‘pauzu’” (Beograd); “1999. godine sam proživljavala veliku krizu. Odvratan period” (Berlin); “To je bilo najlepše vreme u našem životu” (Beograd) - neka su od svedočenja mladih u dva grada.

Radnja predstave odigrava se tokom jedne noći u kojoj se u oba grada grupa prijatelja sreće i zajedno izlazi.

Ansambl čini osmoro nemačkih i srpskih glumaca (Isabelle Barth, Jelena Bosanac, Andrija Daničić, Tinja Došen, Ana Marković, Arndt Schwering-
Sohnrey, Anjorka Strechel, Johannes Richard Voelkel), a muzički će ih podržavati lokalni DJ-evi.

U produkciji spreeagenten Berlin, u koprodukciji sa Kulturnim centrom Rex/Fondom B92 iz Beograda i u saradnji sa BITEF-om, Ballhaus Ost i ehrliche arbeit - Freies Kulturbüro, predstava će biti igrana na nemačkom, srpskom i engleskom jeziku, a posle premijere na 46. BITEF-u, biće igrana i u Berlinu, u saradnji sa Ballhaus Ost.

Deo tog projekta je i scensko čitanje nemačkog prevoda komada “Ronald, versteh mich doch” (Ronalde, razumi me) Filipa Vujoševića.

I u Berlinu će biti održane javne diskusije na kojima će učestvovati glumci i kreativni tim predstave.

Dramaturgiju potpisuje Verena Harzer, koncept i video-podršku potpisuje Branka Pavlović, scenografiju Janina Janke, a kostimografiju Tatjana Radišić.

Spreeagenten je pozorišna trupa sastavljena od profesionalnih umetnica i umetnika, koja realizuje inovativne pozorišne projekte u Nemačkoj i u inostranstvu. Zalaže se za internacionalni, interkulturalni i interdisciplinarni dijalog. Težište njihovog rada čine pozorišni komadi, ali su otvoreni i za druge umetničke forme, tako da su deo njihovog programa i performansi, različiti umetnički projekti i književne večeri. U stalnoj su potrazi za novim
umetničkim izrazom i formama: svoje projekte često realizuju na nepozorišnim mestima, u javnim prostorima, na mestima koja su u direktnoj vezi sa sadržajem, ili na scenskim prostorima koje su sami osmislili.

Teme potiču iz svakodnevnog života, iz susreta, iz onog što nas okružuje, budi znatiželju i što nas zaokuplja. Umetničke projekte često prikazuju tamo odakle su i potekli - na stvarnim lokacijama. Njihovi projekti, koji se često igraju na više jezika, nastali su u saradnji sa mladim autorima ili ih razvijaju sami učesnici. spreeagenten formira i internacionalne ansamble, u kojima ponekad učestvuju i amateri, i u stalnoj su potrazi za umetnicima iz različitih zemalja. Oblik i način na koji se predstave i projekti realizuju, kao i sastav ansambla, utiču na njihov konačan izgled: krajnji rezultat je proizvod datog mesta, događaja, okolnosti, ljudi i slučajnosti.

Sedište spreeagenten je u Berlinu, a odatle se proteže i u druge zemlje u kojima upoznaju strane umetnike i kulture, integrišu te susrete u nove
projekte da bi ih, u izmenjenom obliku, vratili nazad u Berlin.

Projekat “Žabe u vreloj vodi” su podržali: Hauptstadtkulturfonds Berlin, Robert Bosch Stiftung, Augstein Stiftung i Fondacija za otvoreno društvo Srbija.

Beogradski internacionalni teatarski festival predstavlja u 46 izdanju 13 predstava u glavnom, uz raznovrstan prateći program.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r