• Search form

09.02.2017 | 23:57

Potencijal umetničkog dela

Potencijal umetničkog dela

Hrvatski konceptualni umetnici Vlado Martek i Siniša Labrović predstavljaju se prvo put samostalno u Beču izložbama “Priprema za umetnost”, odnosno “Umetnik prodaje svoju kožu” u Galeriji Michaela Stock, kojima ispituju potencijal umetničkog dela.

To može uzrokovati dekonstrukciju umetničkog dela i dovesti u pitanje sam medij, sliku. Interes nije usmeren samo na umetničko delo, nego i na proces stvaranja slike i na ono što dolazi "posle" umetnosti, navela je Galerija Michaela Stock koja je programski usmerena na umetnost srednje i istočne Evrope, a posebno na savremene hrvatske umetnike.

Izložene radove karakteriše izgradnja "komunikacije" između različitih komponenti. Pojavljuje se interna struktura priče o stvarnosti koja se potom opet primenjuje kao spoljnji dijalog između objekta i posmatrača. Jezik se može shvatiti kao sastavni element poimanja sveta.

Istorijski, politički i kulturni aspekti su polazišta konceptualnih i performativnih instalacija, koje uglavnom koriste kratkotrajne i prolazne materijale.


  Vlado Martek, izgled postavke, Galerie Michaela Stock, Beč, 2017.

Vlado Martek se izložbom “Priprema za umetnost” koncentriše na poetske eksperimente i svoj pristup poeziji u likovnoj umetnosti. Kao što je jednom rekao: “Sva poezija se može svesti na pripremu za poeziju”. Za Marteka poezija nije gotov, izolovani rad, nego nastaje pesnikovim stvarnim poimanjem i činom pisanja. Isto se događa sa umetnošću. On nije zainteresovan za umetničko delo kao gotov proizvod, već izlaže svoje ideje potrošnog materijala s naglaskom na radni proces.


  Vlado Martek, Mislim na umjetnost, kolaž, 23x34 cm, 2016.

Priprema za umetnost za Marteka je “maniristički običaj, a taj minimum je uvek odraz i izraz pripreme. Gradi se do određene visine i granice, i onda se staje, zaledi proces. Pripremni oblak drži sve elemente povezane - priprema traje. Sakupljena je spoznaja, uvidi i aktivizam -  sve za telo umetnosti. Ono što izostane - nije trebalo nastati (radi se o svojevrsnom višku forme). Sva lepota pripremanja materijalizovana u fragmentima”.


  Vlado Martek, Poštujem probleme umjetnosti, 24,5x35 cm, asemblaž, 2014.

Siniša Labrović je na otvaranju izložbe 21. januara izveo performans “Ptica”, stojeći sa glavom u kavezu i zviždeći 1 sat i 47 sekundi.

Na izložbi “Umetnik prodaje svoju kožu” predstavlja umetnička dela koja su usko povezana s performansima i različitim fazama i oblicima instalacije. Performativna umetnost i skulptura ispituju granicu između umetnosti i života. Snaga njegovih konceptualnih performansa često leži u blago neugodno definisanom odnosu publike i izvođača, gde je publika na neki način prisiljena da “hoda” po tankoj liniji između etički prihvatljivog i neprihvatljivog.


  Siniša Labrović, pogled na izložbu, Galerie Michaela Stock, Beč, 2017.

Manifest umetnosti “Od kubizma do suprematizmaVladimira Maljeviča poziva na apsolutno nematerijalno slikarstvo, na temelju osnovnih geometrijskih oblika: pravougla, trougla i kruga. Sledeći tu misao, Labrović koristi performans za umetničko delo “Umetnik prodaje svoju kožu” u svrhu ispitivanja tih temeljnih načela, te na kraju radi sa tri različita oblika umetnosti: performansom, slikarstvom i vajarstvom.


  Siniša Labrović, DEATH, svetlosna instalacija, platno, drvo, svetlo, 40x100x10 cm, 2017.

Umetnik koji koristi svoje telo kao medij umetnosti zamagljuje granice između umetničkog dela i umetnika. To, kako je navedeno, stvara zanimljivu napetost između njega samog i drugih, te ima autobiografski funkciju u smislu da ne samo da otkriva univerzalne teme od značaja za umetnika, nego, s obzirom na intimnost platna, takođe izdaje i lične preokupacije i označava umetnika. Korišćenje ljudskog tela, umetnikova koža kao platno (triptih, apstraktno slikarstvo) i stavljanje samoga sebe na tržište umetnina, donosi intenzivnu i neposrednu fizičku i emocionalnu blizinu.

Izložba će biti otvorena u Galeriji Michaela Stock do 11. marta.

*Foto: ljubaznošću Galerie Michaela Stock

(na vrhu: Siniša Labrović, bird/PTICA, performans/dokumentacija, 21.1.2017, trajanje: 1h 47'', Galerie Michaela Stock, Beč)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.