• Search form

10.03.2012 | 10:03

20 godina ženskih studija

20 godina ženskih studija

Centar za ženske studije u Beogradu obeležava 20 godina postojanja tokom kojih je, uz razvoj obrazovnog programa u oblasti feminističke teorije i studije roda, razvijao i izdavaštvo, biblioteku i istraživačku delatnost.

Proslava jubileja, 10. marta u Centru za kulturnu dekontaminaciju, počinje promocijom monografije “Centar za ženske studije 1992-2012” autorke Dragane Popović.

Prva panel sesija, čija je moderatorka Daša Duhaček, posvećena je položaju Centra za ženske studije posle 20 godina, a panelistkinje su Rada Borić, Jelena Višnjić, Lepa Mlađenović, Zorica Mršević i Svenka Savić.

Biće reči i o budućnosti i prošlosti ženskih studija, uz moderaciju Adriane Zaharijević i učešće Ljupke Kovačević, Vjollce Krasniqi, Vere Kurtić, Sandre Prlenda i Svetlane Slapšak.

Poseban deo programa posvećen je i izdavaštvu Centra za ženske studije, odnosno promociji četiri broja časopisa “Genero”, a uz moderaciju Katarine Lončarević, kao panelistkinje su najavljene Jelisaveta Blagojević, Biljana Dojčinović, Jasmina Lukić, Dragana Popović i Marina Simić.

Osnivanje ženskih studija u Beogradu inicirala je 1991. godine beogradska feministička grupa "Žena i društvo", a prvi, eksperimentalni, jednosemestralni kurs, počeo je simbolično 8. marta 1992. godine.

Članice Saveta Centra izabrane nešto kasnije, bile su Biljana Dojčinović-Nešić, Marina Blagojević, Sonja Drljević, Daša Duhaček, Lepa Mlađenović, Zorica Mršević, Jasmina Lukić i Žarana Papić.

U okviru ispunjenja osnovnog cilja - razvoja obrazovnog programa u oblasti feminističke teorije i studija roda (gender), projekat Ženskih studija je, u prvih nekoliko godina, delovao pre svega kao Ženska aktivistička grupa. Razvoj projekta je, međutim, sve vreme išao u pravcu učvršćivanja akademske orijentacije.

Razuđivanje aktivnosti Centra za ženske studije i komunikaciju dovelo je 1998. godine do formiranja dva projekta: Centra za ženske studije i Asocijacije za žensku inicijativu (AŽIN), koji su, međusobno sarađujući, nastavili da se razvijaju samostalno. Centar za ženske studije u svojoj alternativnoj akademskoj orijentaciji ostao je i dalje povezan sa ženskim aktivističkim i mirovnim grupama.

Uz razvoj predavačkog programa, Centar za ženske studije je razvijao i ostale aktivnosti koje pružaju podršku predavanjima i upotpunjavaju obrazovni profil ove organizacije.

Među njima su pre svega izdavaštvo (časopis Ženske studije /sada Genero/, pokrenut 1995. godine, niz prevoda i knjiga domaćih autorki), biblioteka (formirana 1994. godine) i istraživanja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r