Protiv isterivanja civilnog društva
Organizacije civilnog društva u Zagrebu zatražile su od gradskih vlasti hitnu promenu odluke o povećanju cena najma za prostor i određivanje primerenih cena i kriterijuma koji će osigurati opstanak nekomercijalnih aktivnosti u gradu. Optužujući gradske vlasti za antisocijalnu politiku i direktan udar na civilno društvo, organizacije civilnog društva izrazile su očekivanje da će u proces donošenja odluke o cenama i kriterijumima biti uključena zainteresovana javnost.
Organizacije civilnog društva u Zagrebu zatražile su od gradskih vlasti hitnu promenu odluke o povećanju cena najma za prostor i određivanje primerenih cena i kriterijuma koji će osigurati opstanak nekomercijalnih aktivnosti u gradu.
Optužujući gradske vlasti za antisocijalnu politiku i direktan udar na civilno društvo, organizacije civilnog društva izrazile su očekivanje da će u proces donošenja odluke o cenama i kriterijumima biti uključena zainteresovana javnost.
Od gradskih vlasti je zatraženo da osigura dodatne prostore za sve građane i njihove organizacije koje se bave društveno korisnim delatnostima.
Ti zahtevi formulisani su 19. maja na protestu na Cvjetnom trgu, povodom povećanja cene zakupa prostora AKC Medika, a otvoreno pismo gradskim vlastima potpisala je 71 organizacija civilnog društva.
Kako je navedeno, zaključkom gradonačelnika višestruko je podignuta cena najma gradskih prostora koje koriste zagrebačke organizacije civilnog društva za aktivnosti i usluge usmerene drugim građanima i široj društvenoj dobrobiti. Odlukom je pogođen velik broj udruženja koja se bave društveno korisnim radom u najrazličitijim poljima: od građanskog aktivizma, zaštite i promovisanja ljudskih prava, pomoći ženama žrtvama porodičnog nasilja do zaštite okoline, aktivnosti mladih i za mlade, rada s decom, obrazovanja, te umetnosti i kulture.
Odluka gradonačelnika, nakon višegodišnjeg smanjivanja sredstava za programe od javnog interesa, direktno ugrožava opstanak aktivnosti i usluga koje ove organizacije pružaju građanima, i to često najpogođenijim društvenim grupama, navedeno je u otvorenom pismu.
Kako je navedeno, gradonačelnik je, nakon prvih reakcija, ponudio tobožnje rešenje najavivši u medijima da će nekima od pogođenih organizacija najamnina biti subvencionirana iz budžeta nadležnog gradskog ureda. Grad bi tako sam sebi plaćao najamninu, i to samo za neke, “odabrane milošću gradonačelnika”.
“Gradonačelnik je odluku doneo samovoljno i jednostrano, bez ikakvog savetovanja s korisnicima prostora. Povećanje cena primenjeno je retroaktivno, a udrugama su poslati računi s novim cenama za prethodna tri meseca, uz zatezne kamate. Povećanje troška od tristo i više posto, bez ikakvog roka za prilagođavanje ili otkazivanje najma, krajnje je nekorektno. Gradonačelnikova odluka ni na koji način ne uvažava činjenicu da su mnogi prostori u lošem, čak derutnom stanju, u čije su održavanje i renoviranje članice i članovi udruga često ulagali vlastiti novac i trud. Isto tako, Grad već godinama ne rešava problem nedostatka prostora za mnoge organizacije koje deluju u javnom interesu, a koje nemaju adekvatan prostor za rad. Jedino što iz toga možemo zaključiti da Grad Zagreb ne misli da društveno korisne delatnosti i aktivnosti od javnog interesa trebaju imati svoje mesto u gradu. Stoga iz svojih prostora indirektno i netransparentno izbacuje sve nekomercijalne aktivnosti od javnog interesa”, navedeno je u otvorenom pismu.
(SEEcult.org)