• Search form

11.10.2016 | 12:03

ArtSample sa Sinišom Ilićem

ArtSample sa Sinišom Ilićem

Serijal razgovora sa umetnicima ArtSample, povodom 15 godina nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”, biće nastavljen 14. oktobra u Galeriji Doma omladine Beograda razgovorom sa umetnikom Sinišom Ilićem, u okviru njegove samostalne izložbe - prostorne instalacije “Paviljon”.

Ilić će, pored svojih radova, predstaviti publici i druge umetnike, teoretiče i pojedince koji su uticali na njegov rad, te odgovarati na unapred pripremljena tematska pitanja kustosa Dušana Savića i razgovarati sa publikom.

Slike i objekti u Ilićevom “Paviljonu” prikazuju “dokaze vremena”, slike proizvodnje, izgradnje, napretka i tekovina ulaganja, zatim neuhvatljive i male narative, kolorističke senzacije ili siluete i metafore društva. Neke od tih slika vraćaju sećanje na eksploataciju, borbu i strah od neuspeha. Na tom mestu bega, kako je navedeno u najavi, promišljamo sopstvene dileme, ideje o budućnosti i utopiji.

Specijal razgovori ArtSample namenjeni su predstavljanju dosadašnjih dobitnika nagrade “Mangelos” za mlade umetnike u Srbiji, a do sada su u njima učestvovali Saša Tkačenko, Ivan Petrović i Milica Ružičić.

Siniša Ilić je, kao dobitnik nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” (2006), boravio pre deset godina u umetničkom rezidencijalnom programu u ISCP-u u Njujorku, a tokom međunarodno uspesne karijere bio je i na umetničkim rezidencijama u Museumsquartier Q21 u Beču, Kulturvermittling u Gracu, Akademie der Kunste der Welt u Kelnu, Tejt Modern u Londonu, Kamovu u Rijeci, KulturKontaktu u Beču, Akademie Schloss Solitude u Štutgartu.

Ilićev rad uključuje crteže, slike i instalacije, kao i saradnje u polju izvođačkih umetnosti. Bavi se društvenim pojavama i mehanizmima, istražujući oblike rada, socijalnih tenzija i nasilja. Član je i jedan od osnivača Teorije koja hoda (TkH), a sarađivao je sa nizom drugih umetnika i teoretičara na različitim projektima.

Trenutno učestvuje i na 56. Oktobarskom salonuLjubavni zanos” radom “Bez predloga konkretnog rešenja” kojim razmatra ideju prijateljstva uzimajući razglednicu iz porodične arhive kao polazišnu tačku. Ilićev rad povezuje različite istorijske reference (kroz niz nivoa, od proizvodnje slika do sugerisanih sistema vrednosti i ubeđenja) s ličnim susretima, ispitujući do koje granice pojedinci mogu orkestrirati svoje odluke, odnose i izbore, imajući u vidu generaciju, geopolitički okvir i klasnu pripadnost. Pitanje kojim se Ilić bavi je da li je unutar trenutnog društvenog okvira osoba spremna da investira vreme, znanje i emocije u stvaranje prostora za solidarnost i zajedništvo koji prevazilazi korporativne modele odnosa i prateće vrednosti koje se nameću.

Razgovor sa Ilićem u nastavku serijala ArtSample počinje u 18 sati.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r