• Search form

05.05.2016 | 22:55

U slavu heroja antifašizma

U slavu heroja antifašizma

Multimedijalna izložba radova učesnika umetničke kolonije u selu Bujačić kod Valjeva, koja je bila posvećena preispitivanju pojma heroja u današnjem vremenu, biće otvorena 9. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu povodom Dana pobede nad fašizmom.

Izložba “Sloboda je lepa kad se o njoj peva” obuhvata radove u različitim medijima - od crteža i slike, preko skulpture, do instalacija i ready-made objekata, nastale tokom umetničke kolonije “Pronađeni u prevodu u kojoj je u avgustu 2015. učestvovalo 14 autora iz Beograda, Valjeva i Atine (Senka Trivunac, Pavlos Kozalidis, Jovana Mitrović, Jelena Bojanić, Aleksandrija Ajduković, Kornet – Pavle Ćosić, Stefan Kostadinović i Nikola Cakić, Viktor Kiš, Miodrag Pešić, Željko Vitorović, Goran Stojčetović, Vladimir Jakšić i Dragana Nikoletić), u organizaciji Beogradske umetničke radionice Bura.

U okviru izložbe, 10. maja u 18 sati biće održan okrugli sto na temu “Promena istorijske uloge heroja i žrtve, ali i same istorije usled drugačijeg, političkog čitanja ove nauke…”, a biće reči o 9. maju kao Danu pobede i Danu Evrope, reviziji istorije, njenim stvarnim junacima i antifašizmu.

Da li je za stvaranje većeg prostora slobode potrebna revolucija ili stvaranje tolerantnijeg društva. Šta i ko osporava veličinu heroja koji su dali život za ideale/slobodu? Da li današnji trenutak odlikuju uslovi oblikovanja beskompromisnog revolucionarnog/idealističkog karaktera čoveka? Da li čovek može da bude slobodan pod okriljem države, ma kakvu socijalnu strategiju da ima, ili je država uvek aparat prinude? Koji su i kakvi ideali današnjice i da li oni uopšte postoje? Da li je ljubav postulat na kom počiva sloboda, ili je čovek uvek rob, makar i svojih strasti i ubeđenja? Da li je svaki “izam” na neki način totalitaran?

To su pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici tribine - Ivan Ivanji, Žarko Korać, Milan Ristović i Borka Pavićević.

    Stefan Kostadinović i Nikola Cakić

Polazna tačka rada umetnika bile su poslednje reči, kao i lik i delo narodnog heroja Stjepana Steve Filipovića, čiji je spomenik, rad Vojina Bakića, postavljen u Valjevu. Filipovićeva fotografija sa gubilišta, sa visoko podignutim rukama – što je i motiv Bakićeve skulpture, nalazi se u zgradi Ujedinjenih nacija, kao istaknuti primer držanja pred fašizmom.

Izložba će biti otvorena performansom pogubljenja Stjepana Filipovića u mediju pozorišta senki, u izvođenju Dejana Jajčanina i režiji Ivane Despotović.  Na otpor fašističkom okupatoru će spletom rodoljubivih pesama podsetiti i Kamerni mešoviti hor “Smilje” KUD “Anđelka Trnavac”, deo Gerontološkog centra Beograd.


    Pavlos Kozalidis

Filipović je ušao u istoriju svojim poslednjim rečima izgovorenim ispod vešala 1942. godine u Valjevu: “Drugovi i drugarice, srpski narode! Hitlerovske horde prodrle su u tvoja sela i tvoje gradove… Pljačkaju te, streljaju te u masama, biološki te uništavaju i duhovno satiru…Ako budete samo stajali i gledali, neprijatelj će i vas ovako jednog po jednog vešati. Smrti se ne plašite. Ona je ništa. To ćete videti kroz nekoliko trenutaka, kad budem umirao. Nije smrt strašna ako se zna zašto se umire. Ustajte! Svi u borbu protiv fašističke reakcionarne zveri! Dole Hitler i njegove zločinačke bande!”.

     Senka Trivunac

Izložba “Sloboda je lepa kad se o njoj peva” u CZKD-u predstavlja prvi galerijski prikaz radova, nakon prezentacije u napuštenoj valjevskoj pekari Vapek i prenamenovanom pogonu Ciglane (Klubu ljubitelja teške industrije) u Beogradu.

Izložba će biti otvorena u CZKD-u do 15. maja.

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r