Pobednici 6. DORF-a
Najboljim filmom u regionalnoj konkurenciji šestog Festivala dokumentarnog rok filma DORF proglašen je “V letu hip hopa” Borisa Petkoviča iz Slovenije, a posebno priznanje dodeljeno je filmu “Fanzini s Marsa” Siniše Dugonjića iz Beograda. Žiri u sastavu: Ante Perković, Veljko Popović i Gjorgji Janevski (predsednik), proglasio je na zatvaranju riječkog izdanja DORF-a najboljim filmom u medjunarodnoj konkurenciji američki “Speaking in Code” Amy Grill (SAD). Posebno priznanje dodeljeno je filmu “Secondhand Sureshots” američkog tandema Mark McNeill i Bryan Younce.
Najboljim filmom u regionalnoj konkurenciji šestog Festivala dokumentarnog rok filma DORF proglašen je “V letu hip hopa” Borisa Petkoviča iz Slovenije, a posebno priznanje dodeljeno je filmu “Fanzini s Marsa” Siniše Dugonjića iz Beograda.
Žiri u sastavu: Ante Perković, Veljko Popović i Gjorgji Janevski (predsednik), proglasio je na zatvaranju riječkog izdanja DORF-a najboljim filmom u medjunarodnoj konkurenciji američki “Speaking in Code” Amy Grill (SAD). Posebno priznanje dodeljeno je filmu “Secondhand Sureshots” američkog tandema Mark McNeill i Bryan Younce.
Slovenački film “V letu hip hopa” proglašen je najboljim u regionalnoj konkurenciji uz obrazloženje da na :uzbudljiv i autentičan način daje hronološki pregled slovenačke hip-hop scene podjednako uvažavajući pravila hip hop žanra i filmske struke”, osiguravajući lokalnoj sceni “identifikacijski dokument u (ne samo) regionalnom kontekstu”.
Dugonjićev film “Fanzini s Marsa” dobio je posebno priznanje zbog “fanzinaški strasnog dokumentovanja društvenog značaja underground scene u Srbiji 90-ih godina”.
“Speaking in Code” proglašen je najboljim u medjunarodnoj konkurenciji uz obrazloženje da “u šifri priče o elektronskoj muzici nalazimo dubinu ljudskih odnosa aktera scene i protagonista filma, čime je vešto postignuta višeslojnost, izbegnuta su ograničenja žanra i filmu je omogućena nova komunikacijska dimenzija”.
Posebno priznanje dodeljeno je filmu “Secondhand Sureshots” zbog “uverljivog prikaza neslućenih mogućnosti ljudske kreativnosti i ljubavi prema muzičkoj arheologiji”.
Nagrade DORF-a izradili su studenti vajarstva na riječkoj Akademiji - Ana Rupenović i Tonko Vukonić.
DORF je u šestom izdanju, održanom od 2. do 4. marta u Vinkovcima, a od 15. do 18. marta u Riječi, prikazao ukupno 41 film u tri selekcije, a privukao je više od 4.000 posetilacaa.
Festivalski filmski program praćen je promocijama knjiga, okruglim stolovima, izložbama fotografa i unikatnog filigranskog nakita, sajmom secondhand vinila... Takodje, radionicu dokumentarnog filma vodio je Vincent Moon.
U Vinkovcima je, u suradnji sa Hrvatskim filmskim savezom, održan i program EDIT, namenjen učenicima osnovnih škola.
Posebno festivalsko priznanje za doprinos promovisanju vrednosti rok kulture dodeljeno je riječkom sastavu VIS Uragani.
Direktor DORF-a Toni Šarić uručio je to priznanje inicijatoru sastava VIS Uragani Dariju Ottavianiju.
DORF organizuje Udruga ljubitelja filma “Rare” iz Vinkovaca.
(SEEcult.org)