• Search form

13.10.2016 | 13:25

Dilanu Nobel za književnost

Dilanu Nobel za književnost

Nobelovu nagradu za književnost za 2016. godinu dobio je američki rok muzičar, pevač, kantautor, pisac i borac za ljudska prava Bob Dilan.

Dilan je 113. dobitnik Nobelove nagrade za književnost, a njegovo proglašenje laureatom propraćeno je 13. oktobra aplauzom u Švedskoj akademiji u Stokholmu.

Dilan je dobio Nobelovu nagradu uz obrazloženje da je “stvorio novi poetski izraz u okviru velike američke pesničke tradicije”.

Jedan od najvećih muzičara svih vremena, koji je ostvario veliki uticaj na popularnu kulturu druge polovine 20. veka, pominjan je poslednjih godina kao moguci laureat nobelove nagrade, ali nije imao velike šanse na kladionicama.

Poznat po obradi tema kao što su društveni uslovi života, religija, politika i ljubav, Dilan je ostvario ogroman uticaj na popularnu muziku albumima poput “Bringing It All Back Home” i “High-way 61 Revisited” (1965), “Blonde On Blonde” (1966) i “Blood On The Tracks” (1975).

Autor je klasika poput “Like a Rolling Stone”, “Hurricane”, “Everything Is Broken”, “Rollin' And Thumblin'”, “Subterranean Homesick Blues”, “I Shall Be Released”, “Blowing in the Wind”, “The Times They are Changing”, “Knockin' On Heaven's Door”, “Tangled up in Blue”…

Među više desetina njegovih albuma su i “Time Out Of Mind” (1997), “Love And Theft” (2001) i “Modern Times” (2006), koji čine neformalnu trilogiju.

Objavio je i više od 80 kompilacija i dvadesetak DVD izdanja.

Rođen 24. maja 1941. godine u Minesoti, Dilan je odrastao u jevrejskoj porodici srednje klase, a još kao tinejdžer svirao je u različitim bendovima i duboko se zainteresovao za muziku, posebno za američki folk i bluz. Bio je pod uticajem pionira bit generacije, kao i pesnika modernizma.

Početkom 60-ih preselio se u Njujork, gde je počeo da nastupa u klubovima i kafeima u Grinvič Vilidžu. Kasnije je upoznao producenta Džona Hamonda, sa kojim je potpisao ugovor za debi album nazvan “Bob Dylan” (1962).

Još sredinom 60-ih izazvao je ogromnu pažnju nastupima uživo na turnejama, a njegov život na sceni i oko scene dokumentovan je u filmu “Dont Look Back” (D. A. Pennebaker) iz 1967.

Njegovi stihovi kontinuirano izlaze u novim edicijama, pod nazivom “Lyrics”.

Kao umetnik se ostvario i u slikarstvu i glumi, a autor je i niza scenarija.

Osim obimne produkcije muzičkih albuma, objavio je i eksperimentalne radove kao što su “Taran-tula” (1971) i kolekcija “Writings and Drawings” (1973).

Autor je i autobiografije “Chronicles” (2004), u kojoj priziva sećanje na period od početka delovanja u Njujorku do puta u središte pop kulture i sticanja statusa ikone.

Od kraja 80-ih Dilan je na stalnoj turneji, koju je i nazvao “Never-Ending Tour”.

(SEEcult.lorg)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r