• Search form

09.11.2016 | 20:50

Svet slavnih o pobedi Trampa

Svet slavnih o pobedi Trampa

Neočekivana pobeda Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima uzbudila je kulturnu i umetničku scenu koja važi za svojevrsni bastion liberalne politike, a posle prvog šoka, mnoge zvezde su na različite načine reagovale na društvenim mrežama – od dubokog razočaranja i beznađa do poziva na solidarnost i borbu protiv fašizma, kako je novonastalu situaciju opisao filmski reditelj i aktivista Majkl Mur (Michael Moore).

Trampove ksenofobične izjave i uvredljivi komentari tokom kampanje, video snimak o seksualnoj zloupotrebi žena zahvaljujući slavi, kao i drugi ispadi novog predsednika, tajkuna i nekadašnje zvezde rijaliti TV programa, učinili su da mnogi u umetničkom svetu, a i šire budu uvereni da će sve ostati samo na predsedničkoj kandidaturi. Sada je za mnoge, međutim, njegova pobeda kraj jedne ere.

Tramp ima, doduše retke, pristalice među slavnima, poput glumca Stivena Boldvina (Steven Baldwin), koji je napisao na Tviteru da je “ponosan što je deo tako izvanredne istorije”. Njegov kolega Stiven Sigal (Steven Seagal) čestitao je Trampu pobedu i istakao da jedva čeka da učini Ameriku ponovo velikom.

Majkl Mur, koji se zdušno zalagao tokom predizborne kampanje za Hilari Klinton, kao što je ranije podržavao Baraka Obamu i oštro kritikovao Džordža Buša, objavio je listu zadataka koje je potrebno uraditi u narednom periodu, navodeći da Trampova pobeda nije iznenađenje, niti je njegova kandidatura bila šala.

Mur je, između ostalog, poručio Demokratskoj stranci da se vrati narodu, a građanima da isključe sve medije koji su tvrdili da nema šanse da Tramp pobedi i odbijali da slušaju i priznaju šta se stvarno događa.

Članovima Kongresa iz Demokratske stranke koji se nisu probudili posle izborne noći spremni na borbu, otpor i opstrukciju republikanaca na način na koji su to oni činili predsedniku Baraku Obami tokom proteklih osam godina, Mur je poručio da podnesu ostavke i da ustupe mesto onima koji znaju da vode i koji su spremni da učestvuju u sprečavanju besmisla i ludila koje će početi.

Pozivajući i sve ostale da se osveste i izađu iz stanja zapanjenosti i šoka, Mur je ocenio i da Trampova pobeda nije rezultat volje naroda, već arhaičnog sistema elektorskih glasova koji treba promeniti.

“Živite u zemlji u kojoj većina građana matra da postoje klimatske promene, veruje da žene treba da budu plaćene jednako kao muškarci, žele otpis dugova za visoko obrazovanje, ne žele da okupiraju druge zemlje, žele porast minimalne zarade i žele reformu zdravstvenog sistema. Ništa se od toga nije promenilo. Živimo u zemlji u kojoj se većina slaže sa ‘liberalnim’ stavovima. Samo nam nedostaje liberalno rukovodstvo da bi se to ostvarilo”, poručio je Mur, pozivajući sve da odmah počnu da se zauzimaju za ostvarenje svih tih želja.

I zvezde muzicke scene burno su reagovale na pobedu Trampa, pa je pevačica Šer izjavila da “svet više neće biti isti”, Ariana Grande je objavila da je “u suzama”.

Madona i Lejdi Gaga, koje su tokom predizborne podržale Hilari Klinton i koncertima u njenu čast, poručile su da “nema predaje”. “Ništa nas neće zaustaviti”, navela je Lejdi Gaga, a Keti Peri je poručila, između ostalog: “Nikada nas neće ućutati”.

I glumica Mia Farou je istakla da je neophodno nastaviti borbu za jednakost, slobodu i pravdu.

Kanadska književnica Margaret Atvud poručila je Amerikancima da će sve biti dobro dugoročno gledano i podsetila ih da su tokom istorije prošli i gore situacije.

Američki umetnik Daniel Arsham citirao je na Instagramu reči Džona Kenedija o tome da Amerikanci, ako žele da imaju jednaka prava i mogućnosti, moraju to isto dati i svim ostalima. “Molimo se za slobodu širom sveta”, poručio je.

Nemački umetnik Volgang Tilmans (Wolgang Tillmans) postavio je na Instagram fotografiju Statue slobode koja plače, a Vik Muniz, umetnik koji živi i radi između Brazila i Bruklina, objavio je crni flor, kao znak žalosti i beznanja posle pobede Trampa i poraza dosadašnje državne sekretarke Hilari Klinton, nekadašnje prve dame, kojoj su istraživanja javnog mnjenja davala prednost.

U očekivanju mogućeg pojačanja govora mržnje o muslimanima, umetnica Dženifer Dalton podelila je na društvenim mrežama ilustrovani vodič za situacije islamofobičnih ispada, koji je ilustrator Maeril napravio uoči britanskog referenduma o izlasku iz EU.

Umetnici su delili na društvenim mrežama i poziv na protest protiv mizoginije i rasizma, održan tokom popodneva u Njujorku.

I mediji koji prate umetnost posvetili su deo izdanja Trampovoj pobedi.

“Nemamo drugog izbora osim da poželimo Trampu sve najbolje, iako strahujemo od najgoreg”, objavio je jedan od urednika Art History News, uz sliku Pola Rubensa iz kolekcije njujorškog Metropoliten muzeja na kojoj je lik koji neodoljivo podseća na Trampa.

“Da živimo u rasističkoj, seksističkoj, homofobičnoj, klasnoj, ksenofobičnoj i islamofobičnoj naciji, to odavno znamo, ali smo se uvek nadali da se to popravlja, da se može promeniti, da možemo naučiti nešto…”, naveo je glavni urednik Hyperallergica, Hrag Vartanian, u tekstu “Noćna mora Tramp je došla”.

Među zvezdama koje su podržale Hilari Klinton tokom predizborne kampanje su i Džej Zi, Bijonse, Brus Springstin, koji je ranije nazvao Trampa “moronom”, Džon Bon Džovi

Grupe Roling Stons i REM, kao i pevačica Adel i Elton Džon, zatražili su da prestane da koristi njihove pesme na predizbornim skupovima.

Među slavnima koji su podržali njegovu kandidaturu nassli su se kantri pevačica Loreta Lin, bokser Majk Tajson, glumac Džon Vojt

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r