• Search form

09.06.2016 | 12:22

Devijantno ponašanje

Devijantno ponašanje

Izložba fotografija Marka Stojanovića “Sasvim prirodno. kargo_kult/oaze” biće otvorena 14. juna u Galeriji Doma omladine Beograda, a kroz dve tematske celine različitih vizuelnih ključeva bavi se devijantnim ponašanjem savremenog čoveka u vreme hiperprodukcije i u odnosu na životno stanište.

U tom kontekstu, sa jedne strane su repetitivni nizovi robe koja se u galopirajućem ritmu proizvodi kako bi zadovoljila sve jaču glad čoveka-konzumenta. S druge strane su prirodna staništa, u kojima se osećamo sve manje lagodno i koja tek povremeno taktički posećujemo, veštački repliciraju u urbanom pejzažu. Plod svega toga su beskrajni simetrični talozi proizvoda koji se pružaju u našem vidokrugu, između kojih se pomaljaju obrisi odštampanih pastoralnih prizora, izbledelih na plastičnim ciradama i vozilima gradskog prevoza.

Iako se na prvi pogled čine kao spoj suprotnosti, motivi prirode u društvu – folija sa uzorkom šume ili planinskog proplanka na staklu poslovne zgrade, ili jelen koji mirno pase na desnom krilu šasije gradskog autobusa – nalaze se na svom mestu, savršeno obavljajući svoju funkciju, uveravajući nas da je odlazak na posao, akumulacija kapitala ili smerno i uljudno korišćenje tekovina civilizacije poput javnog prevoza nešto sasvim prirodno, stvarno i neminovno kao što su to izlazak i zalazak sunca, navela je u tekstu povodom izlopžbe Marija Ratković.

Autorski pristup Stojanovića u serijama “kargo_kult” i “oaze”, kako je dodala, fotografski precizno, profesionalno i neumoljivo estetizuje melanholiju blistavih i sjajnih površina reklamnih i dekorativnih slika prirode, usamljenost beskrajnog mnoštva predmeta koji čekaju na vlasnika koji će ih posedovanjem osmisliti, zapuštenost suvenira, ili okrnjene vizije nečega što je zamišljeno da bude idealno. Takav pristup čini zaokret u odnosu na stvarnost  u koju smo duboko uronjeni i generiše afekt namesto objektivnog uvida. Neživi svet tovara robe i veštačkih oaza dobija ljudskost uprkos upornom izostajanju čoveka, koji se kroz njih obznanjuje i kao uzrok i kao posledica.

Serije fotografija Stojanovića, iako prikazuju dva ključna stuba kapitalizma, masovnu hiperprodukciju i težnju ka poistovećivanju sa zakonima prirode, ne čine to na ironičan, podrugljiv način, već se opiru vrednosnom sudu o ovim društvenim procesima. Umesto toga, čine ih vidljivim i time ostavljaju prostor gledaocu da se suoči sa apsurdom društvene stvarnosti u kojoj učestvuje u istoj meri kao i autor, navela je Marija Ratković.

Marko Stojanović (1982) je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, a tokom studija je dobio nagradu Art klinike za najperspektivnijeg studenta.

Samostalno je izlagao u galeriji Remont, Galeriji Doma omladine i U10 u Beogradu, Muzeju savremene umetnosti u Skoplju, Kinu Šiška u Ljubljani i drugim galerijama. Učestvovao je i na brojnim grupnim izložbama, kao što su 48. Oktobarski salon u Beogradu, Terminal00 u Sloveniji, Bijenale mladih umetnika Evrope i Mediterana u Bariju, Mikronarativi u Muzeju moderne umetnosti Sent Etjen, La Casa, Mladi srpski umetnici u Galeriji d'Arte Moderna u Veroni, Iz druge ruke u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu...

Dela mu se nalaze u kolekcijama Grada Beograda, Telenor Fondacije i drugim.

Izložba “Sasvim prirodno. kargo_kult/oaze” biće otvorena u Galeriji DOB-a do 26. juna.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r