Alegorija o kupovnoj moći
Umetnik Živko Grozdanić predstavlja u Šok zadruzi u Novom Sadu novu seriju radova iz ciklusa “Made in China”, koji je svojevremeno započeo problematizujući moć crkve u društvima u tranziciji, a sada se fokusirao na nedostatak kupovne moći građana u potrošačkom društvu.
Rad “Made in China” iz 2007. godine suočio je gledaoce sa univerzalno orijentisanim poljem simbola koji prikrivaju suštinsku konfrontaciju moći, želje i institucionalnih struktura u savremenim društvima.
Grozdanić je u tom radu upotrebio bitne elemente kritičke i realističke figurativne, i istovremeno medijske umetnosti, da bi alegorijskim rebusima postavio pitanja o političkoj moći, seksualnosti i kulturalnim funkcijama ili konsekvencama religije/crkve i crkvenih materijalnih praksi koje žude da vladaju nad životom u postsocijalističkom, odnosno tranzicijskom društvu.
Nova serija “20 nežnih crteža”, koje će od 1. novembra predstaviti na prodajnoj izložbi u Šok zadruzi, nastavak je serije radova “Made in China” čije su podloge za crtanje, odnosno intervenciju slučajno odabrani predmeti u kineskoj robnoj kući na Bulevaru oslobođenja u Novom Sadu.
Grozdanić se i u ovoj seriji radova ponaša kao “alegorijanac”, s tim što se ovaj put alegorijska igra prebacuje na teren kupovne moći građana Novog Sada, koji u kineskim radnjama kompenzuju nedostatak ekonomske moći, kupujući izobilje predmeta zavodljive estetike...
Izložba će biti otvorena do 11. novembra u Šok zadruzi.
(SEEcult.org)