Skup o Barilijevoj u MPU
Svestrana umetnica Milena Pavlović Barili (1909-1945), čija je stogododišnjica rođenja obeležena prošle godine nizom izložbi u Srbiji, ali i Italiji i Francuskoj, tema je i međunarodnog naučnog skupa 9. i 10. marta u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, koji će ukazati na raznovrsnost žanrovskog i medijskog opusa te velike umetnice, kao i različitost njegovih interpretacija.
Svestrana umetnica Milena Pavlović Barili (1909-1945), čija je stogododišnjica rođenja obeležena prošle godine nizom izložbi u Srbiji, ali i Italiji i Francuskoj, tema je i međunarodnog naučnog skupa 9. i 10. marta u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, koji će ukazati na raznovrsnost žanrovskog i medijskog opusa te velike umetnice, kao i različitost njegovih interpretacija.
Na skupu “Milena Pavlović Barilli - u fokusu različitih umetnosti. Novi pluralizam značenja” u centru pažnje biće manje izučavane Milenine delatnosti koje izlaze iz domena najužeg polja tzv. “visoke” umetnosti, a ukazuju na njeno stvaralaštvo u polju primenjene umetnosti, dizajna i mode, uvezujući u njenu umetnost elemente i uplive popularne i masovne kulture, poput filma 20-ih godina 20. veka ili modne fotografije časopisa kao što su “Vogue” i “Haarper’s Bazar”.
Skup će osvetliti, između ostalog, i Milenin život u Njujorku, a posebno će biti predstavljen istorijat osnivanja i rada Galerije Milene Pavlović Barilli u njenom rodnom Požarevcu.
Na svečanom otvaranju govoriće koautorke monografije “Pro Futuro” Irina Subotić, Lidija Merenik i Magdalena Koch, kao i Jovan Ćirilov i Zorica Stablović Bulajić u ime izdavačke kuće HesperiaEdu iz Beograda.
Profesorka Lidija Merenik sa Filozofskog fakulteta u Beogradu govoriće i na otvaranju radnog dela skupa 10. marta, kada će predstaviti mogućnosti interpretacija dela Milene Pavlović Barilli, dok će Nikola Samardžić, takođe sa Filozofskog, ukazati na eklektiku individualizma i konjunkturu protivrečnosti Barilijeve.
Profesor Aleksandar Petrović sa Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu govoriće na temu “Svet bola i svetlo simbola”, a Simona Čupić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu o Mileni Pavlović Barili u kontekstu masovne kulture i njene elite.
Muzejska savetnica MPU Bojana Popović ukazaće na ilustracije Milene Pavlović Barili iz 20-ih godina 20. veka, a profesorka Snežana Kragulj sa Parsons School of Art and Design i Vassar-Wesleyan University u Parizu o boravku umetnice u Americi, o čemu će govoriti i novinarka i likovna kritičarka Milena Marjanović, koja će predstaviti nekoliko novih fragmenata iz života umetnice i njenog opusa u Njujorku.
I profesor Zoran Blažina osvrnuće se na Barilijevu u vezi sa njenim njujorškim životom, ali u kontekstu advertajzinga, u periodu od 1939. do 1945. godine, dok će Ljiljana Petrović i Ingrid Huljev sa FPU u Beogradu predstaviti radionicu profesora i studenata tog fakulteta, posvećenu savremenom odevanju.
Magdalena Koć sa Univerziteta u Vroclavu govoriće o putujućem modelu stvaralaštva ili forme nomadizma Milene Pavlović Barilli, a Jelena Bakić, koja se bavi ženskim i studijama roda i predaje u Bolonji i Granadi, govoriće na temu “Milena - Glas u sjenci”, dok će filolog Adele Mazzola govoriti na temu “Milena e la sua “Altera (An Alia?) Ars?”
Jelica Milojković predstaviće Galeriju Milene Pavlović Barilli u Požarevcu, a Nenad Radić sa Seminara za studije baštine na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu ukazaće na muzejski govor i delo Milene Pavlović Barilli, dok će profesor Siniša Zarić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu predstaviti referat “Milena in the World of Brands - Exposure to Creative Risk”.
Skup je organizovan pod pokroviteljstvom ministarstva kulture i nauke Srbije, Filozofskog i Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, a održava se u okviru izložbe “Odraz - Nova značenja Milene Pavlović Barilli” koja je u MPU otvorena do 15. marta i predstavlja instalacije, kostime, fotografije i grafički dizajn odabranih studenata FPU, kao i radove kostimografkinje iz Njujorka Dragane Vučetić, te audio snimke Milenine poezije, koji dočaravaju atmosferu njenih putovanja kroz razne gradove i zemlje.
Izložba svedoči da je magični sistem u Mileninom delu i danas izrazito priznat i prisutan u kreativnom kodu mladih umetnika iz Srbije, a koncept postavke osmislili su profesori FPU Ljiljana Petrović (scenski kostim), Ingrid Huljev (savremeno odevanje) i Zoran Blažina (grafički dizajn).
Sajt MPU je www.mpu.org.rs, a sajt Barilijeve, pokrenut u okviru obeležavanja njenog jubileja prošle godine, nalazi se na adresi www.milenapavlovicbarilli.rs
(SEEcult.org)