• Search form

13.08.2016 | 16:07

Dopunski časovi iz crtanja

Dopunski časovi iz crtanja

Šok zadruga gostuje u drugoj polovini avgusta u Nišu izložbom crteža nastalih u proteklih deset godina u okviru različitih programa grupnog rada, u kojima je učestvovalo više od 50 autora.

Izložba Šok zadrugeDopunski časovi iz crtanja”, koja će biti otvorena 19. avgusta u Paviljonu u Tvrđavi, obuhvata crteže koji čine serije veće grupe radova kao što su “Nikad dovršeni crteži”, “Na istom zadatku”, “Umetnici beskućnici”, “Zlo ne spava”...

U realizaciji je učestvovalo više od 50 autora, a na izložbi u Nišu, koju Šok zadruga organizuje sa Galerijom savremene likovne umetnosti, prvi put biće predstavlјeni zajedno.

Dopunski časovi iz crtanja, kao prauzor budućeg, višegodišnjeg projekta saradnje sa različitim društvenim grupama pod nazivom “Na istom zadatku”, započeti su u Art klinici 2005. godine. Najpre formulisani kao kreativno utočište za “umetnike – beskućnike”, započeli su dijalog koji će se tokom narednih deset godina više puta obnavlјati, uklјučujući “sagovornike”  različitih provenijencija i rastežući stručno-umetničke okvire, bilo da su slobodno vođeni, ili tematski izazvani egzistencijalnim ili aktuelnim umetničkim/društvenim/političkim pitanjima, navela je povodom izložbe u Nišu Silvia Dražić iz Šok zadruge.

“Dijalog se u istoriji zapadne kulture, najpre u filozofiji pa onda i kao sastavni deo političkih veština, ponajpre vezuje za Sokratovo ime. Nјegovo umeće postavlјanja pitanja, raz-govora (zabeleženo u Platonovoj izvedbi), postalo je slavno kao jedinstveni primer majeutike, babičke veštine koja pod njegovim pouzdanim vođstvom sagovornika dovodi do istine. Do istine! Ta izvesnost danas zvuči gotovo romantično. U međuvremenu istina se fragmentirala, umnožila, istanjila se i izgubila svoj sjaj. Postala je promenlјiva i prilagodlјiva. Gotovo izlišna. Ipak metoda je ostala.

Povlašćeno mesto dijaloga je jezik.

Možemo li razgovarati, prepirati se i sporazumevati izvan jezika?”, navela je Silvia Dražić u tekstu “U međuvremenu”, ukazujući da je prostor za dijalog zajedničko platno, a metoda i alati su crtački.

“Razgovor se zbiva izvan jezika. Nјegov mentalni prostor uokviruju istorija kulture i umetnosti, pojedinačna iskustva, svetovi života i lične mitologije, kao i aktuelni društveni i politički horizont. Dugovečnost ovog razgovora (‘nikad dovršen crtež’), otvorenost za tematsko preformulisanje i kontingentno saradničko okuplјanje, štaviše dragovolјnost da se u njemu učestvuje, pokazuju da je i mimo jezika moguć kreativni susret i razmena, dijalog u najbolјem smislu. Iako lišen Sokratovog nadzora, ovaj dijalog vođen drugim sredstvima, mogao bi biti daleki potomak njegove (sada zajedničke, uzajamne) majeutičke veštine”, navela je Silvia Dražić.

Izložba Šok zadruge u Nišu biće otvorena do 29. avgusta.

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Comic, London, 1973
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r