• Search form

30.05.2012 | 15:08

Sto kao zajednički prostor

Sto kao zajednički prostor

Srbiju će predstavljati na 13. Bijenalu arhitekture u Veneciji grupa mladih arhitekata koja je osmislila projekat “Jedan: sto”, upečatljiv rad koji se svodi na minimalistički gest postavljanja velikog stola koji ispunjava gotovo celu površinu paviljona sa mogućnošću obilaženja oko njega koridorom širine 1,5 metar.

Oko stola će se odvijati video projekcije koje iz određenih uglova registruju kretanja posetilaca i reflektuju ih u prostoru, najavljeno je 30. maja na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture, koje je organizaciju izložbe u srpskom paviljonu u Đardinima poverilo Udruženju arhitekata Srbije. Komesar je predsednik tog udruženja, arhitekta Igor Marić.

Prema zamisli autora projekta, dve forme - arhitektura (volumen) paviljona i arhitektura (površina) stola, čine da praznina - eteričnost nečeg između tih arhitektonskih oblika pobuđuje posmatrača da kreirane prostorne varijacije, kroz kretanje i video praćenje dešavanja, doživljava, tumači i oseća na slojevit način, što je svojevrstan odgovor na postavljenu temu 13. Bijenala arhitekture “Zajedničko polje” (Common Ground).

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković izrazio je očekivanje da će tim projektom biti nastavljen uspeh koji je postignut 2011. godine na 54. Bijenalu umetnosti u Veneciji, kada je izložba Dragoljuba Raše Todosijevića "Svetlost i tama simbola” dobila novoustanovljenu nagradu Unicredit banke.

“Kad krenete dobrim putem, lepo će se i nastaviti”, rekao je Marković.

Marković je istakao da projekat “Jedan: sto” omogućava kretanje i treću dimenziju, a posebno je istakao i značaj toga što je reč o delu mladih autora.

To su: Marija Miković, Olga Lazarević, Marija Strajnić, Nikola Andonov, Aleksandar Ristović, Marko Marović, Milan Dragić, Janko Tadić, Nebojša Stevanović i Miloš Živković.

Njihov minimalistički projekat, prema rečima komesara Marića, ima metaforički i sociološki aspekt. Pritom je skulpturalan, a kada počne da ga obilazi publika, postaje i interaktivan.

“Rad ima likovne, estetske, arhitektonske, socijalne i narativne elemente”, istakao je Marić, ukazujući i na simboliku stola kao zajedničkog prostora, što je tema 13. Bijenala arhitekture.

Na javni neanonimni konkurs za učešće Srbije na 13. Bijenalu arhitekture, koje će biti održano od 29. avgusta do 25. novembra, prijavljena su bila 34 projekta.

Pristigle radove ocenjivao je Savet Bijenala arhitekture koji, pored Marića, čine i arhitekte prof Branislav Mitrović, docent Vladimir Milenković, Milan Đurić, Zorica Savičić i Lazar Kuzmanov.

Prema rečima Marića, radovi koji su pristigli na konkurs bili su veoma različiti, jer je i tema 13. Bijenala arhitekture, koju je zadao kurator Dejvid Čiperfild (David Chipperfield) opšta i vrlo slojevitog značenja, pa podrazumeva niz odrednica i uglova posmatranja: od teorijskih do praktičnih, od filozofskih do političkih, od istorijskih do ovovremenih.

Čiperfild je tako izjavio da želi da projekti na 13. Bijenalu ozbiljno sagledaju značenje prostora koji čine objekti, u političkoj, društvenoj i javnoj sferi, čija je arhitektura deo”. Takođe, izrazio je želju da promoviše činjenicu da je “arhitektura povezana iznutra, intelektualno i praktično, zajedničkom brigom, uticajima i intencijama”.

Srbija će za 13. Bijenale arhitekture, pored izložbene postavke, pripremiti i dva kataloga - katalog same izložbe i katalog svih radova koji su učestvovali na konkursu.

Prema navodima Saveta Bijenala, želja je da veliki trud koji su svi uložili ostane trajno zabeležen.

Srbiju je na 12. Bijenalu arhitekture 2010. godine predstavljala beogradska umetnička grupa Škart - projektom “Klackalište - poligon neravnoteže”.

Klackalica, kao osnovni motiv postavke, izabrana je kao kontraobjekat - umesto reprezentativne arhitekture i urbanističkih koncepata, usvojen je svakodnevni predmet kao metafora poziva na igru, poziva na susret i dijalog.

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r