Berlinale podseća na Sencova
Berlinski filmski festival i ove godine staje u odbranu savremenih disidenata i političkih zatvorenika, a ovoga puta u pitanju je ukrajinski reditelj Oleg Sencov (Sentsov), koga je ruski sud proglasio u avgustu 2015. krivim za terorizam i osudio na 20 godina zatvora.
Premijera filma “The Trial” o Sencovu je 11. februara na 67. Berlinalu, uz razgovor sa članovima Evropske filmske akademije, koja je ranije već, uz podršku na stotine filmskih umetnika i radnika, apelovala na ruske vlasti da oslobode Sencova, osuđenog za učešće u planiranju podmetanja eksplozivnih naprava na javnim mestima, izazivanje požara u kancelarijama stranke "Jedinstvena Rusija" na Krimu, kao i za pripremanje drugih sličnih napada.
Film “The Trial” reditelja Askolda Kurova biće prikazan i 12, 14. i 16. februara u programu specijalnih projekcija na Berlinalu, a na njegov slučaj podseća i sama Ukrajina, koja je pripremila raznovrsne propagandne sadržaje na svom štandu na Evropskom filmskom marketu.
Aktivista na Majdanu, rođen na Krimu, Sencov je posle ruske aneksije Krima postao aktivan protivnik političkih poteza Moskve. U maju 2014. godine uhapsile su ga ruske snage bezbednosti i prebacile u Moskvu, a posle više od godinu dana provedenih u pritvoru, osuđen je na 20-godišnju kaznu zatvora. Sencov nije priznao krivicu, a prema navodima autora filma, osuđen je uprkos nedostatku dokaza.
Reditelj Kurov prati u filmu suđenje i pokušaje porodice Sencova, kao i njegovih advokata i prijatelja da pobiju optužbe. Njegov slučaj inspirisao je proteste širom sveta.
Prema navodima autora filma, slučaj Sencova predstavlja modernu verziju apsurdne i zastrašujuće kafkijanske priče o tome kako svako danas može da postane žrtva nemilosrdne državne mašinerije.
Film dokumentuje i solidarnost sa Sencovom koju su izrazili autori kao što su Agnješka Holand (Agnieszka Holland), Ken Louč (Loach) i Pedro Almodovar, kao i EFA, koja započinje obeležavanje svoje 30-godišnjice filmom “The Trial” kako bi još jednom zatražila njegovo oslobađanje iz zatvora.
Dokumentarac o Sencovu, koji je debitovao filmom “Gamer”, nastao je u koprodukciji Estonije, Poljske i Češke.
Reditelj Kurov rođen je u Uzbekistanu, a živi u Rusiji od početka 90-ih. Jedan je od autora nagrađivanog dokumentarca “Winter, Go Away!” (2012), kao i reditelj filmova “Leninland” (2013) i “Children 404” (2014). Posebno je posvećen temi ljudskih prava i društvenim konfliktima u savremenoj Rusiji.
Povodom slučaja Sencova, i na društvenim mrežama pokrenuta je kampanja za njegovo oslobađanje (#ReleaseOlegSentsov, #FreeOlegSentsov), kao i onlajn peticija kojom je njegovu slobodu zatražilo više od 36.000 potpisnika.
(SEEcult.org)