Šnajderu Meša Selimović
Regionalna književna nagrada “Meša Selimović” za najbolje prozno delo objavljeno na području Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije u 2015. godini, dodeljena je hrvatskom književniku Slobodanu Šnajderu za roman “Doba mjedi”.
Reč je o ratno-ljubavnoj priči čija radnja počinje u Nemačkoj u 18. veku - u vreme velike gladi i iseljavanja, a završava se u Jugoslaviji 1945. godine proterivanjem Nemaca nakon Drugog svetskog rata.
“Uranjajući u povest jugoslovenskih folksdojčera, Šnajder uspostavlja epsku vertikalu, od njihovog doseljavanja u naše krajeve sve do naših dana, kad ekstremne ideologije razdiru samo tkivo života, nasilno trgajući ne samo države i nacije, već i porodice i njihove potomke”, naveo je predsednik žirija Mile Stojić, pesnik, književni kritičar i publicista.
Šnajder je rekao da nije dobio mnogo nagrada, a “Mešu” je priželjkivao zbog njenog regionalnog karaktera.
Za nagradu “Meša Selimović” bilo je nominovano 17 romana, a osim pobedničkog, u užem izboru bili su i "Anđeo atentata" Svetislava Basare (Laguna) iz Srbije, "Gdje si ti ovih godina" Hadžema Hajdarevića (Dobra knjiga) iz BiH, "Područje bez signala" Roberta Perišića (Sandorf) iz Hrvatske i "Islednik" Dragana Velikića (Laguna) iz Srbije.
U žiriju su bili i književnici Filip David, Ivica Đikić, Emir Imamović Pirke i Milan Rakovac.
Šnajderu je nagradu uručio gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović, a sastoji se od bronzane skulpture tintarnice i pera, koja je rad vajara Pere Jelisića, te novčanog iznosa od 7.000 konvertibilnih maraka (3.500 evra).
Dramatičar, književnik i publicista, Slobodan Šnajder (Zagreb, 1948) je diplomirao filozofiju i anglistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio je suosnivač i dugogodišnji urednik pozorišnog časopisa Prolog, kolumnista dnevnika “Glas Slavonije” i riječkog “Novog lista”, te čest saradnik Trećeg programa Hrvatskog radija.
Objavljuje od sredine 60-ih novele, eseje i pozorišne komade. “Doba mjedi”, u izdanju kuće TIM press, drugi je Šnajderov roman Prethodni "Morendo" objavio je 2012. (Profil).
Šnajder je za crnu komediju "Enciklopedija izgubljenog vremena" dobio 2010. priznanje za najbolji dramski tekst inspirisan delom i životom Danila Kiša, na osnovu konkursa Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja, objavljenog na celokupnom prostoru bivše Jugoslavije.
Dobitnik je i Gaveline nagrade za dramu i trostruki dobitnik Držićeve nagrade, a 2011. je dobio počasni doktorat Univerziteta za audioviozuelne umetnosti ESRA sa sedištem u Skoplju.
Opština Tuzla je 2001 godine, na predlog gradonačelnika Jasmina Imamovića, osnovala Književne susrete Cum grano salis i ustanovila nagradu “Meša Selimović”, koja nosi ime jednog od najvećih romansijera sa prostora bivše Jugoslavije, rođenog u Tuzli.
Prvi dobitnik nagrade “Meša Selimović” bio je Marinko Koščec za roman “Netko drugi” (2002), a među laureatima su i Irfan Horozović (Shakespeare u Dar es Salaamu, 2003), Ivica Đikić (Cirkus Columbia, 2004), Ognjen Spahić (Hansenova djeca, 2005), Sanja Domazet (Ko plače, 2006), Miljenko Jergović (Ruta Tannenbaum, 2007), Mirko Kovač (Grad u zrcalu, 2008), Bekim Sejranović (Nigdje, niotkuda, 2009), Mirjana Đurđević (Kaja, Beograd i dobri Amerikanac, 2010), Ludwig Bauer (Zavičaj, zaborav, 2011), Faruk Šehić (Knjiga o Uni, 2012), Milorad Popović (Karnera, 2013), Ivan Lovrenović (Nestali u stoljeću, 2014) i Filip David (Kuća sećanja i zaborava, 2015).
Postupak dodele nagrade podrazumeva imenovanje selektora za svako govorno područje, koji potom nominuju romane, a o nagradi odlučuje poseban žiri.
Dosadašnji selektori i članovi žirija bili su istaknuti književnici, književni kritičari, slavisti i profesori književnosti (Ivan lovrenović, Enver Kazaz, Branko Čegec, Marko Vešović, Irfan Horozović, Julijana Matanović, Andrew Wachtel, Renate Lachmann, Mirko Kovač, Filip David, Mile Stojić, Andrej Nikolaidis, Ognjen Spahić, Pavle Goranović, Muhamed Dželilović, Aleksandar Jerkov, Mihailo Pantić, Semezdin Mehmedinović, Svein Monnesland, Boguslaw Zielinski, Robert Hodel, Davor Beganović, Maciej Falski, Nedžad Ibrahimović…).
*Foto: Tuzla
(SEEcult.org)