Trg maršala Tita, volim te!
Institut Tomislav Gotovac obeležava 80 godina od rođenja Tomislava Gotovca (1937-2010) izložbom “Trg Maršala Tita, volim te!”, koja će biti otvorena 7. februara u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu, a nazvana je prema istoimenom performansu iz 1997. godine.
Na izložbi “Trg Maršala Tita, volim te!”, čiji je kustos Darko Šimičić iz Instituta Tomislav Gotovac, posetioci će moći da se prisete jedne od niza akcija i performansa koje je Gotovac izvodio i na ulicama i trgovima Zagreba, Beograda i Osijeka.
Performans “Trg Maršala Tita, volim te!” izveden je 14. oktobra 1997. godine, a započet je, kao i druge Gotovčeve akcije, tačno u podne, nakon detonacije gričkog topa.
Od početne pozicije kod Meštrovićevog Zdenca života, kako je naveo kustos u pratećem tekstu, Gotovac se kretao trgom i zaustavljao na pojedinim mestima: uz ogradu ispred Pravnog fakulteta, pokraj klupe, kod svetiljke i cvetnjaka, na uglu i stepenicama Muzeja za umjetnost i obrt i stepenicama Škole za primenjenu umetnost, pokraj kioska, ispred spomenika Sv. Jurju i na sličnim mestima koja su zbog izgleda ili nekog drugog razloga privukla njegovu pažnju. Na svakoj od tih lokacija, u zavisnosti od arhitekture, fizičkih prepreka ili određenog objekta, Gotovac postavlja svoje telo u odnos prema zadatom mestu. On stoji, sedi, leži, savija se; nastoji se čim je moguće više prilagoditi tim objektima.
Izraziti fizički napor potreban za izvedbu tog performansa, istaknut i izborom kostima (jednodelni radnički kombinezon, tenisice, šilterica, radne rukavice) i rekvizita (bejzbol loptica): izvođač je naizgled i radnik i sportista. No, postoji jedan detalj koji ga izdvaja od te uloge. Na leđima kombinezona, na mestu rezervisanom za ime/logo firme u kojoj radnik radi ili ime sportskog kluba za koji sportista nastupa, stoji stilizovani natpis “Howard Hawks”. Tako eksplicitna posveta dobija značenje korporacije ili kluba, postaje simbol moćne sile bliske umetniku.
Gradski prostori našli su mesto i u Gotovčevim filmovima i na fotografijama, ali su posebnu ulogu odigrali kao prostor uzbudljive interakcije umetnika i publike. Upravo se urbane akcije učvrstile Gotovčev status poznate osobe, čoveka koji se ne usteže da javno pokaže svoje golo telo i obznani svoje stavove. Za njega je grad - ljudsko biće, ima telo i dušu, krvotok, visinu, težinu, obim.
Izbor Trga Maršala Tita za mesto akcije određen je uspomenama koje Gotovca vežu za detinjstvo - tu je šetao s roditeljima i sa naročitom pažnjom posmatrao gola tela na Zdencu života. Trg je, kao i veliki broj drugih gradskih ulica i trgova, kroz istoriju menjao ime. Stoga se i ova akcija, kako je navedeno, može smatrati Gotovčevom posvetom osobi za koju je govorio da je veliki režiser i glumac u filmskom projektu, jer kako je poznato - i Tito i Gotovac delili su veliku strast prema holivudskom filmu.
Izložba će biti otvorena do 11. februara u Institutu za savremenu umetnost, a u okviru pratećeg programa, za 9. februar najavljen je razgovor o Gotovcu, uz učešće Darka Šimičića, Jadranke Vinterhalter i Janke Vukmir.
(SEEcult.org)