Pobeda struke nad politikom
Dugo neka vest na kulturnoj sceni Srbije, a i u javnom životu uopšte, nije izazvala veće oduševljenje od presude Višeg suda u Užicu kojom je u prvostepenom postupku poništeno rešenje Skupštine opštine Požega o razrešenju direktorke Kulturnog centra Požega Slađane Petrović Varagić, jer je utvrđeno da je doneto nezakonito. Stručna i najšira javnost, koja je burno reagovala na političku samovolju požeških vlasti prilikom razrešenja direktorke KC Požega, snažno je pozdravila i sudsku odluku, u nadi da to neće ostati usamljen slučaj pobede stručnosti i zakonitosti nad proizvoljnim i neargumentovanim optužbama zasnovanim na političkim interesima.
Slađana Petrović Varagić, koja je odluku o razrešenju početkom februara doživela kao razočaranje zbog nepoštovanja zakona i rezultata rada, pozdravila je sudsku odluku kao potvrdu da postoji nezavisno sudstvo koje ne podleže partijskoj politici.
Sudija Višeg suda u Užicu Radenko Zečević doneo je 6. septembra presudu kojom je poništeno rešenje SO Požega od 4. februara o razrešenju Slađane Petrović Varagić sa mesta direktorke KC Požega pre isteka drugog mandata, doneto na predlog Upravnog odbora tog kulturnog centra. Na osnovu sudske presude, koju je Slađana Petrović Varagić dobila i u pisanoj verziji 9. septembra, SO Požega je obavezana da je vrati na mesto direktora u roku od osam dana od dostavljanja presude pod pretnjom prinudnog izvršenja, kao i da plati troškove postupka u iznosu od 103.500 dinara u roku od 15 dana.
SO Požega ima pravo žalbe Apelacionom sudu u Kragujevcu u roku od 15 dana, a da li će to učiniti još nije poznato.
Opštinski pravobranilac Miladin Filipović, koji je u sudskom postupku zastupao SO Požega, trenutno je na odmoru, rečeno je portalu SEEcult.org u njegovoj kancelariji. Do predsednika SO Požega Milana Božića, koji je insistirao najpre na ostavci, a posle na razresenju Slađane Petrović Varagić, nije bilo moguće doći zbog njegove zauzetosti, a na pisani zahtev o daljim koracima portal SEEcut.org nije dobio odgovor nadležnih.
Žalba SO Požega na presudu o poništenju rešenja o razrešenju Slađane Petrović Varagić bila bi u svakom slučaju čudan potez, imajući u vidu da požeške vlasti ni tokom sudskog postupka nisu iznele nijedan dokaz u svoju korist, kako je navedeno i u presudi. Sud je stoga i zaključio da je osporeno rešenje o razrešenju Slađane Petrović Varagić iz formalnih razloga nezakonito, što je dovoljan razlog za njegovo poništenje.
SO Požega je donela sporno rešenje o razrešenju Slađane Petrović Varagić pozivajući se na Zakon o kulturi, Zakon o lokalnoj samoupravi i Statut KC Požega, ali bez bližeg navođenja članova na koje se poziva. Suprotno Zakonu o kulturi, rešenje o razrešenju doneto je na predlog UO KC Požega bez navođenja sadržaja tog predloga, a nije sadržalo ni pouku o pravnom sredstvu, navedeno je u presudi koja je snažno pozdravljena na društvenim mrežama.
“Nesumnjivo je utvrđeno da osporeno rešenje uopšte ne sadrži obrazloženje, pa samim tim ni činjenični osnov koji obrazuje slučaj da je nastupio bilo koji od razloga propisanih navedenim opštim aktima i zakonom, da je ispunjen sadržaj pretpostavke dispozicije koji onda daje ovlašćenje SO za razrešenje tužilje”, navedeno je u presudi, u kojoj je konstatovano i da Zakon o kulturi ne propisuje nadležnost UO da daje predlog osnivaču za razrešnje direktora KC pre isteka mandata.
Sud je naglasio u obrazloženju da razlozi za razrešenje direktora KC pre isteka madata mogu da budu zasnovani isključivo na razlozima predviđenim za razrešenje pre isteka vremena na koje je lice bilo izabrano, i to prema zakonu koji uređuje tu oblast, a to je Zakon o kulturi.
Do razrešenja Slađane Petrović Varagić došlo je nakon promene vlasti u Požegi i to svega nekoliko meseci uoči lokalnih izbora, posle kojih je ostala ista vladajuća garnitura na čelu s Milanom Božićem iz Srpske napredne stranke.
