• Search form

08.03.2016 | 13:18

Novi Novi Novi Zagreb

Novi Novi Novi Zagreb

Izložba Darka Fritza “Novi Novi Novi Zagreb” u galeriji Greta u Zagrebu obuhvata seriju radova iz projekta “Zamišljene budućnosti”, čija je polazna tačka ispitivanje vizija budućnosti, prikazanih kroz urbanistički razvoj grada.

Fritz u Greti predstavlja digitalne kolaže “Sopot - zamišljene budućnosti” i video triptih “Panorama” – radove koji su nastali tokom rada na eksperimentalnom filmu “Novi Južni Zagreb”, u produkciji Motion, čija se svetska premijera očekuje u maju na filmskom festivalu u Oberhauzenu.

Digitalni kolaži “Sopot - zamišljene budućnosti” prikazuju novozagrebačko naselje Sopot kroz izračunato konstruisane 3-D prikaze urbanističkih planova Južnog Zagreba iz 1962. godine i njihovog stanja iz 2014. godine, te fotografije naselja snimljene oko 1973. Ta serija digitalnih kolaža biće uskoro objavljena kao deo knjige “Sopot Modern” francuskog umetnika Jeana Michela Bruyèrea u izdanju Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu i Eurokaza.

Video triptih “Panorama” prikazuje panoramsku snimku Novog Zagreba iz 2014. godine, snimljenu dronom, uz kompjuterski generisane prikaze zamišljenog i delimično ostvarenog idejnog rešenja urbanističkog plana.

Medij filma, pokretnih slika, shvaćen je kroz dimenziju strukture vremena. Filmska montaža koristi vekovima star algoritam magičnog kvadrata sedmog reda (Venerin kvadrat). Algoritam se odnosi na vremensko trajanje osnovne jedinice digitalne video slike, jedne od 25 sličica u sekundi. U korišćenju tog starog algoritma danas u mediju filma, na iznenađenje autora, pokazalo se da ukupan zbir jedinica magičnog kvadrata sedmog reda (1225), preveden na trajanje od jednog frejma, traje 49 sekundi, gde je zbir jedinica, u svakog od sedam naizgled nepravilnih nizova jednak (175 frejmova u trajanju 7 sekundi). 7 x 7 ispada 49 sekundi, pa deluje kao da su stari matematičari znali da će se video slika, vekovima kasnije, formirati kroz 25 sličica u sekundi, te njihova sedmica ponovo zavrtiti u novoj dimenziji vremena.

Polazna tačka Fritzovog projekta “Zamišljene budućnosti” je ispitivanje vizija budućnosti, prikazanih kroz urbanistički razvoj grada. U ovom slučaju projekat ispituje nasleđe socijalnog vizionarstva i ostavštine “utopijskog urbanizma” 1960-ih i današnje društvene osvešćenosti kroz problem planiranja gradskog prostora.

Urbanisti su već pre Drugog svetskog rata zamišljali širenje grada Zagreba na jug, preko reke Save. Tokom 50-ih godina Vlado Antolić predložio je regulatorni plan grada koji je 1962. prezentovan političarima i javnosti kroz planove i maketu Južnog Zagreba, kasnije nazvanog Novi Zagreb. Planovi su se odmah počeli sprovoditi i delimično su ostvareni u sledećih nekoliko decenija.

Fritz podseća izložbom “Novi Novi Novi Zagreb” i da se 2016. godine navršava 500 godina od prvog izdanja dela “Utopija” (1516) Tomasa Mora (Thomas More). Promišljajući zamišljanje budućnosti, možemo se zapitati da li je danas lakše zamisliti kraj sveta nego kraj kapitalizma (Jameson, 2003), nakon filozofskog ispitivanja “kraja utopije” (Marcuse, 1967)?

Izložba je otvorena u Greti od 7. do 12. marta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r