Intersektorsko radno telo za kulturu na Kosovu
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i vladina Kancelarija za Kosovo i Metohiju dogovorili su da formiraju Intersektorsku radnu grupu koja će se baviti pitanjima u oblasti kulture i informisanja na teritoriji Kosova i Metohije.
Planirano je da članovi Radne grupe u najskorijem periodu obiđu najznačajnije spomenike kulturne baštine Srbije na Kosovu i Metohiji, te ustanove kulture i zaposlene u njima, saopšteno je 11. oktobra posle sastanka ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića.
Prvi zadatak Intersektorske radne grupe biće realizacija projekta “Prepokrivanje priprate crkve manastira Pećke patrijaršije olovnim limom” i zaštita tog neprocenjivog kulturnog dobra, upisanog na Listu svetske baštine Uneska, navedeno je u saopštenju Minitarstva.
Novoformirano radno telo zajednički će raditi na pobolјšanju institucionalnog okvira i faktičkog stanja na terenu, prvenstveno u oblasti zaštite kulturnog nasleđa.
Pored toga, kako je saopšteno, koordiniraće sve aktivnosti koje Ministarstvo i Kancelarija sprovode na Kosovu i Metohiji kako bi se kroz usaglašeno delovanje postiglo puno jedinstvo državnih organa na poslovima zaštite interesa srpskog naroda i države.
Stanje srpsko-vizantijske baštine na Kosovu bilo je i jedna od tema nedavnog Međunarodnog kongresa vizantologa u Beogradu, na kojem je predsednik Srbije Tomislav Nikolić, pokrovitelj tog naučnog skupa, ocenio da je ugrožena neistinama i pokušajima falsifikovanja istorijskih činjenica, ali i fizičkim uništenjem.
Srbija se krajem 2015. godine snažno usprotivila učlanjenju Kosova u Unesko, koje je odbijeno odlukom Generalne konferencije te agencije UN, a prethodila joj je intenzivna diplomatska aktivnost obe strane. Dok su zvaničnici Srbije tada proglasili pobedu diplomatskih aktivnosti, kosovski političari izrazili su žaljenje i najavili dalju borbu za ulazak u međunarodne organizacije, uključujući i Unesko.
*Foto: Nedovršen hram Hrista Spasa u Prištini (arhiva SEEcult)
(SEEcult.org)