Slađana Petrović Varagić, koja je u junu 2014. imenovana za direktorku KC Požega na drugi mandatni period od četiri godine, podsetila je u tužbi da je posle promene lokalnih vlasti počelo vršenje konstantnog političkog pritiska na nju javnim iznošenjem niza neistina o radu KC Požega i Gradske galerije u njegovom sastavu, kao i traženjem da podnese ostavku. Pošto je to odbila, posle oštre reakcije stručne i šire javnosti, formirana je posebna komisija za kontrolu finansijskog poslovanja javnih preduzeća i ustanova opštine, koja je neovlašćeno i izvan okvira bilo kog pozitivnog zakonskog propisa i bez ikakvog naloga izvršila 1. decembra 2015. kontrolu finansijskog poslovanja. Iako nije uspela da nađe bilo kakve propuste, Opštinsko veće 17. decembra 2015. nije usvojilo predloženi program rada KC za 2016. kako bi na indirektan način iz tog razloga bila razrešena pre isteka mandata na sednici SO Požega 24. decembra 2015. Kao razlog je navedeno da nije iskoristila pravo na povraćaj plaćene akcize za utrošeno gasno ulje za grejanje sale bioskopa, čime je navodno oštetila KC Požega.
Predsednik SO Požega je pre razrešenja Slađane Petrović Varagić, odnosno ubrzo nakon dolaka na vlast, pokušao da izdejstvuje njenu ostavku na sastanku sa još troje direktora javnih preduzeća i ustanova kulture. Slađana Petrović Varagić je to odbila, kao i još dvoje drugih, ali je samo ona kasnije razrešena. Pre njenog razrešenja je u decembru 2015. godine razrešen i UO KC Požega i imenovan novi.
Predsednik SO Požega nije želeo tokom sudskog procesa da objasni razloge nerazrešenja i ostale dvojice direktora koji takođe nisu podneli ostavke, a kako je navedeno u presudi, naveo je da “postoji tzv. ‘tajni deo politike’”.
Božić je, između ostalog, naveo i da je formirana posebna komisija za ispitivanje finansijskog poslovanja KC Požega, jer misli da ima na to pravo po zakonu iako postoje druge službe koje se bave tim poslovima. Nije mogao da se izjasni, međutim, zbog čega nije tražio da tu kontrolu izvrši budžetska komisija.
Slađana Petrović Varagić je razrešena nakon tromesečnih pritisaka da podnese ostavku, praćenih optužbama o navodno slaboj posecenosti Gradske galerije. Između ostalog, Božićeve optužbe ticale su se i navodne odgovornosti direktorke KC Požega za veliku popularnost rijaliti šou programa u požeškom kraju u koju se, kako je naveo, kao veterinar i terenski čovek.
Nakon razrešenja Slađana Petrović Varagić izjavila je za SEEcult.org da odluku SO Požega ne doživljava kao lični poraz, već kao ogromno razočaranje zbog toga što “živimo u državi u kojoj se ne primenjuju zakoni, ne vrši kontrola njihove primene, ne vrednuju rezultati”.
“Danas je u domenu politike nezamislivo da se argumentovano suprotstavite bilo kome ko je vršlac neke vlasti na bilo kom nivou. Kada to uradi direktorka neka male ustanove kulture, koja je uz to žena i koja nije član nijedne političke partije, a sve sa namerom da se zaštiti struka i ustanova, onda se to doživljava kao lični napad i bez obzira na rezultate rada i na stručna priznanja, demonstrira se politička volja”, izjavila je posle razrešenja Slađana Petrović Varagić, koja je prethodno dobila podršku više od 2.000 građana koji su potpisali peticiju protiv njene smene.
Političke pritiske na KC Požega i Slađanu Petrović Varagić osudili su bili i Umetnički savet Gradske galerije Požega, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, AICA (Međunarodno udruženje likovnih kritičara) – Sekcija Srbije, kolektiv Kulturnog centra Beograda, kao i Ministarstvo kulture i informisanja i Nacionalni savet za kulturu, Srpski PEN centar i mnogobrojni umetnici i kulturni radnici, smatrajući da je reč o neprihvatljivom mešanju partijske politike u pitanja struke.
Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je ubrzo nakon smene Slađane Petrović Varagić da je ta odluka lokalnog parlamenta neprihvatlјiva i neobjašnjiva i pozvalo nadležne da je preispitaju.
(SEEcult.org)