• Search form

23.06.2016 | 19:00

Nova šetnja kroz umetnost

Nova šetnja kroz umetnost

Remont vodi 25. juna u novu šetnju kroz savremenu umetnost u Beogradu, u nastavku projekta “Dobre navike”, u okviru kojeg će predstaviti izložbe finalista nagrade “Dimitrije Bešičević Mangelos” u svojoj galeriji, zatim radove Nikole Velickog u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja i Marka Stojanovića u Galeriji Doma omladine.

Šetnja počinje u 11 sati u galeriji Remont, gde će kustos izložbe finalista nagrade “Mangelos” Miroslav Karić i jedan od umetnika u užem izboru Mihailo Vasiljević predstaviti radove još četvoro mladih umetnika - Kristine Benjocki, Mie Ćuk, Bogomira Doringera i Nine Simonović, koja je i dobila nagradu "Maneglos" za 2016.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos”, dodeljena ove godine 15 put, jedno je od najznačajnjih priznanja namenjenih mladim umetnicima u Srbiji. Deo je međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artists Award). Nagrada podrazumeva dvomesečni rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu.

Izložba finalista, koja je otvorena do 8. jula, donosi svojevrstan presek stanja aktuelne umetničke produkcije, pružajući relevantan uvid u tekuća dešavanja na savremenoj umetničkoj sceni. Stručna i šira javnost i ovaj put ima priliku da vidi radove umetnika mlađe generacije, koji iz različitih pozicija, medija (fotografija, crtež, objekat, instalacija, video), pristupa, poetičkih i estetskih koncepcija problemski istražuju od fenomena svakodnevice do lokalnih i univerzalnih društveno-političkih tema.

Nakon Remonta, “Dobre navike” biće nastavljene u 12 sati u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja “Akademija”, gde je takođe do 8. jula otvorena izložba “Pokret i gest kao osnova likovnog izrazaNikole Velickog, koja je njegov dokoterski umetnički projekat.

Velicki, koji će i voditi kroz izložbu sa istoričarkom umetnosti Natašom Janković, ovogodišnji je dobitnik nagrade “Veliki pečat”.

Autor mlađe generacije, prepoznatljiv je po autentičnom, izražajnomom crtežu, kao i po duhovitim i svežim fabulama. Inspiraciju nalazi u umetnosti praistorije, stripu i dečjim crtežima, sklon je spontanom i intuitivnom izražavanju i istraživanjima u grafičkim tehnikama.

Junske “Dobre navike” biće zaokružene u 13 sati vođenjem kroz izložbu Marka Stojanovića “Sasvim prirodno. kargo_kult/oaze” u Galeriji Doma omladine, na kojoj je predstavio fotografske serije radova “kargo_kult” i “oaze”, kojima precizno, profesionalno i neumoljivo estetizuje melanholiju blistavih i sjajnih površina reklamnih i dekorativnih slika prirode, usamljenost beskrajnog mnoštva predmeta koji čekaju na vlasnika koji će ih posedovanjem osmisliti, zapuštenost suvenira ili okrnjene vizije nečega što je zamišljeno da bude idealno.

“Odričući se privilegije mudrog oka istraživača, genija koji vidi ono što drugi ne uspevaju, ovde je oko fotografa naše oko na koje smo zažmurili”, navela je u tekstu za katalog izložbe Marija Ratković, koja će i voditi posetioce kroz postavku sa Stojanovićem.

Projekat “Dobre navike” posvećen je svim ljubiteljima savremene umetnosti i drugim zainteresovanim građanima koji imaju potrebu i želju da poboljšaju kvalitet života i da se na kreativan način upoznaju sa savremenim kretanjima u vizuelnoj umetnosti. Svaka šetnja započinje uvodnim predavanjem o savremenoj umetničkoj sceni i predstavljanjem tekuće izložbe u galeriji Remont, a zatim slede posete izabranim izložbama gde goste dočekuje domaćin prostora (umetnik, kustos).

Za svaku šetnju, ali i za individualne posete, pripremljen je štampani letak sa više informacija o izabranim izložbama i preporukama za posetu, a prijavljivanje je moguće do 24. juna u 17 časova na imejl remont@remont.net, ili telefonom na broj: + 381 11 32 23 406

Remont realizuje projekat “Dobre navike” u saradnji sa Erste bankom i uz podršku Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r