Produženi 18. Salon knjiga i 17. Art Expo
Salon knjiga i izložba umetnosti Art Expo na Novosadskom sajmu biće otvoreni i 7. marta, zbog interesovanja publike, a ulaz je besplatan. Sa Sajmom obrazovanja, koji je bio otvoren do 3. marta, privukli su proteklih šest dana oko 17.000 posetilaca i predstavili oko 130 izlagača, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji.
Na 18. Salonu knjiga prodato je oko 5.000 naslova, a najviše se tražila i beletristika, literatura za decu i takozvane “hit” knjige.
Knjige su prodavane uz popust i do 50 odsto, a prema navodima organizatora.
Na štandu izdavačke kuće “Laguna”, koja je prodala više stotina knjiga popularnih naslova, najveća potražnja bila je za delom “Simeonov pečat” Vanje Bulića i “Majn Kampf” Svetislava Basare, ali i za novim naslovima kao što su “Američki derviš”, “Ruska zima”, “Sve što smo prećutali”...
“Paidea” je ponudila džepna izdanja eminentnih književnika kao što su Halil Džubran, Solženjicin, Tomeo i drugi, po cenama od 100 dinara. “Večernje novosti” su, zahvaljujući hit knjizi Žarka Lauševića “Godina prođe, dan nikako”, kao i Bore Đorđevića “Šta je pesnik hteo da kaže” i drugim naslovima, prodali više od 650 knjiga.
Izdavačka kuća “Clio” je za gotovo 70 odsto snizila cene knjiga manje poznatih pisaca, a veliko interesovanje, prema navodima organizatora, bilo je i za izdanja “Kreativnog centra” i “Pčelice”.
Do kapitalnih izdanja posetioci su dolazili zahvaljujući izdavaštvu Matice srpske, Zavoda za izdavanje udžbenika, Mladinske knjige...
Među gostima Salona knjiga bili su domaći književnici Uglješa Šajtinac, Vojislav Karanović, Dejan Aleksić, Slobodan Tišma, kao i kritičari i urednici izdavačkih kuća, koji su se predstavili u okviru Programa književne manifestacije “Dani Laze Kostića”.
Nagrada “Laza Kostić” za 2011. godinu dodeljena je Vladimiru Gvozdenu za delo “Srpska putopisna kultura 1914-1940”.
Obeležen je i Dan bibliotekara, 2. marta - stručnim skupom uz učešće više od 350 bibliotekara iz čitave Srbije, a održan je i treći Evropski Fejsbuk pesnički festival, na kojem je 3. i 4. marta nastupilo oko 350 pesnika iz 20 zemalja. Pobednica je Bogdanka Rakić iz Nemačke.
Prvi put je održan BookILL Fest - Festival ilustracije knjige, u organizaciji Banatskog kulturnog centra i Novosadskog sajma.
Na internet konkurs za najbolje ilustrovanje knjige pristiglo je oko 400 radova 61 autora iz Srbije i 10 drugih zemalja (Mađarska, Rumunija, Nemačka, Slovenija, Italija, Japan, Australija, Bugarska, BIH, Hrvatska), a nagradu za najbolju ilustraciju pesničke knjige dobio je Aleksa Gajić za ilustrovanje knjige “Žvakanje amalgama”, dok je nagradu za najbolju ilustraciju prozne knjige dobila Maja Jovanović Majolinici za ciklus elektronskih knjiga Milorada Pavića. Za najbolju ilustraciju knjige za decu nagrada je dodeljena Vanji Todoriću za ilustrovanje “Srpske mitologije”, a nagradu za najbolje korišćenje fotografije u ilustrovanju knjige (projekat “Kulinarske mrvice”) dobila je Milica Mrvić.
Izložbu “Art ekspo” obeležile su tri izložbe: umetničkih zastava, skulptura sa likovne kolonije Terra u Kikindi i izložba slika, organizovana povodom 60 godina od početka rada likovnih kolonija u Vojvodini.
Nagrada "Sava Šumanović" za likovnu umetnost pripala je slikaru iz Vršca Zvonimiru Santraču.
Sajam obrazovanja “Putokazi”, koji je bio otvoren do 3. marta, protekao je u znaku velikog interesovanja mladih za smerove i obrazovne profile u srednjim školama i na fakultetima, a program su obogatili turnir u društvenim igrama “Dani fantazije”, takmičenje u bacanju papirnih aviona “Red Bull Paper Wings” i Liga školskih bendova.
Zahvaljujući podršci pokrajinskih vlasti i Gradske uprave za obrazovanje Novog Sada, svim učenicima i studentima je bilo omogućeno da besplatno posete Sajam obrazovanja.
Ministar prosvete Žarko Obradović ocenio je Sajam obrazovanja veoma važnim mestom na kojem se prezentuju nova dostignuća i aktuelne informacije, pored upoznavanja s međunarodnim kretanjima na tom planu i kao izuzetnu pomoć đacima i studentima. Zato, kako je rekao, Ministarstvo prosvete tradicionalno učestvuje i promoviše prosvetni sistem Srbije, njegova postignuća i mogućnosti.
Gradske vlasti Novog Sada predstavile su na Sajmu obrazovanja i plan kandidature za Evropsku prestonicu kulture 2020. godine, u partnerstvu sa Sremskim Karlovcima i Zrenjaninom.
Prema rečima člana Gradskog veća zaduženog za kulturu Andreja Bursaća, namera je da se na simboličan način oslika Vojvodina kao region koji “najviše liči na ono što je Evropska unija”.
Bursać je rekao da su podršku kandidaturi Novog Sada za EPK 2020. pružili Univerzitet u Novom Sadu i Matica srpska, kao i pojedini gradovi, uključujući Maribor, ovogodišnju EPK.
Bursać je najavio usvajanje Strategije kulturnog razvoja grada do 2020. godine, čime bi bilo definisan i način pripreme Novog Sada za EPK ukoliko dobije tu titulu.
Kandidaturu za EPK 2020. već par godina priprema i Beograd, a za taj projekat, koji je koncipiran kao desetogodišnji proces strateškog razvoja kulture, dobijena je podrška niza gradova u regionu i šire.
Sajt Novosadskog sajma je www.sajam.net
(SEEcult.org)